Pondelok, 08. august 2022
Meniny má Oskar | zajtra Ľubomíra

I. MIKLOŠ: Dopravná situácia v Prešove je zlá, vláda sa ňou zaoberá

Podpredseda vlády a minister financií Ivan Mikloš dnes v Prešove uviedol, že budovanie cestnej infraštruktúry vrátane rýchlostných ciest a obchvatov je jednou zo základných priorít súčasnej vlády.

Po stretnutí s poslancom Národnej rady SR a kandidátom na primátora Prešova Ondrejom Matejom (SDKÚ-DS) minister konštatoval, že dopravná situácia v Prešove je zlá, a preto je potrebné, aby sa ňou prioritne zaoberali.

Zároveň pripomenul, že procesy súvisiace s výstavbou niektorých úsekov na Slovensku boli pozastavené, dôvodom však boli predražené PPP projekty.

"Chystáme sa urýchliť výstavbu diaľnic a ciest, ale nie predražených, zdôrazňujem, pretože ak to budeme budovať za normálne, slušné ceny, tak vieme postaviť viac diaľnic", dodal Mikloš. Doplnil, že vláda na cestnú infraštruktúru vyčleňuje významné prostriedky aj zo štátneho rozpočtu. Čo najviac prostriedkov však plánujú získať zo zdrojov Európskej únie.

"V rámci národného strategického referenčného rámca na toto obdobie bude dochádzať k realokáciám v prospech cestnej infraštruktúry", dodal minister. Spresnil, že pôjde o prostriedky z operačného programu doprava, kde sú peniaze pre železničnú aj cestnú sieť. V prípade potreby bude vláda pripravovať aj realokácie z iných programov.

Ondrej Matej verí, že v priebehu budúceho roka sa podarí nájsť zdroje na financovanie dopravných projektov v Prešove a okolí. Podľa neho by sa s výstavbou diaľničného prepojenia západ-juh s tunelovým variantom mohlo začať na jar 2012.

"Táto nová trasa by výrazne odbremenila mesto zhruba 30 percentami tranzitnej dopravy, ktorá ide smerom na Košice", povedal Matej. O ďalších projektoch, ktoré by mali v budúcnosti zlepšiť dopravnú situáciu, dnes rokoval aj s predstaviteľmi Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja (MDVaRR) a Slovenskej správy ciest (SSC).

"Prešov patrí z pohľadu budovania ciest medzi významné priority rezortu dopravy. Chcem jednoznačne deklarovať, že o potrebe obchvatu mesta na ministerstve dopravy nikto nepochybuje", povedal vedúci služobného úradu MDVaRR Peter Mach.

Generálny riaditeľ SSC Pavel Pavlásek konštatoval, že tesne pred dokončením je 2. etapa výstavby Nábrežnej komunikácie a je ešte potrebné položiť finálnu asfaltovú vrstvu.

"Pokiaľ technologicky bude tento proces umožnený, tak ju dokončíme čo najskôr. Máme podpísanú zmluvu s dodávateľom, že bude do konca roka sprejazdnená. Pripravuje sa tretia etapa, tak, aby sa v budúcom roku začala stavebná príprava aj realizácia", povedal Pavlásek.

Dopravu v meste, predovšetkým v smere od Sabinova, by podľa neho mohla výrazne odbremeniť aj preložka cesty 1/68 poza Starú tehelňu s vyústením pri nákupnom centre Baumax. Zároveň pripomenul, že strategicky významná je aj výstavba rýchlostnej komunikácie R4, ktorá je v Prešove známa ako severný obchvat.

Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK