Štvrtok, 08. december 2022
Meniny má Marína | zajtra Izabela

Na Trojičnom jarmoku ožívajú remeslá

Včera sa v centre mesta začal Prešovský trojičný jarmok, ktorý je súčasťou tohtotýždňových Dní mesta Prešov. Námestie pred mestskou radnicou sa zaplnilo 60-timi stánkami, v ktorých možno nájsť množstvo tradičných remeselných výrobkov.

Tie často vznikajú priamo pred očami návštevníkov jarmoku. Pri výrobe tkaných výrobkoch na starých drevených krosnách sme takto zastihli aj Máriu Michalkovú zo Spišskej Novej Vsi. „Chceme, aby si tí starší mohli zaspomínať na svoje mladé roky a na to ako sa kedysi pripravovali tkané výrobky. A pre tých mladých je to zase niečo nové na oboznámenie sa s kultúrou a históriou, “ prezradila M. Michalková a dodala: „Pripravujeme tu tradičné výrobky ako ich poznáme ešte od našich starých mám. Zameriavame sa na tradičné staré techniky ako sú rips, drelich, flotáž tkanín, z tradície vychádzame aj vo vzoroch. Robíme ale aj modernejšie výrobky, či už koberce alebo vankúše. “ Ako pripomenul Máriin otec Jozef, tkaniu sa venuje celá štvorčlenná rodina. „Manželka začínala na krosnách od prababky, takže to má v rodine. A potom strhla k tomuto aj mňa a naše dve dcéry. “ Na Prešovský trojičný jarmok chodí rodina Michalkových pravidelne už štvrtý rok. „Sme tu spokojní. Má to tu dobrú úroveň i organizáciu. Je to pekné mesto v ktorom vždy nájdeme ústretových ľudí, “ dodáva Mária.

Okrem tkaných výrobkov je jarmok plný aj ďalších - rezbárskych, kováčskych, košikárskych, keramických, maliarskych, či iných produktov. Chýbať samozrejme nemôžu langoše, či trdelník. Spokojní boli aj oslovení ľudia. „Hodnotím to len v superlatívoch. Je to pekná tradícia. Mesto ožilo, každí sa usmieva a určite si tu niečo nájde aj na kúpenie. Je tu navyše možnosť vidieť rôzne tradičné remeslá, preto zajtra (rozumej dnes – pozn. red. ) sa chystám zobrať sem aj svojich žiakov zo školy. Učím dejepis a tu je vhodná príležitosť na to, aby sa naučili niečo o histórii a o tom, ako sa voľakedy vyrábali rôzne výrobky, “ prezradila nám Eva Kollárová. „Je tu toho veľa k videniu a aj atmosféra je dobrá. Z tých všetkých výrobkov som ale zatiaľ kúpila iba perníkové srdiečka, “ dodala jej kamarátka. Trojičný jarmok, ktorý včera otvoril prezident SR Ivan Gašparovič, potrvá do sobotňajšieho večera.
(ik)

Mária Michalková s otcom Jozefom pri práci na tradičných drevených krosnách
Mária Michalková pri práci na krosnách
Na Prešovskom trojičnom jarmoku je k dispozícii 60 stánkov
Na Prešovskom trojičnom jarmoku je k dispozícii 60 stánkov
Na Prešovskom trojičnom jarmoku je k dispozícii 60 stánkov
Svoje výrobky na jarmoku prezentujú aj košikári
Svoje výrobky na jarmoku prezentujú aj rezbári
Svojimi dielami sa prezentujú aj maliari
Na jarmoku nemôže chýbať ani kultúrny program
Na jarmoku nemôže chýbať ani kultúrny program
Svojimi dielami sa prezentujú aj maliari
Súvisiace články
17.6.2007 Záujem remeselníkov o Trojičný jarmok z roka na rok rastie 7.6.2007 Trojičný jarmok dnes otvorí prezident
Mohlo by Vás zaujímať
Mesto Prešov je plne pripravené na zimnú údržbu
Zimná údržba v meste Prešov trvá od 1. novembra 2022 do 31. marca 2023. Mesto Prešov na údržbu ciest a chodníkov opäť použije ekologický materiál.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK