Nedeľa, 14. august 2022
Meniny má Mojmír | zajtra Marcela

Mladí prejavili nízky záujem o simulované internetové voľby

Rada mládeže Prešovského kraja v rámci projektu „Samo sa to o5 nespraví!“ ponúkla mladým ľuďom bez volebného práva možnosť zúčastniť sa simulovaných komunálnych internetových volieb.

Svoj hlas kandidátom na primátora mesta či starostu obce a poslancov mestského, resp. obecného zastupiteľstva mohli takýmto inovatívnym spôsobom odovzdať mladí ľudia vo veku 15 – 17 rokov v 10 mestách a obciach Prešovského kraja (Prešov, Poprad, Humenné, Snina, Bardejov, Stará Ľubovňa, Fričovce, Kobyly, Raslavice a Miklušovce). Podmienkou účasti v týchto internetových voľbách bola registrácia na špeciálne vytvorenej webovej stránke, ktorá bola ukončená v piatok 26. novembra 2010 o polnoci. V deň konania komunálnych volieb v sobotu 27. novembra každý zaregistrovaný „volič“ obdržal e-mailom odkaz, prostredníctvom ktorého sa prihlásil do elektronickej hlasovacej urny a mal možnosť zvoliť si svojich kandidátov v čase zhodujúcom sa s časom reálnych komunálnych volieb, teda od 7.00 do 20.00 hodiny.

Možnosť zaregistrovať sa do tohto systému využilo 328 mladých ľudí, pričom elektronicky odvolilo 202 voličov, čo predstavuje 61,2% volebnú účasť.
Výsledky k jednotlivým mestám a obciam, v ktorých boli zapojení mladí ľudia do tohto projektu boli zverejnené ihneď po skončení hlasovania o 20.01 hod. na webovej stránke www.komunalnevolby2010.rmpk.sk. V dvoch najväčších mestách Prešovského kraja, v Prešove a Poprade zvíťazili podľa mladých ľudí, ktorí sa zúčastnili internetového hlasovania súčasní primátori. V Prešove Pavel Hagyari s 69,57% a v Poprade Anton Danko s 56,25%. Simulované internetové voľby prebehli bez akýchkoľvek technických problémov.

„Sme prekvapení pomerne nízkym záujmom mládeže o účasť v jedinečných elektronických voľbách aj napriek propagácii tejto myšlienky. Na druhej strane nás teší vysoká volebná účasť zaregistrovaných voličov“, uviedol koordinátor projektu Ľuboš Marcinek.
Za jednoznačnú výhodu hlasovania cez internet mladí ľudia uviedli možnosť hlasovať z pohodlia domova a okamžité zverejnenie výsledkov hlasovania po uzavretí tzv. internetových volebných miestností.

V rámci spomínaného projektu bol zrealizovaný aj prieskum na vzorke 1 126 mladých ľudí z Prešovského kraja vo veku 15 – 17 rokov. Viac ako 82% respondentov prieskumu uviedlo, že v prípade možnosti voliť by túto možnosť využili a takmer dve tretiny účastníkov prieskumu by uprednostnilo internetové voľby.

Jednou z prioritných úloh daného projektu je otvoriť diskusiu o výhodách a nevýhodách elektronických volieb, ako aj o možnosti znížiť vekovú hranicu k účasti na voľbách na Slovensku z 18 na 17 rokov. Projekt bol realizovaný vďaka finančnej podpore Nadácie Intenda.

Súvisiace články
3.6.2011 Ocenenie MOST 2010 putuje aj do Prešova 24.11.2010 Kandidáti na primátora Prešova diskutovali s mladými 23.11.2010 FOTO: Kandidáti na primátora Prešova diskutovali s mladými
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK