Utorok, 22. jún 2021
Meniny má Paulína | zajtra Sidónia
Diskusia k článku:

Foto: Situácia na vodných tokoch je kritická, Torysa sa už vylieva

Registrovaný a prihlásený užívateľ má možnosť jednotlivé príspevky hodnotiť.
Diskutujúci odoslaním príspevku potvrdzuje súhlas s Kódexom diskusie
#43476
Foto: Situácia na vodných tokoch je kritická, Torysa sa už vylieva 43476
hOVADo (ID: 895) | 5% Praktikant
hOVADo | 16.5.2014 08:43
ta fasa! storočna voda prišla o dzevedzešat šejsc roki skorej :(
#43480
Obce z regiónu Hornej Torysy odmietajú nádrž 43480
BMWAUDINA (ID: 1896) | 10% Pokročilý
BMWAUDINA | 16.5.2014 10:46
Už dávnejšie bolo niečo vymyslené no naj odborníkmi zamietnuté.
Obyvatelia Hornej Torysy zažili dávnejšie (v roku 2010) veľké sklamanie, keď do piatich obcí prišli zástupcovia štátneho podniku Vodárenská výstavba Bratislava, aby s nimi prediskutovali zámer výstavby vodárenskej nádrže Tichý Potok.

Dotknutí občania boli presvedčení, že ich boj proti plánovanej priehrade nad Tichým Potok v 90. rokoch bol úspešný a je definitívne zažehnaný. Verejné prerokovanie správy o posudzovaní vplyvov tohto diela na životné prostredie sa konalo v dňoch 18. až 21. apríla vo Vyšných Repašoch, Toryskách, Nižných Repašoch, Oľšavici a Tichom Potoku. Zúčastnili sa na ňom aj občania niektorých ďalších obcí, ako Pavľany, Úloža, Brutovce, Brezovica, Brezovička, Torysa, Krivany a Lipany. Všetci projekt odmietli. Pre tento región ho považujú za nepotrebný. Obmedzoval by záujmy domácich, majiteľov pozemkov a bol by brzdou pre rozvoj obecných samospráv. Projekt by si mal vyžiadať cca 340 mil. €, investor počítal aj s finančnou pomocou Európskej únie. Podľa starostov je to mrhanie verejnými peniazmi a predstavuje obrovský biznis.

Vtedy predseda mimovládnej organizácie Ľudia a voda Michal Kravčík, ktorý od začiatku stoji v čele boja proti výstavbe priehrady, obce nebudú dávať žiadne oficiálne stanovisko. Ako uviedol, štátny podnik Vodárenská výstavba predložil správu o hodnotení vplyvu priehrady Tichý Potok na životné prostredie podľa zákona z roku 1994, teda podľa starého zákona, ktorý bol zrušený v decembri 2006. Preto celý proces považujú samosprávy za nelegálny a nekompetentný z legislatívneho aj odborného hľadiska.
Podľa jeho vyjadrenia východ Slovenska netrpí nedostatkom pitnej vody. Doteraz nie sú dostatočne využité kapacity vodného diela Stariná, nenapojili sa na tento zdroj všetky plánované sídla a verejné vodovody chýbajú v niektorých obciach úplne.

Podľa starostov územie Hornej Torysy nepotrebuje vodné dielo. Nepovažujú to za vhodnú ochranu ani pred povodňami. Obce potrebujú riešiť sociálne problémy. Chcú presadzovať vlastný vodný manažment pre územie Hornej Torysy. Navyše projekt vodnej nádrže by zastavil proces prinavrátenia pozemkov ľuďom zo zrušenej obce Blažov, ktorý zabral vojenský priestor Javorina, kde má stáť budúca priehrada. Starostovia poukazujú aj na nebezpečenstvo vodných nádrží, ako takých, pri možných teroristických útokoch. Z týchto dôvodov žiadajú celý proces zastaviť. Vyzývajú kompetentné inštitúcie, aby sa v obciach a regiónoch podporovali a presadzovali také vodohospodárske riešenia, ktoré budú v súlade s trvalo udržateľnými princípmi a prinášali úžitok všetkým.

Tak že záverom. Kto je za toto všetko zodpovedný ? Koho zásluhou vodohospodári nemôžu konať ? Myslím si, že z hore uvedeného je to zrejmé.
#43489
RE: Obce z regiónu Hornej Torysy odmietajú nádrž 43489
Hangari (ID: 287) | 16% Idol
Hangari | 16.5.2014 16:37
o a mudrlík Kravčík može isc hľedac svoje prehradki, hradzki, mľinki dze še bavkal hľedac zos starostami do Maďarska, abo počekac a isc še takoj zrekreovac do Čarneho mora a tam ich hľedac-peňeži odplavaľi dolu vodu, dzekujeme Kravčíku a vimišľaj xujovini nadaľej - bortaku.
#43497
RE: Obce z regiónu Hornej Torysy odmietajú nádrž 43497
Igrlik (ID: 93) | 4% Praktikant
Igrlik | 17.5.2014 22:46
No tak povedz, kto je taký mocný, že zastavil budovanie najúžasnejšej priehrady východu? Nebodaj Kravčík? To si naozaj myslíš, že má taký vplyv, že zastaví Fica, Smer, vodohospodárov, váhostav, doprastav či kerý ...stav, čo by rád zhrabol tých 340 melónov a nasypal dajakú sypanú hrádzu 60 metrov vysokú??? Omyl, mojko! Chybička sa vlúdila, keď o rozhodnutí Bruselu nefinancovať toto megadielo informoval v liste vedúci odboru generálneho riaditeľstva pre regionálnu politiku Európskej komisie Christopher Todd. Európska komisia podľa neho zaujala "jednoznačne negatívny postoj, " keďže neexistujú štúdie, ktoré by dokazovali oprávnenosť investícií z pohľadu návratnosti a výhodnosť v porovnaní s inými riešeniami na zadržanie vody. A tak budovatelia zhasli... rozkradli už toľko, že na toto nezostalo! Aj suma, ktorá bola plánovaná, teda viac ako desať miliárd korún, bola celkom zjavne neprimeraná plánovanému výsledku - jednej sypanej hrádzi. Gabčíkovo tuším stálo nejakých 18 miliárd korún, a to je tam aj elektrareň, plavebné komory, ďalšia priehrada v Čunove, prívodny kanál, a okrem toho prietok Dunaja je tam cca 2000x vyšší ako má Torysa pri prameni. Ale ak si presvedčený, že priehrada pri prameni by zabránila povodni na strednom toku... nuž tak máš svoj názor a ja Ti ho bebudem brať.
#43490
Zanedbané vzduvadlo hate 43490
deja_vu (ID: 543) | 29% Pokročilý
deja_vu | 16.5.2014 17:39
Je treba spojazdniť nefunkčné klapky hate pri teplárni a Torysa sa v Prešove vylievať nebude.
#43801
RE: Zanedbané vzduvadlo hate 43801
Anina (ID: 4449) | 6% Začiatočník
Anina | 1.6.2014 19:15
A ešče calkom k tomu, ja "neverim", ze sa to neda branit proti tej vode... alias: som si ista, ze sa to da!
#43802
RE: RE: Zanedbané vzduvadlo hate 43802
Anina (ID: 4449) | 6% Začiatočník
Anina | 1.6.2014 19:16
Ale co s totu nasu ekonomiku a HDP???
#43803
RE: RE: RE: Zanedbané vzduvadlo hate 43803
Anina (ID: 4449) | 6% Začiatočník
Anina | 1.6.2014 19:17
Tej ta voda calkom nahrava... Ľem bidňata ľudze...

Pridať diskusný príspevok môže len registrovaný a prihlásený používateľ.

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.