PIS: aktuálne informácie o meste, radnici a spoločenských, kultúrnych a športových akciach v regióne

https://www.pis.sk/clanok/7073/o_poslanecke_kresla_v_msz_ma_zaujem_82_nezavislych_kandidatov.html

O poslanecké kreslá v MsZ má záujem 82 nezávislých kandidátov

V siedmich volebných obvodoch v meste Prešov sa mieni o hlasy voličov v nadchádzajúcich komunálnych voľbách uchádzať spolu 193 kandidátov na poslancov mestského zastupiteľstva (MsZ).

Uviedla to dnes pre TASR Beáta Findišová z organizačného odboru Mestského úradu v Prešove.

Podľa predbežných údajov z celkového počtu kandidátov je až 82 nezávislých. Pre porovnanie, je to o 55 nezávislých viac, ako pri predchádzajúcich voľbách v roku 2006.

Jedinú spoločnú kandidátku pre voľby do 31-členného zastupiteľstva vytvorila koalícia stredopravých strán. Na základe dohody je 17 miest určených pre KDH, deväť SDKÚ-DS, štyri SaS a jedno pre Most-Híd. Samostatne ide do volieb na poslancov 11 politických subjektov: Smer-SD, ĽS-HZDS, SNS, SDĽ, KSS, Strana rómskej koalície, Európska demokratická strana, Slobodné fórum, HZD, Náš kraj a Občianski kandidáti.

Findišová konštatovala, že mestská volebná komisia sa oficiálne po prvýkrát stretne v utorok (5.10.), kedy prebehnú aj voľby predsedu a podpredsedu. Následne sa budú zaoberať posudzovaním kandidačných listín a najneskôr do 13. októbra rozhodnú o registrácii kandidátov na poslancov i primátorov.

Do volebného súboja o post primátora plánujú zasiahnuť štyria nezávislí kandidáti: právnik a poslanec MsZ Anton Bidovský (50), úradujúci primátor Pavel Hagyari (53), vysokoškolská pedagogička a mestská poslankyňa Marta Kollárová (47) a športový manažér Patrik Tomič (42).

Koalícia KDH, SDKÚ-DS, SaS a Most-Híd sa dohodla na spoločnom kandidátovi, ktorým je poslanec Národnej rady SR za SDKÚ-DS Ondrej Matej (41). Kandidátom strany Smer-SD na funkciu primátora je zástupca riaditeľa strednej odbornej školy a mestský poslanec Milan Laca (56). Ten bude kandidovať aj s podporou strán ĽS-HZDS, SNS a HZD.

V komunálnych voľbách v roku 2006 sa o funkciu primátora uchádzalo spolu 9 kandidátov a o poslanecké posty 152 kandidátov.

 
4.10.2010 | Autor: TASR | Mesto Prešov | čítané: 2694 krát