Nedeľa, 26. jún 2022
Meniny má Adriana | zajtra Ladislav, Ladislava

Viac ako 300 učastníkov kongresu diskutuje o pediatrickej starostlivosti

Problematike prevencie, diagnostiky a liečby akútnych stavov, ale i ostaných ochorení detských pacientov je venovaný 11. Prešovský pediatrický deň, ktorý dnes prebieha v Prešove.

Na odbornom stretnutí sa zúčastňuje viac ako 300 lekárov a zdravotných sestier, ktorí si vypočujú desiatky prednášok odborníkov z celého Slovenska. Podujatie organizuje Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove a Slovenská pediatrická spoločnosť (SPS) v spolupráci ďalšími odbornými inštitúciami.

Vzhľadom na to, že program kongresu nie je zameraný monotematicky, účastníci sa môžu oboznámiť so skúsenosťami svojich kolegov a špecialistov z oblasti kardiológie, endokrinológie, imunológie, traumatológie, intenzívnej medicíny a neobídu ani problematiku liečby drogových závislostí a vplyvu nepriaznivých sociálnych podmienok na zdravie detskej populácie.

V rámci kongresu je vytvorená aj samostatná sekcia zdravotných sestier, ktorá sa venuje napríklad ošetrovateľskej starostlivosti o novorodencov, stravovacím návykom detí v školskom veku, obezite alebo anorexii.

Podľa predsedu výboru SPS Tibora Šagáta si aj pediatria podobne ako iné medicínske odbory vyžaduje úzku spoluprácu so špecializovanými úsekmi, časté problémy spôsobuje hlavne nerovnomerne rozmiestnená sieť ambulancií takýchto lekárov a preto v niektorých regiónoch zápasia s ich nedostatkom.

Za nesprávne považuje aj tendencie smerujúce k tomu, aby starostlivosť o deti preberali praktickí lekári pre dospelých, pretože dnešná medicína už nemôže fungovať na princípe takzvaného rodinného lekára, ktorý robí všetko. Z týchto dôvodov je potrebné rozvíjať špecializáciu, k čomu môžu podľa neho výrazne prispieť hlavne obvodní pediatri.

"Mnohé vyspelé európske krajiny majú ďaleko horší systém pediatrickej starostlivosti. Rodinný lekár je z pohľadu schopnosti pokryť celú tú problematiku už nefunkčný. Myslím, že treba zachovať špeciálnu pediatrickú starostlivosť pre deti v každom prípade, " povedal Šagát.

Jednou z tém, o ktorej sa bude diskutovať, je problematika prevencie a očkovania. Šagát pre TASR uviedol, že imunologický program posunul slovenskú aj československú pediatriu na popredné miesta vo svete a preto v ňom treba uvážene pokračovať. Napriek tomu, že niektoré choroby sa podarilo úplne eliminovať v dôsledku zvyšujúcej sa migrácie obyvateľstva, stále pretrváva riziko návratu chorôb a vysoké nebezpečenstvo predstavujú hlavne rôzne mutácie vírusov, čoho príkladom sú aj súčasné epidémie.

(TASR)

Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK