Pondelok, 17. január 2022
Meniny má Nataša | zajtra Bohdana

Nevoliči budú hlasovať v internetových simulovaných komunálnych voľbách

V šiestich mestách a štyroch obciach Prešovského kraja budú môcť mladí ľudia, ktorí ešte nemajú volebné právo, odovzdať svoj hlas kandidátom na primátora či starostu v simulovaných internetových voľbách.

Túto možnosť pre nich vytvorila Rada mládeže Prešovského kraja (RMPK) v rámci projektu "Samo sa to o5 nespraví".

Predseda RMPK Ľuboš Marcinek dnes na stretnutí s novinármi v Prešove uviedol, že ide o informačno-aktivizačnú kampaň, ktorá má podnietiť záujem mládeže o veci verejné, motivovať prvovoličov na účasť vo voľbách a poskytnúť priestor na vyjadrenia názoru tým, ktorí sa vzhľadom na svoj vek nemôžu volieb zúčastniť.

"Aj na základe tejto kampane chceme otvoriť diskusiu o výhodách a nevýhodách elektronických volieb a aby sme otvorili diskusiu, či sme na Slovensku pripravení posunúť vekovú hranicu k účasti na voľbách z 18 na 17 rokov", povedal Marcinek.

Prostredníctvom internetu budú môcť občania od 15 do 17 rokov v čase konania volieb 27. novembra odovzdať svoj hlas jednému z kandidátov na primátora Prešova, Popradu, Starej Ľubovne, Bardejova, Sniny a Humenného. Rovnako to bude aj v prípade starostov obcí Kobyly, Raslavice, Fričovce a Miklušovce.

Pre účasť na týchto simulovaných voľbách je potrebná registrácia na webovej stránke www.komunalnevolby2010.rmpk.sk, ktorú oficiálne spustili dnes predpoludním a prihlasovanie ukončia 26. novembra.

Po vstupe na stránku záujemca vyberie svoj volebný obvod, kde má trvalé bydlisko, vyplní základné údaje a zadá svoju e-mailovú adresu. Následne prebehne verifikácia a systém odošle záujemcovi potvrdenie o registrácii. Samotné hlasovanie bude prebiehať v totožnom čase konania komunálnych volieb teda od 07.00 do 20.00 h.

"V deň volieb bude registrovanému na zadaný e-mail odoslaný kód ako originálny link. Po jeho rozkliknutí sa mu objaví hlasovací lístok, ktorý treba vyplniť a odoslať do systému. Celkové výsledky budú zverejnené až okolo 21.00 h", vysvetlil koordinátor pre technickú časť projektu Zdenko Vaščák.

Ako prví sa dnes do systému oficiálne zaregistrovali aj 16-ročný Raslavičan Martin Chovanec a 17-ročná študentka z Prešova Jana Beňková.

"Ľudia pod 18 rokov u nás nemajú možnosť voliť a preto tieto internetové voľby vidíme ako možnosť vyjadriť svoj názor. Doba sa mení a preto by som privítala, keby sa mohlo voliť napríklad už od 17 rokov", povedala Beňková.

V rámci spomínaného projektu prebehne aj niekoľko ďalších aktivít. Jednou z nich je prieskum, ktorého cieľom bude získať informácie o úrovni poznatkov mladých v oblasti fungovania samospráv. Realizátori projektu budú pred samotnými voľbami organizovať aj diskusné workshopy na stredných školách pre prvovoličov a okrem toho pripravujú v každom volebnom obvode zahrnutom do projektu stretnutia s kandidátmi na posty primátorov a starostov.

Mohlo by Vás zaujímať
Technické služby mesta Prešov začínajú s distribúciou kalendárov a vriec na rok 2022
Technické služby mesta Prešov (TSmP) budú od 20.12.2021 do rodinných domov distribuovať kalendár na rok 2022. Okrem termínov vývozu triedeného odpadu v ňom obyvatelia nájdu aj informácie zamerané na tému zálohovania a správneho triedenia odpadov.
Golužu nahradí v Tatrane Prešov bývalý slovenský reprezentant
Chorvátsky tréner Slavko Goluža po 4,5 roku skončil pri kormidle hádzanárov Tatrana Prešov. Vo funkcii ho nahradí Radoslav Antl st. s asistentom Marekom Gernátom, ktorý doteraz pôsobil pri mládeži Tatrana. Prešovský klub o tom informoval na oficiálnej stránke.
Medzi Jarkovou ulicou a obchodným komplexom v centre mesta vzniklo malé námestie
Mesto Prešov prepojilo ulice Biskupa Gojdiča a Jarkovú novým námestíčkom. Zrekonštruovaná komunikácia bude slúžiť predovšetkým chodcom a cyklistom.
Postmodern Jukebox v Prešove
V prešovskom Čiernom orle vystúpi v júni 2022 výnimočné hudobné zoskupenie amerických umelcov v rámci svetového The Grand Reopening Tour.
Prvou Prešovčankou roka 2022 je Sárka
Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove sa 1. januára 2022 narodil prvý chlapček Brajen. V druhý deň nového roka sa vypýtala na svet aj prvá Prešovčanka Sárka.
Rekonštrukcia ZUŠ Jána Pöschla je kompletne ukončená
Mesto Prešov úspešne ukončilo rekonštrukciu ZUŠ Jána Pöschla na Prostějovskej ulici. V rámci II. a III. etapy rekonštrukcie boli zateplené všetky pavilóny a kompletne vymenené vykurovacie rozvody.
V Prešove sa začína zber vianočných stromčekov
Zber vianočných stromčekov na prešovských sídliskách sa začína v pondelok 10.1.2022 a naplánovaný je až do 31.1.2022.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK