Sobota, 28. máj 2022
Meniny má Viliam | zajtra Vilma

Na domácom tiesňovom volaní doteraz nezaznamenali vážny alarm

Dispečing služby Domáceho tiesňového volania, ktorú od septembra minulého roka zabezpečuje pre osamelých seniorov Asociácia samaritánov SR, na základe subdodávateľskej dohody s mestom Prešov, zatiaľ nezaznamenal žiaden vážny alarm.

TASR hovorkyňa radnice Iveta Adamová.

Výhodou tejto služby je to, že občania odkázaní na pomoc iných osôb, dokážu napríklad pri zdravotných ťažkostiach, vyslať prostredníctvom elektronického prístroja inštalovaného v byte signál, že potrebujú pomoc. Môžu tak urobiť z ktoréhokoľvek miesta v byte, pretože ovládač sa dá umiestniť ako náramok na ruku.

Po odoslaní takého signálu sa s nimi dispečing skontaktuje, následne upozorní príbuzných, záchrannú zdravotnú službu alebo v prípadne nutnosti vyšle svojho pracovníka priamo k volajúcemu, aby preveril situáciu.

Mesto v minulom roku zakúpilo 12 takýchto prístrojov a v súčasnosti ho má k dispozícii sedem občanov. Hodnota jedného koncového zariadenia je 318 eur a klientovi ho radnica zapožičia bezplatne. Užívateľ alebo jeho rodina však za konkrétnu službu platí poplatok 12 eur mesačne.

Napriek tomu, že od začiatku prevádzkovania tejto služby neprijal dispečing vážnejšie volanie, jeho pracovníci uskutočňujú pravidelné kontrolné volania, ktorými raz týždenne overujú funkčnosť samotného prístroja a rovnako aj zdravotný stav seniora.

(TASR)

Súvisiace články
20.10.2009 Aby seniori a ich blízki boli v pohode
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK