Štvrtok, 25. júl 2024
Meniny má Jakub | zajtra Anna, Hana

#PrešovUnlimited: Oslava umenia a dialógu pre nádej

Delegácia vlády Katalánska v strednej Európe a mesto Prešov vás pozývajú od 17. júla do 11. augusta na jedinečný projekt kultúrnej výmeny: #PrešovUnlimited, ktorý sa uskutoční v Mestskej galérii Caraffka. Cieľom tejto iniciatívy je podporiť vzájomné porozumenie a uznanie prostredníctvom médií a dialógu, čo je metóda vyvinutá európskou umelkyňou Beate Winkler.

Tento projekt zahŕňa výstavu „HOPE“ (NÁDEJ) od umelca, umeleckú interakciu s návštevníkmi a vzájomne prepojené workshopy pre mladých účastníkov, ktoré vytvoril katalánsky umelec Eduard Ruiz z Massana Design School v Barcelone.

Na záver takmer mesačnej spolupráce vyvrcholí priateľstvo medzi Katalánskom a Prešovom najväčším medzinárodným katalánskym kultúrnym festivalom APLEC INTERNACIONAL, ktorý do mesta zavíta cez víkend 9. – 11. augusta 2024 a navštívi ho vyše 1000 Kataláncov.

 

Program

  • 17. júl, 17:00 - Slávnostné otvorenie výstavy „NÁDEJ“ Beate Winkler, Galéria Caraffka
  • 17. júla – 11. augusta: Výstava „NÁDEJ“
  • 18. – 19. júl, 10:00 / 16:00 - Vzájomne prepojené workshopy Eduarda Ruiza, Galéria Caraffka*
  • 9. – 11. august - Katalánsky festival 36. APLEC INTERNACIONAL, centrum mesta Prešov
  • 11. august, 15:00: Prezentácia výsledkov interaktívnej výstavy „NÁDEJ“ vrátane výmeny s umelkyňou Beate Winkler a umeleckých diel vytvorených v dielňach s katalánskym umelcom Eduardom Ruizom a mladými Prešovčanmi v Galérii Caraffka.
*Na workshopy je možné sa prihlásiť prostredníctvom e-mailu na: caraffka@pkopresov.sk

„Výstavou „NÁDEJ“ v priestoroch bývalej väznice zo 16. storočia nás chcem inšpirovať k tomu, aby sme vo svojom živote dali NÁDEJI viac miesta. Práve teraz potrebujeme každú formu povzbudenia: množstvo ľudí sa cíti ohrozených obrovskými spoločenskými zmenami ako polarizácia spoločnosti, zmena klímy, migrácia, digitalizácia či vojna na Ukrajine a v Gaze. NÁDEJ potrebujeme aj sami pre seba. Mnohých z nás znepokojujú rýchlosť a rozsah zmien, ktoré dnes prebiehajú súbežne. Ale aj takéto stresujúce situácie majú v sebe často zárodok príležitosti. Cieľom mojej výstavy je podnietiť nás lepšie sa pozrieť na príležitosti a prijať zmeny s dôverou. Pozývam vás, aby ste výstavu NÁDEJ uchopili ako príležitosť na vybudovanie obrazu budúcnosti pre naše nové SPOLU, aby ste využili kreatívny potenciál, ktorý sa ukrýva v protikladoch a aby ste odhalili príležitosti, ktoré nemusia byť viditeľné na prvý pohľad, " pozýva autorka.

Mohlo by Vás zaujímať
Preventívne protipožiarne kontroly v Prešove
Mesto Prešov informuje občanov, že od 15. júla 2024 do 6. decembra 2024 budú podľa zákona č. 314/2001 Z. z. o ochrane pred požiarmi na území mesta Prešov vykonávané preventívne protipožiarne kontroly. Pracovníci vykonávajúci kontrolu sa preukážu osobitným poverením.
Dni dobrej správy v Prešove
Združenie Aglow Slovakia pozýva malých aj veľkých na Dni dobrej správy, ktoré sa uskutočnia v dňoch 23. až 27. júla v Prešove.
Špeciálne umývacie vozidlo na smetné nádoby už aj v Prešove
Technické služby mesta Prešov, a.s. pravidelne obnovujú svoj vozový park, do ktorého pribudla novinka, a to špeciálne vozidlo na umývanie nádob, a to nielen nádob na kuchynský odpad, ale aj nádob na zmesový komunálny odpad. Na Slovensku je len 10 kusov takýchto vozidiel.
14. zasadnutie Mestského zastupiteľstva mesta Prešov
Primátor mesta Prešov Ing. František Oľha podľa § 13 ods. 4 písm. a) zákona SNR č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov zvoláva
Pán Ján Slávik oslávil 104. narodeniny
24. júna 2024 sa dožil krásneho životného jubilea výnimočný pedagóg a zanietený turista, Ján Slávik. K 104. narodeninám mu všetko najlepšie a najmä veľa zdravia prišiel osobne popriať aj viceprimátor mesta Prešov Peter Krajňák.
Prešov zdobí viac ako 10 000 letničiek a trvaliek
Prešov hrá pestrými farbami vysadených letničiek a trvaliek. Tento rok naše mesto zdobí viac ako 10 000 kusov.
Mesto obnovuje pomník Alexandra Duchnoviča
Reštaurácia súsošia a pomníka významného rusínskeho národného buditeľa Alexandra Duchnoviča má za sebou prvú fázu. Počas nej sa reštaurátorské práce sústreďovali na samotné súsošie. Pokračovať sa bude ďalej v opravách podstavca.
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK