Utorok, 18. jún 2024
Meniny má Vratislav | zajtra Alfréd

Investor prejavil záujem o kúpu 51 % akcií dopravného podniku

Prešovská radnica dostala ponuku od súkromnej spoločnosti na odkúpenie 51 % akcií Dopravného podniku mesta Prešov (DPMP), a. s. Vlastníkom 100-% balíka akcií DPMP, ktorý prevádzkuje mestskú hromadnú dopravu (MHD), je mesto.

Prešovský primátor Pavel Hagyari uviedol, že nešlo o iniciatívu radnice, ponuka prišla zvonku, a preto ju ako zástupca jediného akcionára predložil na rokovanie komisiám mestského zastupiteľstva. Zdôraznil, že ak takýto návrh na mestský úrad príde, on je povinný posunúť ho komisiám.

"Strategická komisia to prerokovala, požiadala prípadného investora o ďalšie informácie. O tom, či sa budú predávať tieto akcie dopravného podniku, môže rozhodnúť iba mestské zastupiteľstvo. Ak sa rozhodne, že áno, pôjde to cestou verejnej súťaže", zdôraznil Hagyari.

Spresnil, že záujemca o kúpu akcií perspektívne ponúka napríklad nákup nových vozidiel, isté garancie v prípade nezvyšovania cestovného a ďalší vnútorný rozvoj. Spoločnosť prejavila záujem o vyše 50 % akcií zhruba za 1,6 milióna eur, ale podľa primátora možno rokovať aj o menšinovom balíku.

"Na dopravný podnik mesto dopláca ročne 3,3 milióna eur. Je to veľká suma, a preto je potrebné hľadať efektivitu", dodal Hagyari.

Podľa viceprimátora mesta a člena predstavenstva DPMP René Puchera (nez.) do MHD je stále potrebné investovať, chýbajú peniaze na obnovu vozidlového parku. Dodal, že bežne existujú prevádzkovatelia MHD, ktorých vlastníkom sú samosprávy prípadne súkromní investori alebo ide o kombináciu vlastníctva. Osobne si vie predstaviť, že by to mohlo fungovať aj v Prešove.

"Toto nie je nič neštandardné, je to klasická ponuka a ja nevidím dôvod, prečo by sme o nej nemali rokovať", dodal Pucher.

Viacerí poslanci sa nazdávajú, že v tomto procese je stále veľa nejasných bodov. Rovnako pripomínali, že nemajú informácie o spoločnosti, ktorá chce kúpiť akcie, ani o tom, či má skúsenosti s takouto činnosťou.

Poslanec Igor Andrejčák (Smer-SD) si myslí, že treba hľadať možnosti efektívnejšieho riadenia tohto podniku v súčasných podmienkach. Podľa neho musí ísť o takú formu vlastníctva, v ktorej bude môcť mestské zastupiteľstvo služby vo verejnom záujme garantovať a kontrolovať.

Poslanec konštatoval, že je potrebné oboznámiť sa s biznis plánom záujemcu a aktuálnou finančnou bilanciou DPMP. "Aby sme vedeli, akú skutočnú hodnotu má tých 51 % akcií", doplnil Andrejčák.

Dopravný podnik mesta Prešov má vo svojom vozidlovom parku vyše 60 autobusov a 46 trolejbusov.

(ilustračné foto)

(ilustračné foto)
Súvisiace články
28.11.2011 Členovia SDKÚ-DS žiadajú zastaviť proces predaja akcií DPMP
Mohlo by Vás zaujímať
Prešovský trojičný jarmok opäť prinesie týždeň plný remesiel, folklóru a chutného jedla
Park kultúry a oddychu a mesto Prešov aj tento rok spoločne pripravili tradičný Prešovský trojičný jarmok v centre mesta, ktorý prenesie návštevníkov k svojim koreňom, ľudovej kultúre a remeslám.
Hviezdy Prešova zažiarili na pódiu
Veľkolepý Deň detí plný zábavy si mohli najmenší Prešovčania naplno užiť v Záhrade umenia vo štvrtok 30. mája 2024. Odmenení boli aj najlepší žiaci prešovských základných škôl v projekte Hviezdy Prešova.
Prešovská MHD vás odvezie na Posádkový deň detí
Dopravný podnik mesta Prešov, a.s. informuje cestujúcich, že v piatok 31. mája mimoriadne posilní spoje k letisku v Nižnej Šebastovej. Pre všetky deti a ich rodičov je pripravený Posádkový Deň detí.
Ocenenie za Úradnícky čin roka putuje do Prešova
Ocenenie za Úradnícky čin roka získal aj hlavný kontrolór mesta Prešov Alexander Ernst.​​ V decembri 2023 vypracoval stanovisko k návrhu prevodu mestských akcií v akciovej spoločnosti Východoslovenská vodárenská spoločnosť za dlhopisy.
Európske mesto športu: na Prešov sa pozrela zahraničná delegácia
Na tri dni do Prešova zavítala delegácia, ktorá bude posudzovať kandidatúru Prešova na titul Európske mesto športu. Jej úlohou bolo zmapovať sieť prešovských športovísk a vypočuť si obhajobu mesta ku kandidatúre. Zaujímali sa aj o možnosti športovania pre najmenších i dôchodcov.
Slávnostné zasadnutie Mestského zastupiteľstva mesta Prešov
V zmysle § 13 ods. 4 písm. a) v spojení s § 12 ods. 1 prvá veta zákona SNR č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov zvoláva primátor mesta Prešov František Oľha
Prešov sa pripravuje na množstvový zber komunálneho odpadu
V meste Prešov sa vôbec prvýkrát v histórii zavedie množstvový nevážený zber komunálneho odpadu. Týkať sa bude obyvateľov mesta vlastniacich rodinné domy. Títo Prešovčania si tak budú môcť zvoliť z viacerých druhov objemov smetných nádob a frekvencie, ako často im prídu smeti zbierať. Nový systém mestu prinesie väčšiu efektivitu nakladania s odpadmi a predpokladá sa aj pozitívny dopad na ekológiu.
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK