Nedeľa, 14. august 2022
Meniny má Mojmír | zajtra Marcela

Poslanci MsZ zvýšili percento dotácie pre cirkevné školské zariadenia

Poslanci mestského zastupiteľstva v Prešove dnes odsúhlasili zmenu Všeobecne záväzného nariadenia o určení výšky dotácie na mzdy a prevádzku škôl a školských zariadení na svojom území.

Tá sa týkala výpočtu príspevku pre cirkevné školské zariadenia, ktorý poskytuje samospráva v rámci originálnych kompetencií.

V období rokov 2010 a 2011 na jedného žiaka základnej umeleckej školy, jazykovej a materskej školy a iných školských zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti cirkví, poskytne samospráva najmenej 88 percent z výšky dotácie určenej na žiaka podobných školských zariadení zriadených mestom. Súkromné školy dostanú rovnako ako v predchádzajúcom období zhruba dve tretiny tejto sumy.

Ide o financovanie v rámci originálnych kompetencií samospráv, na ktoré mesto vyčleňuje peniaze z podielových daní. Podľa primátora Pavla Hagyariho pri výpočte dotácie na žiaka vychádzali zo vzorca, ktorý bol prijatý zákonom.

"Ja osobne by som bol veľmi rád, keby sme mohli dať týmto zariadeniam výrazne viac peňazí, avšak rozpočet nás nepustí a nepustí nás ani tá suma peňazí, ktorú my dostávame od štátu, " povedal Hagyari. Pripustil aj možnosť, že by všetky zariadenia mohli dostávať rovnakú sumu, ale upozornil na fakt, že mesto je zriaďovateľom 13 základných a 20 materských škôl a z peňazí, ktoré dostávajú od štátu, musia financovať aj ich opravy.

Poslanec Juraj Hurný (SDKÚ-DS) si uvedomuje, že samospráva v tomto prípade nemá veľa možností. Podľa neho rodičia detí, ktoré navštevujú súkromné alebo cirkevné školské zariadenia, platia rovnaké dane ako ostatní a príspevok by sa teda nemal odlišovať. Pripustil však, že takýto návrh by v momentálnej dobe asi neprešiel. "Osobne si viem predstaviť model, keby sme všetky zariadenia podporili rovnako a zároveň vytvorili balík na solidárne dorovnanie rozdielov, " povedal Hurný.

(TASR)

Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK