Piatok, 08. november 2024
Meniny má Bohumír | zajtra Teodor

6 tipov na sťahovanie bez stresu

Sťahovanie je psychicky aj fyzicky náročné. Stres a prenášanie krabíc ešte nikomu radosť do života nepridali. Sťahovanie však je novou kapitolou vášho života. Aby bola radostná, môžete sa na sťahovanie pripraviť a zjednodušiť tak jeho priebeh.

1. Plánujte a organizujte

Kľúčom k úspešnému sťahovaniu je plánovanie. Vytvorte si harmonogram a poradie vecí, ktoré treba zo starého domova premiestniť do nového. Už pri plánovaní sťahovania myslite na internetové pripojenie a televíziu. Zadováženie televízie cez internet vám prinesie moderné riešenie do vášho nového domova bez toho, aby ste museli pri sťahovaní riešiť káblové alebo satelitné pripojenie.

Rezervujte sťahovacie služby v dostatočnom predstihu. Ak budete využívať takéto typy služieb poriadne, označte krabice s vecami. V ideálnom prípade bude na každej krabici, okrem obsahu označená aj izba, v ktorej budete veci vybaľovať. 

2. Zabezpečte si pomoc

Prenášanie ťažkých vecí zvládnete oveľa ľahšie, ak si na pomoc zavoláte rodinu, známych alebo profesionálov. Ak nemáte ťažký nábytok a nebudete potrebovať sťahovaciu službu, môžete sa zamyslieť aj nad prenájmom vozíka alebo dodávky. Nebudete tak musieť veci rozdeliť do viacerých ciest autom a znížite riziko toho, že sa niečo stratí.

Ak máte deti alebo domáce zvieratá, aj s nimi budete potrebovať pri sťahovaní pomoc alebo minimálne stráženie. Väčšie deti pokojne zapojte do aktivít ako označovanie krabíc alebo ich nechajte, nech si zbalia svoje hračky. Pre zvieratá ako sú psy a mačky, by ste mali na obdobie sťahovania nájsť domov u svojich priateľov. 

3. Chráňte svoj majetok

Prvým krokom je zbieranie novinového papiera. Na čo? Zabalíte do neho všetky krehké predmety, ktoré doma máte. Taniere, poháre ale aj vázy sa vám predsa zídu aj v novom bývaní.

Cenné predmety a dokumenty by ste nemali prenášať v jednej krabici. Rozdeľte ich a manipulujte s nimi len vy. Aj ak vás sťahuje profesionálna firma, túto krabicu preneste radšej sami. Počas celého sťahovania sa snažte mať prehľad o tom, kde sa tieto dokumenty nachádzajú. 

4. Informujte

V prvom rade by ste o sťahovaní mali informovať susedov. Najmä ak budete prenášať skrine a väčšie nábytky, s ktorými budete búchať. Ak sa sťahujete cez víkend alebo skoro ráno, nepokazíte si nové susedské vzťahy.

Nezabudnite nahlásiť zmenu adresy poisťovni, banke a ostatným inštitúciám. Navštívte aj daňový úrad. Oznámiť na úrade, že ste sa presťahovali, je dôležité aj kvôli pošte. Navštívte ohlasovňu pobytu v mieste vášho nového trvalého pobytu a vyplňte žiadosť o zmenu adresy. K žiadosti budete potrebovať občiansky preukaz a doklad o vlastníctve alebo užívaní nehnuteľnosti (napr. list vlastníctva, nájomná zmluva). Po schválení žiadosti vám bude vydaný nový občiansky preukaz s aktualizovanou adresou.

5. Dbajte na detaily

Majte so sebou balíček s najdôležitejšími vecami, ako sú lieky, doklady a nabíjačky. Tak budete mať po ruke všetko, čo potrebujete hneď prvý deň bývania. Hneď v prvý deň budete určite potrebovať aj toaletný papier, mydlo a uteráky.

Zbaľte si všetky tieto veci do jednej krabice, ktorú rozbalíte v novom bývaní ako prvú. Vyhnete sa stresu z hľadania týchto vecí v rozbalených krabiciach. 

6. Buďte trpezliví

Trpezlivosť môžete začať praktizovať hneď pri balení a vybaľovaní. Nepokúšajte sa zbaliť všetko naraz. Takisto aj pri vybaľovaní. Baliť začnite najnepotrebnejšie veci a postupne sa prepracujete k tým, ktoré používate každý deň. Vybaľovať by ste mali v presne opačnom poradí. Začnite s tými najdôležitejšími vecami a ostatné vybaľujte postupne podľa potreby.

Hneď po nasťahovaní vaše nové bývanie nebude pravdepodobne vyzerať tak, ako ste si ho vysnívali. Dajte si čas na to, aby ste si nový domov zariadili podľa svojho vkusu a vytvorili si útulný priestor.

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK