Utorok, 07. február 2023
Meniny má Vanda | zajtra Zoja

Energetická efektívnosť budov - Občania si zaslúžia kvalitné a bezpečné bývanie

Medzi bežné vybavenia budov postavených v Európskej únii po 1. januári 2019 budú patriť solárne panely, či tepelné čerpadlá, aby prostredníctvom nich pokryli svoju spotrebu elektrickej energie. Dňa 23. apríla 2009 schválili poslanci Európskeho parlamentu v procese spolurozhodovania pozmenený návrh Európskej komisie o energetickej hospodárnosti budov.

Tieňovým spravodajcom za Skupinu Európskej ľudovej strany (kresťanských demokratov) je poslanec Európskeho parlamentu Ján Hudacký (KDH).
Smernica má podporiť zlepšenie celkovej energetickej hospodárnosti budov nákladovo efektívnym spôsobom. Legislatíva sa vzťahuje na energetickú spotrebu súvisiacu s vykurovaním priestorov, prípravou teplej vody, chladením, vetraním a osvetlením nových a existujúcich, obytných a neobytných budov.

Viac peňazí na zvyšovanie energetickej účinnosti budov

"Najlacnejšia energia je tá, ktorá sa nemusí vyrobiť, " hovorí tieňový spravodajca. Vláda na Slovensku by mala podľa jeho slov finančne stimulovať záujem o úsporu energie a využitie obnoviteľných zdrojov energie. Mali by sa stimulovať najmä investície do zatepľovania budov, nákup účinných domácich spotrebičov a technológií, ktoré znížia spotrebu energie v domácnostiach.
„Investície do zvýšenia energetickej účinnosti majú významný multiplikačný ekonomický efekt, predovšetkým v čase hospodárskej krízy, ktorej momentálne čelíme, “ uvádza poslanec.
Parlament žiada od členských štátov, aby do roku 2011 prišli s plánom finančných nástrojov na zlepšenie energetickej účinnosti budov. Medzi tieto nástroje by mali patriť nízko-úrokové pôžičky, zľavy na dane z príjmu alebo na dane z majetku či ponuka zo strany dodávateľov energie na finančnú pomoc spotrebiteľom.

(redakcia)

Súvisiace články
3.6.2009 Ján Hudacký bol ON-LINE! (kompletný prepis)
Mohlo by Vás zaujímať
Dotazník hodnotenia investičnej pripravenosti
Sieť Enterprise Europe Network je kľúčovým nástrojom v stratégii EÚ na podporu rastu a zamestnanosti. Združuje približne 600 organizácií na podporu podnikania z viac ako 60 krajín a pomáha malým spoločnostiam využiť jedinečné obchodné príležitosti na jednotnom trhu EÚ. Enterprise Europe Network je súčasťou projektu Horizont 2020 MIND4MACHINES financovaný Európskou komisiou, ktorý vedie Istanbulská priemyselná komora (ICI) a je fúziou medzi združeniami podnikov, klastrami MSP, výskumnými organizáciami, obchodnými a priemyselnými komorami a agentúrami regionálneho rozvoja. Projektové konzorcium tvorí 11 európskych partnerov z 8 európskych krajín.
Pripomíname si 78. výročie oslobodenia Prešova
V Prešove sme si 19. januára 2023 pripomenuli 78. výročie oslobodenia pietnym aktom kladenia vencov.
Mesto Prešov začína s revitalizáciou parku Panská záhrada
Mesto Prešov začína s obnovou a revitalizáciou parku Panská záhrada v miestnej časti Nižná Šebastová. Realizácia projektu je možná vďaka schváleniu nenávratného finančného príspevku z eurofondov.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK