Nedeľa, 21. apríl 2024
Meniny má Ervín | zajtra Slavomír

Ignis chce nahrávať v Prešove aj druhé cédečko

Pred zaplneným hľadiskom veľkej sály Divadla Alexandra Duchnoviča v Prešove ukončila v sobotu svoje turné po východnom Slovensku pražská skupina Ignis.

Kapela Ignis (z latinského oheň) hráva upravené ukrajinské a rusínske ľudové piesne. V roku 1970 podnikol Ignis svoj prvý úspešný zájazd na východné Slovensko, v roku 1983 sa však definitívne rozpadol. V tomto roku sa však vrátila do hudobného života a práve v Prešove natočila svoje prvé cédečko Vže žuravli prileteli (Už sa vrátili žeriavy). Na prešovskom koncerte bol tento album pokrstený rajčinovou šťavou, keďže jedna z hlavných postáv Ignisu sa volá Viktor Rajčinec. Krstným otcom bol domáci Pavol Šuťak, synovec kapelníka skupiny Vladimíra Šuťaka. Prešovského krstu sa zúčastnilo viacero hostí, medzi nimi napríklad Mloci, duo Peter Cico Hajduk a Rasťo Badiar, či speváčka Mária Mačošková, ktorá odspievala celé turné Ignisu, ktoré - okrem Prešova - zahŕňalo mestá Humenné, Košice, Bardejov, Svidník, Medzilaborce a Stakčín. Po krste sme sa pozhovárali s kapelníkom Ignisu Vladimírom Šuťakom.

Prešovským krstom vyvrcholilo vaše turné po východnom Slovensku, ktoré je vaše prvé po znovuobnovení kapely. Ako sa vám pozdávalo?

- Na to, že sme tak dlhú dobu absentovali na východnom Slovensku, som úprimne prekvapený počtom divákov, ktorí na naše vystúpenia prišli. Najlepšie koncerty boli v Medzilaborciach a v Stakčíne, no aj v ostatných mestách to bolo dobré a verím, že spokojní boli aj diváci.

Hrali ste v Prešove na Festivale dobrej hudby - Sigord 2000, krátko na to bol krst. Predtým ste však mali mnohoročnú pauzu. Kedy sa tu tentoraz chystáte prísť znova?

- Moje osobné prianie je také, že by sme sa tu mali vrátiť pri viacerých príležitostiach. Fascinoval nás festival Sigord a pokiaľ nás organizátori pozvú, radi prijmeme ponuku na ňom znovu vystúpiť. Chceli by sme tu tiež prísť približne o rok natočiť naše druhé cédečko a pochopiteľne, radi by sme zopakovali koncertnú šnúru. Bol by som rád, keby bola o čosi dlhšia.
Na východnom Slovensku ste za posledný čas mali množstvo aktivít - nahrávanie, vydanie a krst cédečka, účasť na festivale a na turné. Predsa len ste však pražská skupina. Aké najbližšie aktivity vás teda čakajú v Českej republike?

- V Čechách počítame s krstom platne. Mal by sa uskutočniť začiatkom novembra na Malostranskej besede. Aj keď všetci hudobníci v Prahe vedia o čo ide, na Malostranskú besedu sa zmestí len asi stopäťdesiat ľudí, preto v Prahe zopakujeme ešte jedno vystúpenie pre širokú verejnosť. Ďalšie naše české aktivity zatiaľ ostávajú otvorené, čakáme ešte na ponuky, nakoniec, ešte iba teraz sme začali opätovne hrávať. Máme však už pozvánky aj do Maďarska a Chorvátska, momentálne potrebujeme ešte doladiť termíny.

Prejdime k samotnej vašej hudbe. Pôvodný Ignis hrával na elektrických nástrojoch, nový Ignis dal prednosť akustickým. Nechystáte však nejaké experimenty v tomto smere?

- Osobne nevidím žiadny dôvod k prechodu z akustiky na elektroniku. Myslím, že každý, kto nás počul na koncerte, mi dá za pravdu. Zvuk akustických nástrojov je totiž skutočne bohatý, plný, lepší než pri syntetických nástrojoch. Máme síce klávesové nástroje, tie však využívame úplne zámerne, pretože majú niektoré také zvukové registre, ktoré by sme vedeli nahradiť len veľmi ťažko.

Mohlo by Vás zaujímať
Máte doma budúceho škôlkara?
sto Prešov informuje rodičov o možnosti podávania žiadostí na prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie do materských škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Prešov na školský rok 2024/2025.
PREŠOVSKÁ UNIVERZITA SA STALA ODBORNÝM GARANTOM PROJEKTU NA BILINGVÁLNE VZDELÁVANIE DETÍ ZÁKLADNÝCH ŠKÔL
Prešov, 11. 04. 2024 – Prešovská univerzita (PU) v Prešove nadviazala spoluprácu s občianskym združením BILI School na projekte zameranom na bilingválne vzdelávanie detí od prvej triedy základnej školy. Tento inovatívny program, ktorý sa zaoberá vzdelávaním detí v dvoch jazykoch súčasne – slovenskom a anglickom, sa plánuje pilotne spustiť na vybraných verejných základných školách po celom Slovensku už v nadchádzajúcom školskom roku.
ŠTÁTNY TAJOMNÍK CHOVANEC DISKUTOVAL SO ŠTUDENTMI PREŠOVSKEJ UNIVERZITY O EURÓPSKEJ ÚNII
Prešov 18. 04. 2024 – O význame a prínosoch členstva Slovenskej republiky v Európskej únii diskutoval s viac ako stovkou študentov Prešovskej univerzity (PU) v Prešove štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ) Rastislav Chovanec.
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK