Obrovský náklad dorazil tento týždeň na východ Slovenska. V Pivovare Šariš v týchto dňoch pomocou žeriavu inštalujú nové kotly, vírivú kaďu, zberač sladiny a šrotovník. Viac než deväť metrov dlhý a viac ako 8 ton vážiaci zberač sladiny bol privezený v jednom kuse, no kotly a kaďa museli byť pre svoje obrie rozmery prevážané po častiach. Z nich dve najväčšie vážia až 4,5 tony. Od jari budúceho roka sa v nich bude variť pivo. Je to súčasť prebiehajúcej rekonštrukcie varne, najväčšej investície pivovaru za posledné tri desaťročia, ktorá je zameraná na modernizáciu technológie z 80. rokov. „Do novej varne investujeme 4,6 milióna eur. Navýšime jej kapacitu a zmodernizujeme celú prevádzku. Aj v súčasnosti je proces varenia riadený počítačmi a varňa je do značnej miery automatizovaná, vďaka rekonštrukcii však dosiahneme ešte vyššiu automatizáciu a kvalitu riadenia varenského procesu. Súčasne dôjde k energetickej úspore tepla, elektriny a vody i k zníženiu strát extraktu v procese varenia, a to až o 25 %, “ hovorí Petr Kwaczek, manažér závodu Veľký Šariš. Celkovú investíciu plne hradí Plzeňský Prazdroj Slovensko, vlastník pivovaru.
Z Burgstädtu až do Šariša
Prvá fáza rekonštrukcie, ktorou boli prípravné stavebné práce, sa začala hneď po letnej sezóne. V týchto novembrových dňoch boli do pivovaru dopravené najdôležitejšie a najmasívnejšie komponenty rekonštrukcie - kotly, zberač sladiny, vírivá kaďa a šrotovník - ako aj všetko potrebné na ich inštaláciu. Za viac ako 18 hodín ich do Veľkého Šariša priviezlo 21 kamiónov z Burgstädtu v Nemecku. Na určené miesto v pivovare sú prepravované pomocou žeriavu, čím sa začne druhá fáza obnovy - samotná inštalácia technológie varne. Nahradia sa tak staré rmutovacie kotly, vymení sa vírivá kaďa, šrotovník a zberač sladiny. Suché šrotovanie sladu bude nahradené novým zariadením na mokré šrotovanie.
„Viditeľným výsledkom rekonštrukcie vo Veľkom Šariši bude spojenie celej technológie varne, ktorá bola doteraz v dvoch budovách, do jedného homogénneho priestoru. Všetky nové kotly vo varni budú nerezové. Zmení sa tiež lokalita riadiaceho velína pre obsluhu - aj ten bude priamo vo varni, “ doplňuje Petr Kwaczek. Navýši sa aj maximálna kapacita varne zo súčasných 60 várok na 68 várok za týždeň, čo je približne 5 000 hektolitrov piva týždenne.
Inštalácia a prepojenie novej technológie na existujúce časti pivovaru bude prebiehať až do marca budúceho roka. Priebeh rekonštrukcie nebude mať žiaden dopad na výrobu. Počas prác bude pivovar naplno pokračovať v produkcii piva. Prvá várka piva uvareného v novej varni sa očakáva na jar 2025.
Nová technológia a automatizácia
Nové kotly sú vybavené pokročilou výhrevnou technológiou, ktorá umožní flexibilné použitie tepla podľa objemu surovín. Práve tento aspekt zníži tepelné straty a energetické náklady. Po inštalovaní nových zariadení sa očakáva 4 %-ná úspora tepla a 2 %-ná úspora vody. Znížiť by sa mala aj spotreba elektrickej energie. Vďaka novej technológii dôjde i k zníženiu tvorby emisií, a to až o 128 ton oxidu uhličitého ročne.
S modernizovanou technológiou bude pivovar pripravený nahradiť výhrevné médium, ktorým je para vyrábaná zo zemného plynu, za horúcu vodu, čo prispeje k ďalšiemu znižovaniu emisií oxidu uhličitého. Horúcu vodu získa pivovar z odpadového tepla vyrábaného pri pracovných procesoch výroby pomocou tepelných čerpadiel. Inštalácia samotných tepelných čerpadiel je na pláne v priebehu nasledujúcich piatich rokov.
Predošlé významné investície v Pivovare Šariš
„Pivovar Šariš je pre nás kľúčový. Ako líder v pivovarníctve na Slovensku chceme investovať a rozvíjať slovenskú pivnú kultúru a k tomu nám pomôže aj najmodernejšia technológia
v pivovare. Práve preto dlhodobo investujeme do jeho rozvoja, “ hovorí Martin Grygařík, obchodný riaditeľ Plzeňského Prazdroja Slovensko.
Rekonštrukcia varne nasleduje po ďalších významných investíciách v Pivovare Šariš. V roku 2019 pivovar na východe Slovenska spustil novú filtračnú linku na filtrovanie piva za 1,8 milióna eur a v tom istom čase bola navýšená kapacitu plechovkovej linky za približne 2,1 milióna eur. V roku 2023 sa pivovar zameral na modernizáciu kotolne v hodnote 1,2 milióna eur. Kotolňa je teda pripravená tak, aby v čase, keď bude na Slovensku k dispozícii, mohla spaľovať vodík vyrobený z obnoviteľných zdrojov energie.