Utorok, 25. január 2022
Meniny má Gejza | zajtra Tamara

Na Trojičnom jarmoku ožívajú remeslá

Včera sa v centre mesta začal Prešovský trojičný jarmok, ktorý je súčasťou tohtotýždňových Dní mesta Prešov. Námestie pred mestskou radnicou sa zaplnilo 60-timi stánkami, v ktorých možno nájsť množstvo tradičných remeselných výrobkov.

Tie často vznikajú priamo pred očami návštevníkov jarmoku. Pri výrobe tkaných výrobkoch na starých drevených krosnách sme takto zastihli aj Máriu Michalkovú zo Spišskej Novej Vsi. „Chceme, aby si tí starší mohli zaspomínať na svoje mladé roky a na to ako sa kedysi pripravovali tkané výrobky. A pre tých mladých je to zase niečo nové na oboznámenie sa s kultúrou a históriou, “ prezradila M. Michalková a dodala: „Pripravujeme tu tradičné výrobky ako ich poznáme ešte od našich starých mám. Zameriavame sa na tradičné staré techniky ako sú rips, drelich, flotáž tkanín, z tradície vychádzame aj vo vzoroch. Robíme ale aj modernejšie výrobky, či už koberce alebo vankúše. “ Ako pripomenul Máriin otec Jozef, tkaniu sa venuje celá štvorčlenná rodina. „Manželka začínala na krosnách od prababky, takže to má v rodine. A potom strhla k tomuto aj mňa a naše dve dcéry. “ Na Prešovský trojičný jarmok chodí rodina Michalkových pravidelne už štvrtý rok. „Sme tu spokojní. Má to tu dobrú úroveň i organizáciu. Je to pekné mesto v ktorom vždy nájdeme ústretových ľudí, “ dodáva Mária.

Okrem tkaných výrobkov je jarmok plný aj ďalších - rezbárskych, kováčskych, košikárskych, keramických, maliarskych, či iných produktov. Chýbať samozrejme nemôžu langoše, či trdelník. Spokojní boli aj oslovení ľudia. „Hodnotím to len v superlatívoch. Je to pekná tradícia. Mesto ožilo, každí sa usmieva a určite si tu niečo nájde aj na kúpenie. Je tu navyše možnosť vidieť rôzne tradičné remeslá, preto zajtra (rozumej dnes – pozn. red. ) sa chystám zobrať sem aj svojich žiakov zo školy. Učím dejepis a tu je vhodná príležitosť na to, aby sa naučili niečo o histórii a o tom, ako sa voľakedy vyrábali rôzne výrobky, “ prezradila nám Eva Kollárová. „Je tu toho veľa k videniu a aj atmosféra je dobrá. Z tých všetkých výrobkov som ale zatiaľ kúpila iba perníkové srdiečka, “ dodala jej kamarátka. Trojičný jarmok, ktorý včera otvoril prezident SR Ivan Gašparovič, potrvá do sobotňajšieho večera.
(ik)

Mária Michalková s otcom Jozefom pri práci na tradičných drevených krosnách
Mária Michalková pri práci na krosnách
Na Prešovskom trojičnom jarmoku je k dispozícii 60 stánkov
Na Prešovskom trojičnom jarmoku je k dispozícii 60 stánkov
Na Prešovskom trojičnom jarmoku je k dispozícii 60 stánkov
Svoje výrobky na jarmoku prezentujú aj košikári
Svoje výrobky na jarmoku prezentujú aj rezbári
Svojimi dielami sa prezentujú aj maliari
Na jarmoku nemôže chýbať ani kultúrny program
Na jarmoku nemôže chýbať ani kultúrny program
Svojimi dielami sa prezentujú aj maliari
Súvisiace články
17.6.2007 Záujem remeselníkov o Trojičný jarmok z roka na rok rastie 7.6.2007 Trojičný jarmok dnes otvorí prezident
Mohlo by Vás zaujímať
Medzi Jarkovou ulicou a obchodným komplexom v centre mesta vzniklo malé námestie
Mesto Prešov prepojilo ulice Biskupa Gojdiča a Jarkovú novým námestíčkom. Zrekonštruovaná komunikácia bude slúžiť predovšetkým chodcom a cyklistom.
Hodili kameň do čelného skla trolejbusu v Prešove
Na linku 158 bolo včera (18.01.2022) podvečer oznámené, že došlo k úmyselnému rozbitiu čelného skla na trolejbuse
Prvou Prešovčankou roka 2022 je Sárka
Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove sa 1. januára 2022 narodil prvý chlapček Brajen. V druhý deň nového roka sa vypýtala na svet aj prvá Prešovčanka Sárka.
Rekonštrukcia ZUŠ Jána Pöschla je kompletne ukončená
Mesto Prešov úspešne ukončilo rekonštrukciu ZUŠ Jána Pöschla na Prostějovskej ulici. V rámci II. a III. etapy rekonštrukcie boli zateplené všetky pavilóny a kompletne vymenené vykurovacie rozvody.
Mesto Prešov uspelo v súdnom spore s projektantom cykloželezničky, od ktorého bude vymáhať vyše pol miliónovú škodu
Krajský súd v Prešove potvrdil rozsudok prvostupňového súdu vo veci vadného projektu týkajúceho sa stavby cykloželezničky. Rozhodnutie už nadobudlo právoplatnosť a pre spoločnosť A. P. H. ateliér, s.r.o. tak vzniká povinnosť zaplatiť mestu Prešov zmluvnú pokutu a náhradu spôsobenej škody vo výške takmer 550 tisíc eur.
V Prešove sa začína zber vianočných stromčekov
Zber vianočných stromčekov na prešovských sídliskách sa začína v pondelok 10.1.2022 a naplánovaný je až do 31.1.2022.
Lávka na Mukačevskej ulici je po rekonštrukcii opäť prístupná pre širokú verejnosť
Mesto Prešov úspešne ukončilo komplexnú rekonštrukciu lávky na Mukačevskej ulici. Stavba už bola oficiálne odovzdaná do užívania. Na lávke a priľahlých chodníkoch je ešte potrebné vykonať povrchové úpravy, ktoré budú zrealizované v jarných mesiacoch.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK