Sobota, 28. máj 2022
Meniny má Viliam | zajtra Vilma

Nemocnica sa pripravuje na veľkú reštrukturalizáciu

Riaditeľka Fakultnej nemocnice Jána Adama Reimana v Prešove Monika Pažinková považuje uplynulý rok za stabilizujúci. Podľa doteraz známych výsledkov k 30. septembru sa podarilo zastaviť zadlžovanie nemocnice, pričom hospodárenie sa oproti vlaňajšku zlepšilo o polovicu.

V súvislosti s novelou Zákonníka práce došlo k zavedeniu nového systému služieb, ktorý sa týka hlavne lekárov a ošetrovateľov. Zdravotné sestry sú zaradené do trojzmennej prevádzky. Počet zdravotníkov sa podarilo stabilizovať. Ako uviedla riaditeľka, „nemocnica má celkom 1974 zamestnancov, ich počet za dvanásť mesiacov mierne klesol, netýka sa to však zdravotníckeho personálu. “ Za posledné dva roky bola najväčšia fluktuácia na Klinike anesteziológie a intenzívnej medicíny (KAIM), kde ako povedala M. Pažinková, „došlo k hromadnému odchodu lekárov i sestier do záchranného systému ale aj do zahraničia. “ Súčasný počet lekárov na KAIM je vyrovnaný, avšak jednej tretine z nich chýba atestácia a sú považovaní za nekvalifikovaných v odbore. Areál nemocnice čaká globálna reštrukturalizácia.
Nastavajúci rok 2008 prešovská nemocnica začne s postupnou realizáciou štyroch investičných projektov, čo umožní zaviesť modernejšie postupy pri liečbe pacientov. Už o niekoľko dní dostanú v kardiocentre nový angiograf , ktorý sa považuje za špičkový prístroj v invazívnej kardiológii. Podľa Pažinkovej je to dobrá správa pre pacientov, ktorí museli cestovať do košického kardiocentra. Rekonštrukčné práce začali na prestavbe rentgenového pracoviska, kde po dokončení stavebných úprav nainštalujú nový skiagraf. Ide o modernú rentgenovú digitálnu stenu, ktorá nahradí starý systém z osemdesiatych rokov. Rentgenové snímky budú v digitálnej podobe. Vďaka tomu sa dajú rýchlo rozposlať a rôzni špecialisti sa k ním budú môcť zo svojej pracovne pohľadom na monitor okamžite vyjadriť. Na gynekologickom oddelení otvoria pooperačnú izbu. V prvej polovici roka plánujú odovzdať do užívania aj nový lineárny urýchľovač na ožarovanie onkologických pacientov. V priebehu roka sa prešovská FNsP bude uchádzať aj o ďalšiu finančnú pomoc prostredníctvom projektov. A ako dodala riaditeľka nemocnice na záver, „nechceme však ísť do čiastkových projektov, ale snahou bude rekonštrukcia a zefektívnenie celej nemocnice. “
-mm-

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK