Pondelok, 06. február 2023
Meniny má Dorota | zajtra Vanda

Europoslanec Hudacký chce riešiť hospodársku krízu aj úsporou energií

Prešov 9. februára (TASR) – Člen výboru Európskeho parlamentu pre priemysel, výskum a energetiku Ján Hudacký (KDH) sa domnieva, že jedným z alternatívnych riešení podstaty súčasnej hospodárskej krízy by mohla byť stimulácia k domácemu spotrebiteľskému dopytu v energetickom sektore a s tým súvisiaca podpora vytvárania nových trhov

Uviedol to dnes v Prešove na stretnutí so zástupcami médií, kde predstavil hlavné body programu energetickej účinnosti budov, ktorý plánuje po prerokovaní s vedením strany predložiť aj vláde a Rade pre hospodársku krízu.
"Alternatívne opatrenia by mali motivovať domácnosti, verejné inštitúcie, ale i podnikateľov k šetreniu energie v budovách a zavádzaniu nových účinných technológií, ktoré obmedzia náklady za energie a vytvoria predpoklad na zvýšenie kúpyschopnosti obyvateľstva, " povedal Hudacký. Stimulácia dopytu bude následne motivovať aj malé a stredné firmy, ktoré sa v rámci svojej činnosti zaoberajú zatepľovaním budov, výrobou okien, zavádzaním moderných technológií založených na alternatívnych zdrojoch energie, ale i výrobcov elektroniky s nízkou spotrebou energie.
Výška dotácií v rámci komplexných opatrení v prípade zatepľovania a znižovania energetickej náročnosti budov, by sa podľa Hudackého mohla pohybovať vo výške 1/3 celkových nákladov. Podporným prvkom môže byť aj zníženie dane z pridanej hodnoty pre spoločnosti, ktoré svojou činnosťou prinášajú efekt úspory. V neposlednom rade by sa takto podarilo vytvoriť aj množstvo nových pracovných miest. Finančné prostriedky na spomínané stimuly by mali byť naakumulované zo zdrojov štátneho rozpočtu a štrukturálnych fondov. K podpore podobných aktivít, súvisiacich s obnoviteľnými zdrojmi energie, má prispieť aj Fond energetickej efektívnosti, ktorý v súčasnosti pripravuje Európska komisia a Fond na elimináciu energetickej chudoby, ktorý navrhoval Hudacký vytvoriť už pred niekoľkými mesiacmi.
"Opatrenia, ktoré v súčasnosti navrhuje vláda, ale i opozičné strany, sa zameriavajú predovšetkým na elimináciu dopadov krízy, " uviedol dnes Hudacký a dodal, že svoj program nepovažuje za jediné východisko, pretože hospodársku krízu pomôže prekonať len súbor komplexných opatrení. Napriek tomu však očakáva, že sa kompetentné orgány budú jeho konštruktívnym návrhom zaoberať.

Súvisiace články
3.6.2009 Ján Hudacký bol ON-LINE! (kompletný prepis)
Mohlo by Vás zaujímať
Dotazník hodnotenia investičnej pripravenosti
Sieť Enterprise Europe Network je kľúčovým nástrojom v stratégii EÚ na podporu rastu a zamestnanosti. Združuje približne 600 organizácií na podporu podnikania z viac ako 60 krajín a pomáha malým spoločnostiam využiť jedinečné obchodné príležitosti na jednotnom trhu EÚ. Enterprise Europe Network je súčasťou projektu Horizont 2020 MIND4MACHINES financovaný Európskou komisiou, ktorý vedie Istanbulská priemyselná komora (ICI) a je fúziou medzi združeniami podnikov, klastrami MSP, výskumnými organizáciami, obchodnými a priemyselnými komorami a agentúrami regionálneho rozvoja. Projektové konzorcium tvorí 11 európskych partnerov z 8 európskych krajín.
Pripomíname si 78. výročie oslobodenia Prešova
V Prešove sme si 19. januára 2023 pripomenuli 78. výročie oslobodenia pietnym aktom kladenia vencov.
Mesto Prešov začína s revitalizáciou parku Panská záhrada
Mesto Prešov začína s obnovou a revitalizáciou parku Panská záhrada v miestnej časti Nižná Šebastová. Realizácia projektu je možná vďaka schváleniu nenávratného finančného príspevku z eurofondov.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK