Pondelok, 15. august 2022
Meniny má Marcela | zajtra Leonard

Poslanci budú znovu schvaľovať rozpočet mesta a plat primátora

Schválením rozpočtu mesta na tento rok by sa Mestské zastupiteľstvo v Prešove malo zaoberať 30. marca. Na návrhu sa v novembri minulého roka nedohodli bývalí poslanci a preto mesto začalo rok 2011 s rozpočtovým provizóriom.

Podľa predloženého návrhu má mesto v tomto roku hospodáriť s rozpočtom takmer 61,787 milióna eur. Materiál v pondelok (14.3.) prerokovala mestská rada a po zapracovaní pripomienok ho odporučila v zastupiteľstve schváliť.

Keďže sú pochybnosti o tom, či sa podarí naplniť príjmy, v návrhu je zakotvené viazanie rozpočtových prostriedkov vo výške 15 percent z každej kapitoly s výnimkou splátok istín a úrokov z úverov, záväzkov voči Štátnemu fondu rozvoja bývania a úhrad z dotácií a miezd.

"Suma viazaných prostriedkov v určených kapitolách predstavuje zhruba tri milióny eur. Čo sa týka príjmu z podielových daní, tie sa podľa mňa vyvíjajú pozitívne a k takému výpadku ako v minulom roku by už nemalo dôjsť", konštatoval primátor Pavel Hagyari.

Dodal, že na základe prognóz by z podielových daní do mestskej kasy malo prísť v tomto roku okolo 22 miliónov eur. Približne 2,1 milióna eur očakáva radnica z predaja pozemkov v priemyselnom parku.

Zástupca primátora René Pucher doplnil, že v rozpočte je navrhnuté aj prijatie úveru vo výške 1,4 milióna eur, ktorý by mesto v prípade potreby použilo na spolufinancovanie projektov z eurofondov. Jednou z podmienok je, že ak sa oň radnica rozhodne požiadať, bude na to potrebné samostatné schválenie v zastupiteľstve.

K zaťažovaniu rozpočtu ďalšími úvermi má výhrady poslanecký klub KDH, SDKÚ-DS, SaS, Most-Híd. Jeho predsedníčka Andrea Turčanová upozornia, že úverová zaťaženosť je vysoká a preto skôr presadzovali radikálnejšie zníženie výdavkov.

"Keď porovnáme obdobie spred štyroch rokov, tak úverová zaťaženosť mesta bola päť miliónov eur, dnes je 21,4 milióna eur. Je treba povedať, že sme sa pustili do projektov, ako aj do rekonštrukcií škôl, otázne je, či tie stavby nemáme predražené", uviedla Turčanová.

Na potrebu kontroly realizácie projektov z eurofondov upozornila aj Svetlana Pavlovičová, predsedníčka klubu Smer-SD, nezávislí. Podľa nej rekonštrukcie troch základných škôl predstavujú neoprávnené náklady vo výške približne 750.000 eur, čo je pomerne veľa.

Poslanci budú na najbližšom zastupiteľstve znovu schvaľovať aj plat primátora mesta. MsR odporučila zastupiteľstvu určiť Hagyarimu mesačnú mzdu vo výške minimálneho platu 2723 eur, ktorý sa má navýšiť o 20 percent. S účinnosťou od 1. januára 2011 by teda mal primátor poberať 3268 eur.

Mohlo by Vás zaujímať
Prešovčania môžu navštíviť Vodný bar a zadarmo sa osviežiť
Na Hlavnej ulici pribudol Vodný bar, v ktorom sa môžu Prešovčania osviežiť a doplniť pitný režim počas letných horúčav.
Prešov Karate Kids sa zúčastnili svetovej súťaže!
Futbalové ihrisko pri ZŠ Prostějovská bude mať nový umelý trávnik
V týchto dňoch sa začali stavebné práce na futbalovom ihrisku v areáli ZŠ Prostějovská, kde už čoskoro pribudne nový umelý futbalový trávnik v limetkovo zelenej farbe. Slúžiť bude celému 1. FC Tatran Prešov, vrátane detí z Futbalovej akadémie 1. FC Tatran Prešov. Nový trávnik budú využívať aj žiaci zo ZŠ Prostějovská.
Mesto Prešov úspešne ukončilo úpravy plôch na Mukačevskej ulici
Po rekonštrukcii chodníka vedúceho k Materskej škole na Mukačevskej ulici zrealizovalo mesto Prešov aj rozsiahlu obnovu okolitých plôch vnútroblokov.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK