Nedeľa, 23. január 2022
Meniny má Miloš | zajtra Timotej

Poslanci zrušili VZN o odmene pri nahlásení porušenia zákonov

Prešovskí mestskí poslanci dnes na rokovaní zastupiteľstva schválili Všeobecne záväzné nariadenie o Mestskej polícii (MsP), ktoré prijali v súvislosti s nedávnou zmenou legislatívy.

Zároveň však zo súboru mestských nariadení vypustili VZN, ktoré umožňovalo vyplatiť finančnú odmenu občanovi v prípade, že upozornil na zásadné porušenia zákona alebo mestských nariadení. Za zrušenie VZN zahlasovalo všetkých 28 prítomných poslancov.

Toto VZN bolo prijaté zhruba pred piatimi rokmi a malo motivovať občanov k spolupráci s mestskou políciou pri odstraňovaní negatívnych javov a odhaľovaní zásadných porušení zákona či poškodzovaní mestského majetku. V priebehu jeho platnosti však ani raz nedošlo k vyplateniu akejkoľvek odmeny zo strany mesta. Poslanec Michal Kaliňák (Smer-SD) konštatoval, že od tohto VZN sa pravdepodobne očakávalo viac ako mohlo ponúknuť a preto navrhol nariadenie zrušiť.

"VZN sa neosvedčilo v motivácii občanov k aktívnej verejnej kontrole napriek tomu, že jeho cieľom bolo skôr to, aby ľudia chodili s otvorenými očami, nahlasovali, kde je páchaná nelegálna činnosť, prípadne kde dochádza k poškodzovaniu majetku. Jednoducho toto VZN ostalo viac v rovine teórie ako reálnej praxe", povedal Kaliňák.

Zrušenie VZN privítal aj náčelník MsP Ján Andrejko. Uviedol, že sa objavovali ľudia, ktorí napríklad začali nahlasovať nesprávne parkujúce autá na sídlisku a chceli za to odmenu. To však neboli prípady, o ktorých by MsP nevedela bez toho, že ich niekto oznámil a postupne ich riešila.

"Zo začiatku, keď bolo toto VZN schválené, tak mali sme tu špecialistov, ktorí nahlásili kopec takýchto drobných vecí a potom chceli nejakú odmenu, tej sa však nedočkali", konštatoval Andrejko.

Pravidlá totiž hovorili o tom, že náčelník MsP môže navrhnúť primátorovi mesta oceniť takéhoto občana. Informácia o porušení zákonov a prepisov, ktorá by sa týkala mimoriadnych prípadov, pričom by si oznamovateľ nárokoval na odmenu, sa podľa náčelníka neobjavila.

Potvrdil však, že množstvo takýchto hlásení v poslednej dobe dostávajú na bezplatnú linku 159 a z roka na rok ich počet stúpa, pričom občania nežiadajú o odmenu. "To znamená, že sú to ľudia, ktorí vedia, že keď si chceme pomôcť a keď chceme, aby tu bol poriadok, tak tieto konania musíme ohlásiť. Sú spokojní s tým, že došlo k náprave", uzavrel náčelník MsP.

Mohlo by Vás zaujímať
Medzi Jarkovou ulicou a obchodným komplexom v centre mesta vzniklo malé námestie
Mesto Prešov prepojilo ulice Biskupa Gojdiča a Jarkovú novým námestíčkom. Zrekonštruovaná komunikácia bude slúžiť predovšetkým chodcom a cyklistom.
Prvou Prešovčankou roka 2022 je Sárka
Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove sa 1. januára 2022 narodil prvý chlapček Brajen. V druhý deň nového roka sa vypýtala na svet aj prvá Prešovčanka Sárka.
Hodili kameň do čelného skla trolejbusu v Prešove
Na linku 158 bolo včera (18.01.2022) podvečer oznámené, že došlo k úmyselnému rozbitiu čelného skla na trolejbuse
Rekonštrukcia ZUŠ Jána Pöschla je kompletne ukončená
Mesto Prešov úspešne ukončilo rekonštrukciu ZUŠ Jána Pöschla na Prostějovskej ulici. V rámci II. a III. etapy rekonštrukcie boli zateplené všetky pavilóny a kompletne vymenené vykurovacie rozvody.
Mesto Prešov uspelo v súdnom spore s projektantom cykloželezničky, od ktorého bude vymáhať vyše pol miliónovú škodu
Krajský súd v Prešove potvrdil rozsudok prvostupňového súdu vo veci vadného projektu týkajúceho sa stavby cykloželezničky. Rozhodnutie už nadobudlo právoplatnosť a pre spoločnosť A. P. H. ateliér, s.r.o. tak vzniká povinnosť zaplatiť mestu Prešov zmluvnú pokutu a náhradu spôsobenej škody vo výške takmer 550 tisíc eur.
V Prešove sa začína zber vianočných stromčekov
Zber vianočných stromčekov na prešovských sídliskách sa začína v pondelok 10.1.2022 a naplánovaný je až do 31.1.2022.
Lávka na Mukačevskej ulici je po rekonštrukcii opäť prístupná pre širokú verejnosť
Mesto Prešov úspešne ukončilo komplexnú rekonštrukciu lávky na Mukačevskej ulici. Stavba už bola oficiálne odovzdaná do užívania. Na lávke a priľahlých chodníkoch je ešte potrebné vykonať povrchové úpravy, ktoré budú zrealizované v jarných mesiacoch.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK