Pondelok, 04. júl 2022
Meniny má Prokop | zajtra Cyril, Metod

Problémom s cievami treba predchádzať, úmrtnosť je vysoká

Fajčenie, nezdravý spôsob stravovania, poruchy metabolizmu tukov, či cukrovka – to sú rizikové faktory, ktoré najčastejšie ohrozujú cievny systém človeka. Na stúpajúce problémy ľudí s cievami v posledných rokoch upozorňujú aj lekári.

Tí v prešovskej nemocnici napríklad iba prednedávnom absolvovali náročnú 7-hodinovú operáciu pacienta, ktorému vďaka upchatým cievam hrozilo, že príde o obe nohy. „Pacient prišiel s tým, že mu odumierali prsty, “ prezradil zástupca primára oddelenia cievnej chirurgie FNsP J. A. Reimana v Prešove, ktoré je najnovším samostatným oddelením prešovskej nemocnice, Pavol Kováč. „Keď som tu prišiel už som vôbec nemohol chodiť. Teraz je to o 200 - 300 percent lepšie, “ povedal nám Jozef Pitoňák, ktorého operácia ušetrí podľa prognóz lekárov od pripútania na invalidný vozík. „Čakáme ako sa to ohraničí, ale strata končatín nehrozí a pacient bude chodiť na dvoch nohách, “ zvestoval priaznivú prognózu P. Kováč.

Nie vždy ale podobné prípady musia dopadnúť úspešne. „Počet týchto ochorení narastá a úmrtnosť je vysoká, “ varuje primár cievnej chirurgie Ján Vaško. V Prešove ročne zaznamenajú tretí najväčší počet operácii pacientov s cievnymi problémami, viac ich majú iba na Klinike cievnej chirurgie v Košiciach a Ústave srdco-cievnych chorôb v Bratislave. „Ročne vyšetríme okolo 7 000 pacientov, hospitalizujeme 800 až 900 z nich. Z toho je 95 percent operovaných na rôzne ochorenia, či už tepnového, alebo žilového systému, výkony pre potreby dialýzy, či zavedenie kardiostimulátorov. Najviac pacientov je vo veku 60 až 70 rokov, v posledných rokoch ale máme stále viac mladších ročníkov, “ dodal J. Vaško. Podľa lekárov pacienti často nerozoznajú varovné signály a do nemocnice prichádzajú až v kritickom stave. Preto odporúčajú absolvovať preventívne vyšetrenia čo najskôr. „Signálom, že niečo nie je v poriadku by malo byť, keď človek, ktorý predtým bežne prešiel chôdzou kilometer zrazu pociťuje rôzne obmedzenia už po 200 metroch, “ upozorňuje P. Kováč.
(ik)

Zástupca primára oddelenia cievnej chirurgie P. Kováč s Jozefom Pitoňákom, ktorý sa už po operácii môže usmievať. Lekári mu zachránili obe nohy
Primár oddelenia cievnej chirurgie Ján Vaško
Mohlo by Vás zaujímať
Slovensko trápia horúčavy, mesto Prešov pripomína obyvateľom, ako sa chrániť
Slovenský hydrometeorologický ústav vydal na 30.6. a 1.7. 2022 aj pre okres Prešov výstrahu 2. stupňa pred vysokými teplotami, ktoré môžu atakovať hranicu až 37 stupňov Celzia.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK