Pondelok, 15. august 2022
Meniny má Marcela | zajtra Leonard

Mestskí poslanci považujú opatrenia radnice za nedostatočné

Navrhované opatrenia vedenia Mestského úradu v Prešove, ktoré by mali zabrániť porušeniam platných predpisov pri nakladaní s financiami či uzatváraní zmluvných vzťahov, považujú viacerí poslanci mestského zastupiteľstva (MsZ) za nedostatočné.

Počas rokovania MsZ v stredu (29.6.) nesúhlasili ani s postupom radnice pri vyvodení zodpovednosti za vzniknuté pochybenia.

V posledných týždňoch sa na radnicu vzniesla vlna kritiky za riadenie projektov rekonštrukcií. Poslanci žiadali preložiť opatrenia na základe zistení hlavného kontrolóra pri financovaní rekonštrukcie ZŠ Prostějovská, kde vznikli práce navyše a zvýšili sa neoprávnené výdavky, ktoré boli súčasťou zmluvy a neboli finančne kryté. Okrem toho išlo o zistenia v ďalších dvoch prípadoch.

"Tieto opatrenia nepovažujeme za dostatočné. Dokonca niektoré z nich vnímame ako deklaratívne, ktoré nič neriešia a preto žiadame dopracovať opatrenia o vznesené pripomienky", uviedla pre TASR predsedníčka klubu KDH, SDKÚ-DS, SaS, Most-Híd Andrea Turčanová.

Poslanec Alexander Ernst (Smer-SD) navrhol doplniť uznesenie, ktorým by zastupiteľstvo konštatovalo nedostatočnú koordinačnú a riadiacu prácu vedenia prešovského mestského úradu pri implementácii projektu ZŠ Prostějovská.

Jeho stranícky kolega Michal Kaliňák kritizoval predovšetkým spôsob, akým radnica vyvodila osobnú zodpovednosť a nazval ho fraškou. "Koľkokrát sa ukáže prstom na niektorého úradníka, tak ten už paradoxne nie je zamestnancom MsÚ a teda mesto voči nemu nemôže vyvodiť žiadne sankcie, " povedal Kaliňák.

Primátor Hagyari uviedol, že niektorí ľudia, ktorí mali pochybiť, už z mestského úradu odišli. "Tí, ktorí zostali, majú hrozbu výpovede v prípade opakovaného porušenia zákonných noriem a samozrejme nasledujú aj určité finančné postihy. Máme záujem, aby sa tieto nedostatky neopakovali", konštatoval Hagyari.

Podľa neho budú opatrenia súčasťou pripravovaného všeobecne záväzného nariadenia. Zdôraznil však, že peniaze, ktoré boli minuté, investovali do majetku mesta, pretože to bolo potrebné a nešlo o žiadne fiktívne práce.

Zastupiteľstvo zároveň uznesením požiadalo primátora, aby v zmluvách a dodatkoch, ktoré sa týkajú projektov financovaných z nenávratných finančných príspevkov, bola zapracovaná podmienka účinnosti zmluvy až po schválení financií uznesením MsZ.

Mohlo by Vás zaujímať
Prešovčania môžu navštíviť Vodný bar a zadarmo sa osviežiť
Na Hlavnej ulici pribudol Vodný bar, v ktorom sa môžu Prešovčania osviežiť a doplniť pitný režim počas letných horúčav.
Prešov Karate Kids sa zúčastnili svetovej súťaže!
Futbalové ihrisko pri ZŠ Prostějovská bude mať nový umelý trávnik
V týchto dňoch sa začali stavebné práce na futbalovom ihrisku v areáli ZŠ Prostějovská, kde už čoskoro pribudne nový umelý futbalový trávnik v limetkovo zelenej farbe. Slúžiť bude celému 1. FC Tatran Prešov, vrátane detí z Futbalovej akadémie 1. FC Tatran Prešov. Nový trávnik budú využívať aj žiaci zo ZŠ Prostějovská.
Mesto Prešov úspešne ukončilo úpravy plôch na Mukačevskej ulici
Po rekonštrukcii chodníka vedúceho k Materskej škole na Mukačevskej ulici zrealizovalo mesto Prešov aj rozsiahlu obnovu okolitých plôch vnútroblokov.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK