Utorok, 18. január 2022
Meniny má Bohdana | zajtra Drahomíra, Mário

KDH vyzvalo SDKÚ na vyvodenie zodpovednosti

Spor v koalícii SDKÚ-DS a KDH pri krajskom parlamente, ktorý vznikol pri voľbe hlavného kontrolóra PSK na ostatnom zasadnutí zastupiteľstva, nebude riešiť KDH odchodom zo spoločného poslaneckého klubu. Rozhodlo o tom minulotýždňové rokovanie Krajskej rady (KR) KDH.

Stanislav Kahanec, foto: archív

Najpočetnejší poslanecký klub sa do vzájomného sporu dostal po tom, čo niektorí poslanci SDKÚ v tajnej voľbe nového hlavného kontrolóra PSK nepodporili kandidatúru nominanta KDH Ferdinanda Exnera, ale jeho protivníka v 2. kole volieb Jána Majdu z SDKÚ-DS. Ten napokon vo voľbách uspel. O podpore Exnera pritom medzi klubmi existovala dohoda, keďže KDH v minulosti podporilo nominanta SDKÚ-DS Milana Barana na poste podpredsedu PSK. Problémom, ktorý vznikol, sa na minulotýždňovom rokovaní zaoberala Krajská rada KDH. Tá sa ale k radikálnym krokom neodhodlala. „Krajská rada skonštatovala, že zo strany koaličného partnera došlo k nedodržaniu dohody a prijala uznesenie, v ktorom žiada SDKÚ o vyvodenie politickej zodpovednosti za porušenie štatútu poslaneckého klubu. Očakávame, že sa urobia kroky, ktoré budú jasne prezentovať, že podobné veci sa nebudú opakovať. Na základe týchto krokov sa potom budeme spoločne rozprávať ako ďalej, pretože došlo k narušeniu dôvery v poslaneckom klube a ten sa otriasol v základoch, “ informoval PIS predseda KR KDH Stanislav Kahanec. Ako priznal, na rokovaní sa objavili aj názory za vystúpenie zo spoločného klubu. “Vždy sa nájdu aj takí, ktorí majú radikálnejší prístup. Ja osobne podporujem spoločnú cestu. Ak by sme sa rozbíjali, určite by sa niekto veľmi potešil. A takú radosť by som niekomu urobiť nechcel, “ dodal Kahanec.

Snahu o rozloženie najpočetnejšieho klubu, ale i osobné dôvody, vidí ako príčinu hlasovania poslancov z vlastnej politickej strany v rozpore s dohodou, aj predseda poslaneckého klubu Eduard Vokál (SDKÚ). Na margo vyvodenia dôsledkov voči zodpovedným poslancom strany uviedol: „Je ťažko vyvodzovať personálne dôsledky pri tajnom hlasovaní. Našim poslancom som ale už adresoval list, v ktorom som vyjadril rozčarovanie, pretože to od tých, ktorých sa to týka, považujem za nefér prístup. Voči dohode totiž na klube nikto nič nenamietal. Uvidíme, či budú mať toľko charakteru a k hlasovaniu sa priznajú. “ Na otázku, či si myslí, že na to budú mať potrebnú guráž, Vokál odvetil: „Niektorí určite áno. “ K trestom sa ale vopred vyjadrovať nechcel. „Máme stanovy, ktoré hovoria o vylúčení, podmienečnom vylúčení z klubu, či odvolaní z funkcie v zastupiteľstve. Ale ťažko povedať, či k niečomu takému dôjde, lebo na to sú potrebné hlasy 31 poslancov. Osobne si ale myslím, že pôjde pravdepodobne o podmienečné tresty. “ Spor by si chceli obe strany vydiskutovať na najbližšom zasadnutí klubu, ktoré chce jeho predseda zvolať na budúci týždeň.
(ik)

Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK