Pondelok, 20. máj 2024
Meniny má Bernard | zajtra Zina

Mesto dostane mesačný podiel na tržbe z parkovania až po roku

Presne po roku dostane mesto Prešov prvú platbu vo výške 4170 eur (125.525 Sk) ako podiel na zisku z prevádzky parkovacích plôch, ktorú pre samosprávu na základe koncesnej zmluvy zabezpečuje od septembra minulého roka spoločnosť VINCI Park Slovakia, s.r.o. (VPS).

Hodnotenie zmluvného vzťahu bolo predmetom včerajšieho rokovania mestského zastupiteľstva.

V priebehu roka boli k zmluve uzatvorené štyri dodatky, ktoré mali pre mesto zabezpečiť minimálny zisk z tržieb.

Po podpísaní posledných dvoch sa zmluvné strany dohodli, že v prípade dosiahnutia miery rešpektovania platenia za parkovanie na úrovni 80 percent, bude podiel mesta Prešov na zisku v danom mesiaci predstavovať minimálne sumu 4170 eur. Rovnako sa dohodli na tom, že ak sa táto percentuálna úroveň platenia nedosiahne, VPS mestu Prešov odvedie 50 percent prevádzkového zisku bez garantovanej minimálnej čiastky.

Poslanec Juraj Hurný z klubu KDH-SDKÚ-DS pre TASR uviedol, že dodatky sa podarilo uzatvoriť po tlaku verejnosti a zastupiteľstva. "Vôbec to nie je ideálne, ale na druhej strane je to lepšie ako nič. Myslím si, že treba túto zmluvu ďalej strážiť. V prípade, že niektoré body nebudú dodržané, bude treba od nej odstúpiť, " povedal Hurný. Podľa neho zmluva nebola dobre uzavretá a problémom sa mohli vyhnúť, ak by sa jej podmienky prerokovali v zastupiteľstve.

Podobný postoj včera počas diskusie zaujal aj poslanec Anton Bidovský z koalície Smer-SD, ĽS-HZDS, SNS, SF. "Predtým sme mali 460 parkovacích miest. Výnos z toho pre mesto bol okolo 82.984 eur (2,5 milióna Sk) ročne, samozrejme boli aj náklady. Stúpol počet parkovacích miest na 830 a situácia sa ukazuje tak, že teraz máme dostať za september nejakých 4170 eur, " povedal Bidovský. Zmluva bola podľa neho od začiatku zle postavená a nevýhodná pre mesto.

Tržby VPS za parkovanie dosiahli v septembri minulého roka 14.472 eur (435.983 Sk), v septembri tohto roka to bolo 24.781 eur (746.552 Sk). Podľa vedenia mesta majú stúpajúci trend.

Poslanci v záverečnom hlasovaní prijali uznesenie, na základe ktorého má mesto vyhodnotiť zmluvu k 30. júnu 2010 a správu predložiť do konca septembra. Stanislav Goban (KDH - SDKÚ-DS) navrhol, aby radnica rokovala s VPS o uzatvorení ďalšieho dodatku, ktorý by zabezpečil vyšší zisk pre mesto. Poslanci jeho návrh schválili.

(TASR)

Súvisiace články
5.9.2013 Komisia vyzvala primátora, aby zabránil neoprávnenému vyberaniu parkovného a porušovania zákona 10.7.2013 Nezákonné VZN o držaní psov 2.7.2013 Ako sa bude v Prešove parkovať ?
Mohlo by Vás zaujímať
Mesto Prešov odporúča občanom aktivovať si elektronickú schránku na doručovanie
Mesto Prešov bude aj v tomto roku doručovať niektoré rozhodnutia prostredníctvom Centrálneho Úradného doručovania (CÚD). Ide o rozhodnutia o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady. Predpokladaný termín vydávania a expedície rozhodnutí je koniec mesiaca apríl a mesiac máj.
Okresné hasičstvo oslavuje storočnicu
Hasiči v prešovskom regióne pomáhajú ľuďom už celé jedno storočie. Toto významné výročie si pripomenú už 5. mája 2024 od 11.00 hod. na Hlavnej ulici v Prešove.
13. zasadnutie Mestského zastupiteľstva mesta Prešov
Primátor mesta Prešov Ing. František Oľha podľa § 13 ods. 4 písm. a) zákona SNR č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov zvoláva
Tour de Prešov po prestávke opäť štartuje
Aj Prešov má svoju Tour. Po prestávke sa 1. mája 2024 obľúbené cyklistické podujatie vracia do ulíc nášho mesta. Pripravené je množstvo noviniek.
Zmena prevádzky verejných toaliet v Prešove
Mesto Prešov informuje občanov o zmene prevádzky verejných toaliet od 1. mája 2024. Pre občanov budú k dispozícii verejné toalety na Floriánovej ulici.
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK