Štvrtok, 25. júl 2024
Meniny má Jakub | zajtra Anna, Hana

Mesto Prešov má 777. narodeniny, oslávme to spolu!

Mesto Prešov si v roku 2024 pripomína 777. výročie prvej písomnej zmienky. Toto výnimočné trojčíslie oslávime v rámci Dní mesta Prešov od 20. do 23. júna 2024.

Tri sedmičky v Prešove oslávime vo veľkom štýle. Na Hlavnej ulici bude pripravený pestrý program, tak, ako sa na poriadnu oslavu patrí. Nebude chýbať ani krájanie jahodovej narodeninovej torty, ktorú pre mesto Prešov upečú cukrári z Prešovského klubu Slovenského zväzu kuchárov a cukrárov. Žiaci stredných umeleckých škôl a profesionálni umelci budú maľovať priamo na jeden z vyradených autobusov Dopravného podniku mesta Prešov.

Pootvorené budú aj dvere do parku na Masarykovej ulici, kde budú mať Prešovčania možnosť hovoriť o svojich predstavách, ktoré budú zároveň základom pre verejnú architektonickú súťaž na jeho konečnú podobu.

Pripravená je aj narodeninová súťaž! V júnovom vydaní Prešovského magazínu na strane 9 nájdu občania súťažný leták, ktorý si môžu vystrihnúť, nazbierať 4 pečiatky z programu Dní mesta Prešov a zapojiť sa do súťaže o hodnotné ceny. Za 4 nazbierané pečiatky (na určitých miestach v rámci programu) bude návštevník zaradený do žrebovania o sud piva, zásobu pitného režimu, auto na víkend, voľný MHD lístok na rok, poukážku na kultúru a iné skvelé ceny.

Od 20. do 23. júna 2024 čaká na všetkých návštevníkov a obyvateľov mesta Prešov veľkolepý program Dní mesta Prešov plný skvelých koncertov, tanečných vystúpení a zábavných sprievodných aktivít pre malých i veľkých. Hlavným dejiskom bude už tradične pešia zóna. Pódium bude umiestnené na rovnakom mieste ako minulý rok, pri Konkatedrále sv. Mikuláša.

Pripravený program je zostavený z hudobných a tanečných hviezd zo Slovenska aj z Českej republiky, ktorý osloví všetky vekové kategórie. Vidieť a najmä počuť budete rodáčku Katku Knechtovú, víťazku Česko Slovenskej SuperStar Terezu Maškovú, kapelu Le Payaco a iných. Najmenších roztancuje Fíha Tralala či trojnásobné majsterky sveta Mažoretky Diridonky. Návštevníci sa môžu tešiť aj na gastro zážitky v podobe osviežujúcich nápojov a chutného jedla.

Pripravené sú aj novinky. Jednou z nich je program v partnerských inštitúciách, ktoré ponúknu aktivity a podujatia pre širokú verejnosť. Okrem tradičného programu budú podujatia aj v Krajskej galérii v Prešove, Krajskom múzeu v Prešove a kluboch Christiania a Wave.

Počas tohto ročníka Dní mesta Prešov sa budú používať len zálohovateľné poháre, ktoré zabezpečuje partner podujatia. Okrem ekologického rozmeru podujatia si tak každý návštevník odnesie aj praktický darček. Pripravujeme aj netradičné sedenie v gastrozóne.

„Dramaturgia je v tomto roku pripravená tak, aby si každý v programe našiel to svoje. Cieľom bolo vytvoriť pestrý, kvalitný a multižánrový festival. Každý deň bude zameraný pre inú cieľovú kategóriu. Historické centrum premeníme na festivalové mestečko plné hudby, tanca, vôní, jedál a atmosféry. Sme radi, že sa k tejto vízii rozhodli pripojiť aj prešovské kultúrne organizácie a kluby, ktoré budú dopĺňať program na pódiu tak, aby si každý mohol vybrať to pravé pre seba, “ uviedla riaditeľka PKO Barbora Rusiňáková.

***

Územie mesta bolo kontinuitne osídlené už od 8. storočia nášho letopočtu. Počiatky stredovekého Prešova sa spájajú s rozptýlenými osadami, ktoré ležali na terasách po oboch stranách Torysy a boli osídlené slovanským a maďarským etnikom. Z nich sa postupne formovalo budúce stredoveké mesto Prešov. Prílev nových nemeckých kolonistov v polovici 13. storočia, ktorých pozval kráľ Belo IV. po tatárskom vpáde, mal veľký podiel na premene trhovej osady na mesto.

Prvá písomná zmienka o Prešove je spojená práve s nemeckými osadníkmi. V listine zo dňa 7. novembra 1247 kráľ Belo IV. reaguje na sťažnosť cistercitských mníchov z Bardejova, ktorí obvinili prešovských Nemcov z toho, že odstránili hraničné kamene ich pozemkov a nahradili ich falošnými. V texte je osada Prešov uvedená pod menom Epuries. 7. novembra 1247 bol Prešov historicky prvýkrát písomne doložený a tento dátum patrí medzi pamätné dni mesta. V nasledujúcich rokoch vývoj osady napredoval, aj keď Prešov zostával ešte stále poddanskou dedinou patriacou k panstvu hradu Šariš.

Mohlo by Vás zaujímať
Preventívne protipožiarne kontroly v Prešove
Mesto Prešov informuje občanov, že od 15. júla 2024 do 6. decembra 2024 budú podľa zákona č. 314/2001 Z. z. o ochrane pred požiarmi na území mesta Prešov vykonávané preventívne protipožiarne kontroly. Pracovníci vykonávajúci kontrolu sa preukážu osobitným poverením.
Dni dobrej správy v Prešove
Združenie Aglow Slovakia pozýva malých aj veľkých na Dni dobrej správy, ktoré sa uskutočnia v dňoch 23. až 27. júla v Prešove.
Špeciálne umývacie vozidlo na smetné nádoby už aj v Prešove
Technické služby mesta Prešov, a.s. pravidelne obnovujú svoj vozový park, do ktorého pribudla novinka, a to špeciálne vozidlo na umývanie nádob, a to nielen nádob na kuchynský odpad, ale aj nádob na zmesový komunálny odpad. Na Slovensku je len 10 kusov takýchto vozidiel.
14. zasadnutie Mestského zastupiteľstva mesta Prešov
Primátor mesta Prešov Ing. František Oľha podľa § 13 ods. 4 písm. a) zákona SNR č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov zvoláva
Pán Ján Slávik oslávil 104. narodeniny
24. júna 2024 sa dožil krásneho životného jubilea výnimočný pedagóg a zanietený turista, Ján Slávik. K 104. narodeninám mu všetko najlepšie a najmä veľa zdravia prišiel osobne popriať aj viceprimátor mesta Prešov Peter Krajňák.
#PrešovUnlimited: Oslava umenia a dialógu pre nádej
Delegácia vlády Katalánska v strednej Európe a mesto Prešov vás pozývajú od 17. júla do 11. augusta na jedinečný projekt kultúrnej výmeny: #PrešovUnlimited, ktorý sa uskutoční v Mestskej galérii Caraffka. Cieľom tejto iniciatívy je podporiť vzájomné porozumenie a uznanie prostredníctvom médií a dialógu, čo je metóda vyvinutá európskou umelkyňou Beate Winkler.
Prešov zdobí viac ako 10 000 letničiek a trvaliek
Prešov hrá pestrými farbami vysadených letničiek a trvaliek. Tento rok naše mesto zdobí viac ako 10 000 kusov.
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK