Pondelok, 04. marec 2024
Meniny má Kazimír | zajtra Fridrich

Mesto dostane mesačný podiel na tržbe z parkovania až po roku

Presne po roku dostane mesto Prešov prvú platbu vo výške 4170 eur (125.525 Sk) ako podiel na zisku z prevádzky parkovacích plôch, ktorú pre samosprávu na základe koncesnej zmluvy zabezpečuje od septembra minulého roka spoločnosť VINCI Park Slovakia, s.r.o. (VPS).

Hodnotenie zmluvného vzťahu bolo predmetom včerajšieho rokovania mestského zastupiteľstva.

V priebehu roka boli k zmluve uzatvorené štyri dodatky, ktoré mali pre mesto zabezpečiť minimálny zisk z tržieb.

Po podpísaní posledných dvoch sa zmluvné strany dohodli, že v prípade dosiahnutia miery rešpektovania platenia za parkovanie na úrovni 80 percent, bude podiel mesta Prešov na zisku v danom mesiaci predstavovať minimálne sumu 4170 eur. Rovnako sa dohodli na tom, že ak sa táto percentuálna úroveň platenia nedosiahne, VPS mestu Prešov odvedie 50 percent prevádzkového zisku bez garantovanej minimálnej čiastky.

Poslanec Juraj Hurný z klubu KDH-SDKÚ-DS pre TASR uviedol, že dodatky sa podarilo uzatvoriť po tlaku verejnosti a zastupiteľstva. "Vôbec to nie je ideálne, ale na druhej strane je to lepšie ako nič. Myslím si, že treba túto zmluvu ďalej strážiť. V prípade, že niektoré body nebudú dodržané, bude treba od nej odstúpiť, " povedal Hurný. Podľa neho zmluva nebola dobre uzavretá a problémom sa mohli vyhnúť, ak by sa jej podmienky prerokovali v zastupiteľstve.

Podobný postoj včera počas diskusie zaujal aj poslanec Anton Bidovský z koalície Smer-SD, ĽS-HZDS, SNS, SF. "Predtým sme mali 460 parkovacích miest. Výnos z toho pre mesto bol okolo 82.984 eur (2,5 milióna Sk) ročne, samozrejme boli aj náklady. Stúpol počet parkovacích miest na 830 a situácia sa ukazuje tak, že teraz máme dostať za september nejakých 4170 eur, " povedal Bidovský. Zmluva bola podľa neho od začiatku zle postavená a nevýhodná pre mesto.

Tržby VPS za parkovanie dosiahli v septembri minulého roka 14.472 eur (435.983 Sk), v septembri tohto roka to bolo 24.781 eur (746.552 Sk). Podľa vedenia mesta majú stúpajúci trend.

Poslanci v záverečnom hlasovaní prijali uznesenie, na základe ktorého má mesto vyhodnotiť zmluvu k 30. júnu 2010 a správu predložiť do konca septembra. Stanislav Goban (KDH - SDKÚ-DS) navrhol, aby radnica rokovala s VPS o uzatvorení ďalšieho dodatku, ktorý by zabezpečil vyšší zisk pre mesto. Poslanci jeho návrh schválili.

(TASR)

Súvisiace články
5.9.2013 Komisia vyzvala primátora, aby zabránil neoprávnenému vyberaniu parkovného a porušovania zákona 10.7.2013 Nezákonné VZN o držaní psov 2.7.2013 Ako sa bude v Prešove parkovať ?
Mohlo by Vás zaujímať
Fašiangové slávnosti sa vracajú do centra Prešova
Mesto Prešov a PKO Prešov chystajú fašiangové slávnosti, ktoré si tento rok môžete užiť naplno. Centrum mesta ožije už 9. februára 2024 (piatok) folklórnym fašiangovým sprievodom, ktorý vyvrcholí fašiangovou veselicou, inšpirovanou ľudovými tradíciami.
Do pešej zóny je vjazd autom bez povolenia zakázaný
Mesto Prešov upozorňuje vodičov motorových vozidiel na neoprávnené vjazdy do peších zón a do priestoru zóny s dopravným obmedzením.
Mesto Prešov upozorňuje na zákaz umiestňovania nelegálnych reklamných bannerov a plagátov
Mesto Prešov žiada fyzické a právnické osoby, ktoré bez povolenia umiestňujú rôzne typy reklamných pútačov na území mesta Prešov, aby ich bezodkladne odstránili. Za nelegálne umiestňovanie reklamných bannerov a plagátov na území mesta Prešov môže byť zodpovednej osobe uložená pokuta.
Prešovská radnica bude svietiť v pestrých farbách
V posledný februárový deň si každoročne pripomíname Medzinárodný deň zriedkavých chorôb. Prešovská radnica a budova Mestskej galérie Caraffka budú preto 29. februára 2024 svietiť v pestrých farbách.
O dotáciu pre kultúru, šport a sociálnu oblasť môžete požiadať do 1. marca 2024
Mesto Prešov zverejňuje výzvu na poskytnutie dotácií v oblasti kultúry, športu a v sociálnej oblasti. O dotáciu pre kultúru, šport a sociálnu oblasť môžete požiadať do 1. marca 2024 (vrátane).
Prešov podporí zber kuchynského odpadu
Všetky prešovské domácnosti dostanú od mesta špeciálne vedierka na zber biologického kuchynského odpadu. Prešov chce takto podporiť triedenie biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu od zmesového komunálneho odpadu. Distribúcia 10-litrových vedierok začne už koncom februára.
Mesto pozýva na verejné stretnutie k participatívnemu rozpočtu
Prešovská radnica rozbieha participatívny rozpočet. Verejnosť pozýva na prvé pracovné stretnutie, na ktorom odznejú najdôležitejšie informácie pre žiadateľov o podporu projektu.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK