Pondelok, 17. január 2022
Meniny má Nataša | zajtra Bohdana

Začali Dni mesta Prešov

Z veže kostola sv. Mikuláša dnes tesne po pol štvrtej zaznela znelka, ktorá aj v dávnej minulosti predznamenávala dôležité akcie a udalosti v meste Prešov a tá prakticky spustila pestrú paletu podujatí, ktoré sú pripravené pri príležitosti Dní mesta Prešov (4. – 10. jún) venovaných oslavám 760. výročia prvej písomnej zmienky o Prešove.

Aj takto vyzerali niektoré "šachové" súboje. V tomto prípade prešovský "kôň" vyhadzuje "strelca" B. Štiavnice II.

Na otvorenie osláv bolo zvedavých niekoľko stoviek Prešovčanov, ktorým sa v úvode prihovoril primátor Pavel Hagyari. „Prešov oslavuje 760. narodeniny. Na prvý pohľad sa zdá, že je to veľa. Pokiaľ sa ale porovnáme s Babylonom, či Rímom, zistíme, že sme ešte v mladom veku, a preto máme pred sebou skvelú budúcnosť. Pred nami je čas rastu, “ uviedol v slávnostnom príhovore primátor, ktorý zohral svoju úlohu aj v ďalšom bode dnešného otváracieho programu – živom šachu. Na obrovskej šachovnici so živými „figúrkami“ v podaní členov skupiny Animatus Lusus v historických kostýmoch sa prešovský primátor postavil proti šachovému veľmajstrovi Ľubomírovi Ftáčnikovi a absolvoval prvých päť ťahov duelu, ktorý prítomných upútal nielen svojou nevšednosťou, ale aj bojovým prevedením vyhadzovania figúrok, ktoré si u ľudí vyslúžili potlesk. „Ten nápad sa mi páči, určite sa to nevidí každý deň. Oceňujem aj to, že sa do programu zahrnuli aj ľudia z iných miest a teším sa, čo prinesú ďalšie akcie počas týždňa, “ páčil sa nápad Katke, ktorá bola jednou z návštevníčok akcie. Primátora po úvodných ťahoch vystriedala ďalšia šachová veľmajsterka Eva Repková, ktorá doviedla nevšednú „partiu“ hranú za účasti primátorov Prešova a Banskej Štiavnice ako súboj týchto miest, k zaslúženej remíze. Dnešné oslavy potom pokračovali kultúrnym programom.
(ik)

Mažoretky Labi pri otvorení Dní mesta Prešov
Mažoretky Labi pri otvorení Dní mesta Prešov II.
Mažoretky Diridonky pri otvorení Dní mesta Prešov
Šachové figúrky vytvorili členovia historickej skupiny Animatus Lusus z Banskej Štiavnice
Prvý ťah primátora bol tradičný e2-e4
živý šach
Aj takto vyzerali niektoré "šachové" súboje. V tomto prípade prešovský "kôň" vyhadzuje "strelca" B. Štiavnice
Aj takto vyzerali niektoré "šachové" súboje. V tomto prípade prešovský "kôň" vyhadzuje "strelca" B. Štiavnice III.
Aj takto vyzerali niektoré "šachové" súboje. V tomto prípade prešovský "kôň" vyhadzuje "strelca" B. Štiavnice IV
Za Banskú Štiavnicu hral šachový veľmajster Ľubomír Ftáčnik
Ďalší zo šachových súbojov
Ďalší zo šachových súbojov
Súvisiace články
7.6.2007 Trojičný jarmok dnes otvorí prezident 4.6.2007 Dni mesta pokračujú zajtra Dňom záchrany a ľudským „Človeče...“ 4.6.2007 Dnes odštartujú Dni mesta Prešov 24.5.2007 Dni mesta začnú „partičkou šachu“
Mohlo by Vás zaujímať
Technické služby mesta Prešov začínajú s distribúciou kalendárov a vriec na rok 2022
Technické služby mesta Prešov (TSmP) budú od 20.12.2021 do rodinných domov distribuovať kalendár na rok 2022. Okrem termínov vývozu triedeného odpadu v ňom obyvatelia nájdu aj informácie zamerané na tému zálohovania a správneho triedenia odpadov.
Golužu nahradí v Tatrane Prešov bývalý slovenský reprezentant
Chorvátsky tréner Slavko Goluža po 4,5 roku skončil pri kormidle hádzanárov Tatrana Prešov. Vo funkcii ho nahradí Radoslav Antl st. s asistentom Marekom Gernátom, ktorý doteraz pôsobil pri mládeži Tatrana. Prešovský klub o tom informoval na oficiálnej stránke.
Medzi Jarkovou ulicou a obchodným komplexom v centre mesta vzniklo malé námestie
Mesto Prešov prepojilo ulice Biskupa Gojdiča a Jarkovú novým námestíčkom. Zrekonštruovaná komunikácia bude slúžiť predovšetkým chodcom a cyklistom.
Postmodern Jukebox v Prešove
V prešovskom Čiernom orle vystúpi v júni 2022 výnimočné hudobné zoskupenie amerických umelcov v rámci svetového The Grand Reopening Tour.
Prvou Prešovčankou roka 2022 je Sárka
Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove sa 1. januára 2022 narodil prvý chlapček Brajen. V druhý deň nového roka sa vypýtala na svet aj prvá Prešovčanka Sárka.
Rekonštrukcia ZUŠ Jána Pöschla je kompletne ukončená
Mesto Prešov úspešne ukončilo rekonštrukciu ZUŠ Jána Pöschla na Prostějovskej ulici. V rámci II. a III. etapy rekonštrukcie boli zateplené všetky pavilóny a kompletne vymenené vykurovacie rozvody.
V Prešove sa začína zber vianočných stromčekov
Zber vianočných stromčekov na prešovských sídliskách sa začína v pondelok 10.1.2022 a naplánovaný je až do 31.1.2022.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK