Nedeľa, 23. január 2022
Meniny má Miloš | zajtra Timotej

Poslanci schválili prestavbu kultúrneho strediska pre potreby MŠ

Poslanci Mestského zastupiteľstva v Prešove schválili realizáciu prestavby budovy mestského kultúrneho strediska na Haburskej ulici v mestskej časti Nižná Šebastová pre potreby materskej školy (MŠ).

Tá provizórne sídli niekoľko rokov v prenajatých priestoroch na rímskokatolíckej fare. Podmienky sú však nevyhovujúce a navyše zmluva o prenájme sa končí 31. decembra tohto roka. Dlhodobé neriešenie problému podnietilo rodičov k spusteniu petície. V novembri 2010 odovzdali radnici hárky s vyše 800 podpismi a žiadali zachovanie MŠ.

Na rokovaní mestského zastupiteľstva v stredu (28.9.) prijali poslanci uznesenie, aby sa do návrhu rozpočtu mesta zaradili finančné prostriedky na realizáciu stavby. Tá sa má uskutočniť v dvoch etapách, pričom úhrady by prebehli v roku 2012, respektíve 2013.

Na základe vypracovanej projektovej dokumentácie práce v 1. etape odhadli na takmer 443.000 eur a pre 2. etapu je to vyše 132.500 eur. Na prízemí dvojpodlažnej budovy majú byť triedy, šatne, jedáleň, kuchyňa a zázemie pre MŠ s kapacitou 46 detí.

Niektorí členovia zastupiteľstva opakovane upozorňovali, že škôlky na sídlisku Sekčov majú dostatok kapacít aj pre Nižnú Šebastovú. Napriek tomu, že viacerí poslanci schvaľovali zachovanie MŠ, nepozdávali sa im vysoké náklady na prestavbu.

Podľa viceprimátora Reného Puchera (nezávislý) ide o projektovanú sumu, s ktorou sa pôjde do verejnej súťaže a podľa predpokladov, môže byť konečná cena o 20 - 30 percent nižšia. Navyše peniaze budú investované aj do celkového zhodnotenia objektu a teda aj zníženia jeho energetickej náročnosti, čo by sa muselo urobiť neskôr.

"Už na začiatku, keď sme prijali uznesenie, že sa prerobí Haburská, tak sme hovorili o tom, že to má byť naozaj zmena dispozičného riešenia, aby sme tie deti tam mohli dostať a presťahovať ich do konca kalendárneho roka, aby boli splnené všetky hygienické normy, preto aby škôlka mohla fungovať", konštatovala Andrea Turčanová (KDH, SDKÚ-DS, SaS, Most-Híd). Žiadala, aby sa schvaľovali len peniaze nevyhnutné na práce potrebné na presťahovanie.

Poslanci navrhli zmenu uznesenia. V konečnom hlasovaní však tesnou väčšinou prešiel pôvodný návrh, ktorý opätovne preniesol poslanec za spomínanú mestskú časť Martin Lipka (nezávislý). Pre médiá uviedol, že zmluva s arcibiskupským úradom o prenájme doterajších priestorov síce končí, ale toto konkrétne rozhodnutie MsZ je signálom na jej dočasné predĺženie.

"Zmluva končí, oni sú ochotní počkať nevyhnutnú dobu, kým sa stavba nezrealizuje do takého štádia, že bude možné tie deti do nej presťahovať", konštatoval Lipka. Podľa jeho odhadov by škôlka mohla začať fungovať v nových priestoroch od 1. septembra budúceho roka.

Mohlo by Vás zaujímať
Medzi Jarkovou ulicou a obchodným komplexom v centre mesta vzniklo malé námestie
Mesto Prešov prepojilo ulice Biskupa Gojdiča a Jarkovú novým námestíčkom. Zrekonštruovaná komunikácia bude slúžiť predovšetkým chodcom a cyklistom.
Prvou Prešovčankou roka 2022 je Sárka
Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove sa 1. januára 2022 narodil prvý chlapček Brajen. V druhý deň nového roka sa vypýtala na svet aj prvá Prešovčanka Sárka.
Hodili kameň do čelného skla trolejbusu v Prešove
Na linku 158 bolo včera (18.01.2022) podvečer oznámené, že došlo k úmyselnému rozbitiu čelného skla na trolejbuse
Rekonštrukcia ZUŠ Jána Pöschla je kompletne ukončená
Mesto Prešov úspešne ukončilo rekonštrukciu ZUŠ Jána Pöschla na Prostějovskej ulici. V rámci II. a III. etapy rekonštrukcie boli zateplené všetky pavilóny a kompletne vymenené vykurovacie rozvody.
Mesto Prešov uspelo v súdnom spore s projektantom cykloželezničky, od ktorého bude vymáhať vyše pol miliónovú škodu
Krajský súd v Prešove potvrdil rozsudok prvostupňového súdu vo veci vadného projektu týkajúceho sa stavby cykloželezničky. Rozhodnutie už nadobudlo právoplatnosť a pre spoločnosť A. P. H. ateliér, s.r.o. tak vzniká povinnosť zaplatiť mestu Prešov zmluvnú pokutu a náhradu spôsobenej škody vo výške takmer 550 tisíc eur.
V Prešove sa začína zber vianočných stromčekov
Zber vianočných stromčekov na prešovských sídliskách sa začína v pondelok 10.1.2022 a naplánovaný je až do 31.1.2022.
Lávka na Mukačevskej ulici je po rekonštrukcii opäť prístupná pre širokú verejnosť
Mesto Prešov úspešne ukončilo komplexnú rekonštrukciu lávky na Mukačevskej ulici. Stavba už bola oficiálne odovzdaná do užívania. Na lávke a priľahlých chodníkoch je ešte potrebné vykonať povrchové úpravy, ktoré budú zrealizované v jarných mesiacoch.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK