Utorok, 25. január 2022
Meniny má Gejza | zajtra Tamara

Tip na výlet: Minčol

Minčol (1 157 m), najvyšší vrch flyšového pohoria Čergova, ponúka krásny výhľad a množstvo výstupových možností. Okrem pohľadov do diaľky zaujmú nepochybne aj klimaticky formované lesné porasty buka a javora okolo vrcholu, začiatkom septembra aj náherné rozkvitnuté čučoriedkové hole, ktorým dominuje horec luskáčovitý a vzácne východokarpatské druhy flóry.

Hlavný vrchol Minčola

Trasa: Pusté Pole (575 m) - Kyjov (673 m) - sedlo pod Minčolom (1 090 m) - Minčol (1 157 m)

Značka: modrá 2802

Pohorie: Čergov

Trvanie trasy: 2:45 hodiny

Obtiažnosť: mierne náročná

Mapa: VKÚ Harmanec č. 104 - Čergov

Prístup na začiatok trasy:

Autobus: SAD z Prešova smerom na Starú Ľubovňu (zastávka Kyjov - rázcestie).

Vlak: Z Prešova do Pustého Poľa cez Lipany.

Z prešovskej strany sa najviac používa trasa z železničnej zastávky Pusté Pole (575 m). Tu sa začína modrá značka, ktorá vedie po asfaltke až do dediny Kyjov (673 m, 30 min. ). V jej strede, pri turistickom smerovníku, odbočí doprava a pomedzi domy vychádza do stráne so skalkami bradlového pásma, v ktorej začne postupne naberať výšku. Výstup vedie peknou krajinou, prevažne cez smrekovcovo - borovicové háje a pasienky. Cesta vychádza do lúčnatej priehyby (tzv. Ostrovček), značka prechádza cez lúku a pokračuje výstupom na zalesnený zvlnený bočný hrebienok, poznačený ťažbou. Tu sa núka alternatíva pokračovať od Ostrovčeka ďalej úvozovou, tiahlo stúpajúcou, ale relatívne pohodlnou cestou. Tá bez značky kopíruje spomínaný bočný hrebeň sprava (viď mapu). Oba cesty (tretia prichádza zľava) sa stretnú na nevýraznom lúčnatom sedielku pod hlavným hrebeňom. Odtiaľ ešte pár desiatok metrov výstupu cez les, ktorý postupne redne a znižuje sa. Napokon značka vychádza na typickú čergovskú hrebeňovú poloninovú hoľu do sedla pod Minčolom (1 090 m, 2:30 h). Otvárajú sa krásne výhľady, značka sa stáča doprava a na vrcholovú „hlavu“ stúpa spoločne so žltou značkou - Minčol (1 157 m, 2:45 h).

Z vrcholu s betónovým obeliskom je fantastický výhľad na okolitú krajinu. Oplatí sa vybrať deň s dobrou viditeľnosťou, začať stúpať skoro ráno a hoci aj celý ho stráviť v širšom okolí vrcholu, kvôli meniacemu sa svetlu a rôznym pohľadom na krajinu. Severným smerom v širšom pohľade je na dosah ruky súbežný hrebeň Malého Minčola, poľský Beskid Sadecki, Ľubovnianska vrchovina, časť Pienin a Busov. Na východ vidno oblé tvary Ondavskej vrchoviny i výrazne profilovaný Vihorlat. Južne je výhľad trocha slabší, ale zato na západ parádny - Tatry, Levočské vrchy, Hromovec i Bachureň, navyše dolu v údolí modrá stužka rieky Poprad. Kamaráti mi nedávno vraveli, že za extrémne dobrej viditeľnosti sa dá dokonca dohliadnuť aj na oravskú Babiu horu. Nuž, teoreticky to možné je, Minčol je dosť vysunutý na sever, ale v praxi som napriek niekoľkým desiatkam návštev tohto miesta v rôznych ročných obdobiach to šťastie ešte nemal.

Ďalším veľmi pekným miestom je trávnatý predvrchol Minčola s vrcholovým krížom, asi 10 minút cesty po hrebeni smerom na juhovýchod. Aj ten ponúka veľkolepé pohľady, obsiahlosťou hádam ešte lepšie, lebo je vidieť aj juh, teda do okolia Sabinava a Prešova a na celý čergovský hrebeň.

Na Minčol vedú aj ďalšie výstupové cesty prakticky z každej strany. Z „prešovskej“ strany je to túra z Kamenice (501 m, zelená, 3:15 h, Sokoliou dolinou s nádhernými bradlami okolo útulne pod Minčolom). Znalci miestnych pomerov však chodia bez značky starou lesnou cestou z Kyjova, ktorá je zrejme najkratšia. Z „ľubovnianskej“ strany zo Šarišského Jastrabia (590 m, žltá, 2:45 h, krajinársky pekný výstup záverom hlavného hrebeňa) a Čirča (510 m, zelená, 2:45 h, najskôr zdĺhavo dolinou, potom bočným hrebeňom). Z „bardejovskej“ strany sú značky z Livovskej Huty (660 m, žltá, 2 h, najkratší, strmý výstup), Lenartova (477 m, žltá, červená, 3:45 h, najskôr zdĺhavo dolinou, potom cez Malý Minčol bočným hrebeňom) a Obručného (563 m, červená, 4 h, pekná hrebeňovka bočnej rázsochy cez Malý Minčol).

Večer na predvrchole Minčola
Hrebeň medzi vrcholmi Minčola
Pohľad na rázsochu Malého Minčola
Klimaticky formované bučiny
Skupina Minčola a Sokolia solina z juhozápadu
Súvisiace články
15.9.2011 Na vrchu Minčol sa stretlo 200 turistov zo štyroch okresov
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK