Utorok, 18. január 2022
Meniny má Bohdana | zajtra Drahomíra, Mário

V Gregorovciach a vo Veľkom Šariši sú okrem volieb aj miestne referendá

Občania Gregoroviec, okres Prešov, dnes okrem toho, že volia poslancov do Národnej rady SR, v miestnom referende rozhodujú o odvolaní Slavomíra Verčimáka (nezávislý) z funkcie starostu.

Rovnako je to aj v neďalekom Veľkom Šariši, kde občania v referende rozhodujú, či má Mikuláš Drab (nezávislý) zostať na poste primátora.

V Gregorovciach je zriadený jeden volebný okrsok pre parlamentné voľby, kde je v zoznamoch zapísaných 615 oprávnených voličov, ďalší 15 občania požiadali o voličský preukaz.

"Voľby zatiaľ prebiehajú bez rušivých momentov, ľudia prichádzajú postupne už od rána, predpokladám, že viac ich príde až podvečer", povedal pre TASR približne o 9.00 h predseda miestnej volebnej komisie Damián Petra.

V susednej miestnosti sa koná miestne referendum o odvolaní starostu obce. Podľa predsedníčky miestnej referendovej komisie Márie Fričovej, ľudia prichádzajú priebežne. V zozname pre referendum majú zapísaných 636 ľudí.

Fričová pripomenula, že v súvislosti s konaním volieb a referenda prebehli v priestoroch obecného úradu menšie úpravy miestností, kde kedysi sídlila materská škola.

"Pre referendum sa urobila mechanická zábrana, aby ľudia nemuseli chodiť na iné miesto, aby to mali poruke. Prvý volič tu bol o 7.10 h, miestnosť bude otvorená do 22. h", konštatovala Fričová. Referendum o odvolaní starostu Gregoroviec vyhlásili na základe petície, v ktorej bolo 240 právoplatných podpisov.

Vo veľkom Šariši bolo zriadených päť volebných okrskov, pričom tri sú v základnej škole, jedna na mestskom úrade a jedna v miestnej časti Kanaš. V ich susedstve sa nachádzajú aj referendové miestnosti. V zoznamoch registrujú 3960 oprávnených voličov.

"Zatiaľ prebieha všetko v poriadku, prví ľudia prichádzali asi o 7.15 h. Podľa skúseností by malo najviac voličov prichádzať poobede", povedala predsedníčka Okrskovej volebnej komisie č. 1 Dana Kovalčíková.

Podľa člena Mestskej referendovej komisie Roberta Orosa, bez rušivých momentov prebiehalo do 10. h aj miestne referendum o odvolaní primátora.

"Oprávnených voličov je 2019, to znamená, že pokiaľ sa zúčastní 2010 voličov, tak referendum bude úspešné. Referendum končí o 20.00 h", uviedol Oros.

Referendum o odvolaní primátora v januári tohto roka schválilo mestské zastupiteľstvo, pričom poslanci využili zákonnú možnosť, ktorá nevyžaduje 30 percent podpisov oprávnených voličov v meste.

Súvisiace články
10.3.2012 Vo viacerých okrskoch na Šariši podvečer volebná účasť prekročila 45 % 10.3.2012 Parlamentné voľby v regióne Šariša sú zatiaľ bez problémov 10.3.2012 Právo voliť využili desiatky pacientov z prešovskej nemocnice 10.3.2012 Foto: Voľby 2012
Mohlo by Vás zaujímať
Technické služby mesta Prešov začínajú s distribúciou kalendárov a vriec na rok 2022
Technické služby mesta Prešov (TSmP) budú od 20.12.2021 do rodinných domov distribuovať kalendár na rok 2022. Okrem termínov vývozu triedeného odpadu v ňom obyvatelia nájdu aj informácie zamerané na tému zálohovania a správneho triedenia odpadov.
Golužu nahradí v Tatrane Prešov bývalý slovenský reprezentant
Chorvátsky tréner Slavko Goluža po 4,5 roku skončil pri kormidle hádzanárov Tatrana Prešov. Vo funkcii ho nahradí Radoslav Antl st. s asistentom Marekom Gernátom, ktorý doteraz pôsobil pri mládeži Tatrana. Prešovský klub o tom informoval na oficiálnej stránke.
Medzi Jarkovou ulicou a obchodným komplexom v centre mesta vzniklo malé námestie
Mesto Prešov prepojilo ulice Biskupa Gojdiča a Jarkovú novým námestíčkom. Zrekonštruovaná komunikácia bude slúžiť predovšetkým chodcom a cyklistom.
Postmodern Jukebox v Prešove
V prešovskom Čiernom orle vystúpi v júni 2022 výnimočné hudobné zoskupenie amerických umelcov v rámci svetového The Grand Reopening Tour.
Prvou Prešovčankou roka 2022 je Sárka
Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove sa 1. januára 2022 narodil prvý chlapček Brajen. V druhý deň nového roka sa vypýtala na svet aj prvá Prešovčanka Sárka.
Rekonštrukcia ZUŠ Jána Pöschla je kompletne ukončená
Mesto Prešov úspešne ukončilo rekonštrukciu ZUŠ Jána Pöschla na Prostějovskej ulici. V rámci II. a III. etapy rekonštrukcie boli zateplené všetky pavilóny a kompletne vymenené vykurovacie rozvody.
V Prešove sa začína zber vianočných stromčekov
Zber vianočných stromčekov na prešovských sídliskách sa začína v pondelok 10.1.2022 a naplánovaný je až do 31.1.2022.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK