Nedeľa, 14. august 2022
Meniny má Mojmír | zajtra Marcela

Záchrana života 2006: Dnes hodnotili

Na Klinike anesteziológie a intenzívnej medicíny (KAIM) Fakultnej nemocnice s poliklinikou Jána A. Reimana v Prešove dnes zhodnotili projekt Záchrana života 2006, ktorého súčasťou bol aj benefičný koncert Resuscitácia.

Prípravu projektu mali na starosti členovia Občianskeho združenia Resuscitácia, ktorí sa zamerali na dva základné ciele – propagovať a zviditeľniť dôležitosť medicínskeho odvetvia, ktorý sa stará o pacienta medzi životom a smrťou, vysvetliť, kto je klinicky chorý pacient, aké sú jeho súčasné potreby, osvetliť možnosti na zlepšenie jeho stavu. Túto časť projektu realizovali prostredníctvom výstav a mediálnych výstupov. Druhým cieľom bolo hľadanie ekonomickej pomoci, ktorá pomôže zlepšiť podmienky pre prežitie klinicky chorého pacienta na KAIM v Prešove. Predsedníčka združenia a zástupkyňa prednostu kliniky Ľubomíra Romanová uviedla, že vďaka koncertu získali vyše 500 tis. Sk, za čo zakúpili po výberovom konaní prístroje, ktoré nevyhnutne potrebovali na klinike. Ide o fibrobronchoskop a poloautomatický defibrilátor. Oba prístroje dnes slávnostne odovzdali riaditeľovi nemocnice Mikulášovi Buzgóovi do majetku nemocnice. Ako uviedla Romanová, prvý z prístrojov už na klinike stihol zachránil jednému pacientovi život. Ten pri jedle vdýchol buchtu s lekvárom a prestal dýchať. Pacienta oživili, vďaka fibrobronchoskopu mu vysali potravu a po vyše hodiny mu vyčistili pľúca. Bol prepustený živý na iné oddelenie. Defibrilátor s nalepovacími elektródami sa používa pri život ohrozujúcich poruchách srdcového rytmu. Získané finančné prostriedky umožnili navyše investovať aj do špeciálnych plachiet pre lôžko kriticky chorého pacienta. Združenie zakúpili 110 kusov takýchto povlečení na posteľ. Ďalšie prostriedky z darov prevedených na sponzorský účet KAIM investovali do menších pomôcok, ale veľmi potrebných. Zakúpili glukometre na meranie hladiny cukru a špeciálne teplomery na meranie teploty v uchu, tiež prístroje na rýchle zhodnotenie koncentrácie nosiča kyslíka v krvi – hemoglobínu. Všetky zakúpené prístroje a pomôcky venovalo Občianske združenie nemocnici, ktorá ich dala do užívania KAIM.
Na chodbe kliniky dnes sprístupnili aj fotovýstavu, ktorá zachytáva prácu na klinike, prípravu a priebeh benefičného koncertu. K najväčším darcom patrili prešovská firma Regada, s.r.o. , pracovníci firmy Kronospan, ktorí sa rozhodli venovať 2% zo svojich daní práve KAIM, Komunitná nadácia Prešov, firma Hartmann-Ricco a menší podnikatelia. OZ chce vo svojich aktivitách pokračovať aj v tomto roku.
-mm-

Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK