Utorok, 04. október 2022
Meniny má František | zajtra Viera

O. Matej: Žiadam, aby sa lekárom nenosili obálky, lebo skončia v Dubaji

Pacienti by už nemali nosiť obálky lekárom, ktorí si vybojovali vyššie mzdy. Peniaze by mali radšej minúť na vianočné darčeky vyrobené na Slovensku alebo v EÚ, čím sa podporí naša ekonomika. Počas dnešnej rozpravy k návrhu zákona o štátnom rozpočte to vyhlásil poslanec SDKÚ-DS Ondrej Matej.

Ondrej Matej (foto: SITA)
Ondrej Matej (foto: SITA)

"Ak peniaze dajú týmto lekárom, asi skončia v destináciách ako Thajsko a Dubaj počas zimných rekondičných pobytov pánov doktorov", odkázal Matej. Zároveň sa pýtal, či zdravotníctvo vôbec potrebuje viac peňazí (podľa ministra financií Ivana Mikloša je to jediný rezort, kde pôjde viac peňazí, ako pôvodne schválila vláda, pozn. TASR). "Sme o tom presvedčení? Koľkokrát už táto snemovňa schválila peniaze do zdravotníctva za posledných desať rokov? Zdravotníctvo je však stále zadlžené a nezvýšila sa jeho kvalita", povedal s tým, že k zlepšeniu došlo len tam, kde sú z nemocníc akciové spoločnosti a hospodári sa efektívne.

Poslanec priznáva, že všetci by chceli mať viac, ale treba povedať z čoho. "Všetci sa zhodneme na tom, že by sme to mohli urobiť na úkor šetrenia a výdavkov", podotkol.

Samotný rozpočet predložený jeho straníckym kolegom, ministrom financií Ivanom Miklošom, označil Matej za férový a otvorený aj z hľadiska toho, že zohľadnil zhoršenú prognózu. "Nedialo sa tak za vlády Roberta Fica (Smer-SD), kedy sa rozpočty podľa zhoršených prognóz neupravovali", dodal.

Ondrej Matej bol prvý rečník k návrhu zákona o štátnom rozpočte. Na úvod sa prihlásili poslanci za jednotlivé poslanecké kluby. Za Smer-SD Ján Počiatek, za SNS Ján Mikolaj, KDH reprezentuje Július Brocka a Most-Híd Ivan Švejna. SaS možnosť nevyužila. Po Švejnovi je do rozpravy písomne prihlásených ešte deväť poslancov. Následne bude možnosť prihlásiť sa ústne.

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK