Sobota, 20. júl 2024
Meniny má Iľja, Eliáš | zajtra Daniel

Mesto vyhlasuje verejnú súťaž na zastávkové prístrešky MHD

Prešovská radnica spúšťa obchodnú verejnú súťaž na nájomcu pozemkov pod zastávkovými prístreškami MHD. Ide o pozemky pod 105 prístreškami a 52 kusov samostatne stojacich reklamných prvkov, takzvaných citylightov. Súťaž má priniesť najvýhodnejší návrh na uzatvorenie zmluvy o nájme na najbližších 15 rokov.

Cieľom súťaže je objektívnym spôsobom zabezpečiť vyššiu kvalitu dôležitej súčasti verejného priestoru - prístreškov verejnej dopravy, v tomto prípade autobusových a trolejbusových prístreškov. Záujemcovia budú musieť v zmysle bodovacieho systému dodržať viacero podmienok a parametrov, ktoré sú v súlade s Manuálom verejných priestorov mesta Prešov.

„Pre Prešovčanov chceme čo najvýhodnejšie a najfunkčnejšie služby. Preto spúšťame verejnú súťaž, ktorá voči občanom predstavuje vždy najtransparentnejší spôsob výberu. Novinkou bude v tomto procese zohľadnenie aj estetického hľadiska budúcich prístreškov MHD. Hodnotiť sa v rámci návrhov teda bude aj využitie dizajnových prvkov a moderných trendov, no posudzovať sa, okrem iného, budú aj technické a funkčné vlastnosti prístreškov. Zaváži napríklad zakomponovanie takzvaných antivandal prvkov alebo všetkých doplnkov nad rámce minimálnych požiadaviek, “ povedal primátor mesta František Oľha.

Medzi prvky nad rámec minimálnych požiadaviek patria napríklad tabule pre cestovný poriadok, zabezpečenie vyššieho počtu miest na sedenie, informačnej tabule, koša na odpadky, identifikácia príslušnej zastávky hromadnej dopravy, doplnenie inštruktážnych oznamov k užívaniu zariadenia. Súčasťou prístreška je umiestnenie jedného reklamného citylightu na bočnej stene. Dodávateľ a zároveň aj budúci prevádzkovateľ prístreškov získava zároveň možnosť prevádzkovať a umiestňovať reklamné plochy výhradne formou citylightov aj na iných, jasne zadefinovaných plochách verejného priestoru. Koncept citylightov je súčasťou boja proti reklamnému smogu na území mesta, keďže postupne sa stane jedinou možnou formou reklamy a nahradí už dnes redukované billboardy a bigboardy.

S dôrazom na klimatickú zmenu sú v súťažných parametroch zvýhodnené riešenia zabezpečujúce udržateľnosť, ako je použitie prírodných a recyklovateľných materiálov, fotovoltaiky a vegetačných striech. Dôraz je kladený aj na čo najnižšiu energetickú náročnosť prevádzky. Dôležitým parametrom je aj inkluzívny prístup a riešenia pre zdravotne znevýhodnené osoby.

Záujemcovia o zapojenie sa do obchodnej verejnej súťaže majú možnosť svoje návrhy podať do 6. septembra 2024 prostredníctvom elektronickej schránky. Všetky informácie a podklady môžu záujemcovia nájsť na portáli elektronickej verejnej správy mesta Prešov eGov v záložke Úradná tabuľa.

Mohlo by Vás zaujímať
Preventívne protipožiarne kontroly v Prešove
Mesto Prešov informuje občanov, že od 15. júla 2024 do 6. decembra 2024 budú podľa zákona č. 314/2001 Z. z. o ochrane pred požiarmi na území mesta Prešov vykonávané preventívne protipožiarne kontroly. Pracovníci vykonávajúci kontrolu sa preukážu osobitným poverením.
Špeciálne umývacie vozidlo na smetné nádoby už aj v Prešove
Technické služby mesta Prešov, a.s. pravidelne obnovujú svoj vozový park, do ktorého pribudla novinka, a to špeciálne vozidlo na umývanie nádob, a to nielen nádob na kuchynský odpad, ale aj nádob na zmesový komunálny odpad. Na Slovensku je len 10 kusov takýchto vozidiel.
Dni dobrej správy v Prešove
Združenie Aglow Slovakia pozýva malých aj veľkých na Dni dobrej správy, ktoré sa uskutočnia v dňoch 23. až 27. júla v Prešove.
14. zasadnutie Mestského zastupiteľstva mesta Prešov
Primátor mesta Prešov Ing. František Oľha podľa § 13 ods. 4 písm. a) zákona SNR č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov zvoláva
Pán Ján Slávik oslávil 104. narodeniny
24. júna 2024 sa dožil krásneho životného jubilea výnimočný pedagóg a zanietený turista, Ján Slávik. K 104. narodeninám mu všetko najlepšie a najmä veľa zdravia prišiel osobne popriať aj viceprimátor mesta Prešov Peter Krajňák.
#PrešovUnlimited: Oslava umenia a dialógu pre nádej
Delegácia vlády Katalánska v strednej Európe a mesto Prešov vás pozývajú od 17. júla do 11. augusta na jedinečný projekt kultúrnej výmeny: #PrešovUnlimited, ktorý sa uskutoční v Mestskej galérii Caraffka. Cieľom tejto iniciatívy je podporiť vzájomné porozumenie a uznanie prostredníctvom médií a dialógu, čo je metóda vyvinutá európskou umelkyňou Beate Winkler.
Prešov zdobí viac ako 10 000 letničiek a trvaliek
Prešov hrá pestrými farbami vysadených letničiek a trvaliek. Tento rok naše mesto zdobí viac ako 10 000 kusov.
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK