Pondelok, 17. január 2022
Meniny má Nataša | zajtra Bohdana

Poslanci budú znovu schvaľovať rozpočet mesta a plat primátora

Schválením rozpočtu mesta na tento rok by sa Mestské zastupiteľstvo v Prešove malo zaoberať 30. marca. Na návrhu sa v novembri minulého roka nedohodli bývalí poslanci a preto mesto začalo rok 2011 s rozpočtovým provizóriom.

Podľa predloženého návrhu má mesto v tomto roku hospodáriť s rozpočtom takmer 61,787 milióna eur. Materiál v pondelok (14.3.) prerokovala mestská rada a po zapracovaní pripomienok ho odporučila v zastupiteľstve schváliť.

Keďže sú pochybnosti o tom, či sa podarí naplniť príjmy, v návrhu je zakotvené viazanie rozpočtových prostriedkov vo výške 15 percent z každej kapitoly s výnimkou splátok istín a úrokov z úverov, záväzkov voči Štátnemu fondu rozvoja bývania a úhrad z dotácií a miezd.

"Suma viazaných prostriedkov v určených kapitolách predstavuje zhruba tri milióny eur. Čo sa týka príjmu z podielových daní, tie sa podľa mňa vyvíjajú pozitívne a k takému výpadku ako v minulom roku by už nemalo dôjsť", konštatoval primátor Pavel Hagyari.

Dodal, že na základe prognóz by z podielových daní do mestskej kasy malo prísť v tomto roku okolo 22 miliónov eur. Približne 2,1 milióna eur očakáva radnica z predaja pozemkov v priemyselnom parku.

Zástupca primátora René Pucher doplnil, že v rozpočte je navrhnuté aj prijatie úveru vo výške 1,4 milióna eur, ktorý by mesto v prípade potreby použilo na spolufinancovanie projektov z eurofondov. Jednou z podmienok je, že ak sa oň radnica rozhodne požiadať, bude na to potrebné samostatné schválenie v zastupiteľstve.

K zaťažovaniu rozpočtu ďalšími úvermi má výhrady poslanecký klub KDH, SDKÚ-DS, SaS, Most-Híd. Jeho predsedníčka Andrea Turčanová upozornia, že úverová zaťaženosť je vysoká a preto skôr presadzovali radikálnejšie zníženie výdavkov.

"Keď porovnáme obdobie spred štyroch rokov, tak úverová zaťaženosť mesta bola päť miliónov eur, dnes je 21,4 milióna eur. Je treba povedať, že sme sa pustili do projektov, ako aj do rekonštrukcií škôl, otázne je, či tie stavby nemáme predražené", uviedla Turčanová.

Na potrebu kontroly realizácie projektov z eurofondov upozornila aj Svetlana Pavlovičová, predsedníčka klubu Smer-SD, nezávislí. Podľa nej rekonštrukcie troch základných škôl predstavujú neoprávnené náklady vo výške približne 750.000 eur, čo je pomerne veľa.

Poslanci budú na najbližšom zastupiteľstve znovu schvaľovať aj plat primátora mesta. MsR odporučila zastupiteľstvu určiť Hagyarimu mesačnú mzdu vo výške minimálneho platu 2723 eur, ktorý sa má navýšiť o 20 percent. S účinnosťou od 1. januára 2011 by teda mal primátor poberať 3268 eur.

Mohlo by Vás zaujímať
Technické služby mesta Prešov začínajú s distribúciou kalendárov a vriec na rok 2022
Technické služby mesta Prešov (TSmP) budú od 20.12.2021 do rodinných domov distribuovať kalendár na rok 2022. Okrem termínov vývozu triedeného odpadu v ňom obyvatelia nájdu aj informácie zamerané na tému zálohovania a správneho triedenia odpadov.
Golužu nahradí v Tatrane Prešov bývalý slovenský reprezentant
Chorvátsky tréner Slavko Goluža po 4,5 roku skončil pri kormidle hádzanárov Tatrana Prešov. Vo funkcii ho nahradí Radoslav Antl st. s asistentom Marekom Gernátom, ktorý doteraz pôsobil pri mládeži Tatrana. Prešovský klub o tom informoval na oficiálnej stránke.
Medzi Jarkovou ulicou a obchodným komplexom v centre mesta vzniklo malé námestie
Mesto Prešov prepojilo ulice Biskupa Gojdiča a Jarkovú novým námestíčkom. Zrekonštruovaná komunikácia bude slúžiť predovšetkým chodcom a cyklistom.
Postmodern Jukebox v Prešove
V prešovskom Čiernom orle vystúpi v júni 2022 výnimočné hudobné zoskupenie amerických umelcov v rámci svetového The Grand Reopening Tour.
Prvou Prešovčankou roka 2022 je Sárka
Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove sa 1. januára 2022 narodil prvý chlapček Brajen. V druhý deň nového roka sa vypýtala na svet aj prvá Prešovčanka Sárka.
Rekonštrukcia ZUŠ Jána Pöschla je kompletne ukončená
Mesto Prešov úspešne ukončilo rekonštrukciu ZUŠ Jána Pöschla na Prostějovskej ulici. V rámci II. a III. etapy rekonštrukcie boli zateplené všetky pavilóny a kompletne vymenené vykurovacie rozvody.
V Prešove sa začína zber vianočných stromčekov
Zber vianočných stromčekov na prešovských sídliskách sa začína v pondelok 10.1.2022 a naplánovaný je až do 31.1.2022.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK