Streda, 16. jún 2021
Meniny má Blanka, Bianka | zajtra Adolf

Primátorovo poučenie z pobytu v USA

Pomôžte si sami je jednoduchý záver zo všetkých skúsenosti, ktoré získal primátor Prešova Juraj Kopčák počas trojtýždňového pobytu v USA od 24. júna t. r. Cieľom záujmu 8-člennej skupiny, ktorú okrem neho tvorili primátori Banskej Bystrice a Krompách a pracovníci samospráv vo Zvolene, Myjave, a Trnave, a ktorú na základe odporúčania Veľvyslanectva USA v SR vybralo Ministerstvo zahraničných vecí USA, bolo zmapovať poznatky z oživovania hospodárstva miest a regiónov USA.

Prešovský primátor 17. júla po návrate domov povedal, že doniesol so sebou aj asi 20 kíl rôznych podkladov a chce z nich spracovať do 2 týždňov písomnú správu nielen pre pracovníkov mestského úradu, ale aj pre širšiu verejnosť. Pokúsil sa tiež nadviazať kontakty, z ktorých by mohli vzísť potenciálni investori. V tomto smere je najnádejnejší kontakt s finančnou korporáciou v Houstone, ktorá zabezpečuje obojstranný prenos kapitálu, t. j. do štátu Texas a z neho von. Dohodli sa, že mesto Prešov pošle svoju ponuku.

Hospodárstvo USA bolo približne pred 20 rokmi v takom istom stave ako súčasná slovenská ekonomika, ktorú sužuje najmä vysoká nezamestnanosť a nevyriešená ekonomická transformácia. J. Kopčák na príklade návštevy Clevelandu poukázal na to, že bolestný proces transformácie si vyžiadal jediné - trpezlivosť a pracovitosť. V tomto meste, bývalom oceliarskom gigante, dnes nepracuje už ani jedna oceliareň a kým pred dvoma desiatkami rokov po úpadku tohto odvetvia tu mali 30-percentnú nezamestnanosť, tak v súčasnosti je okolo 2 percent. Podčiarkol, že všetky aktivity na oživovanie nemali štátny alebo samosprávny pôvod, ale išlo o osobnú iniciatívu miestnych ľudí, súkromné osoby našli odvahu pripraviť projekty a nimi oslovili investorov.

Podľa J. Kopčáka pobyt poukázal ešte na dve veľmi vážne stránky pôsobenia americkej samosprávy - na spoluprácu s médiami a na pozitívne ovplyvňovanie verejnej mienky.

Všetky náklady na cestu hradilo Ministerstvo zahraničných vecí USA. Slovenskí zástupcovia sa stretli s dvoma republikánskymi kongresmanmi Johnom Micom a Tomom Sawyerom, prezreli si reprezentačné priestory budovy Kongresu, boli na rokovaní Kongresu, navštívili Washington, New York, štáty Ohio, Indiana, Oregon, Texas. V Clevelande sa stretli s Americkými Slovákmi a boli hosťami aj mesta Lakewood, v ktorom z 9 členov mestskej rady sú siedmi Slováci.

Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.