PIS: aktuálne informácie o meste, radnici a spoločenských, kultúrnych a športových akciach v regióne

https://www.pis.sk/clanok/20633/presovcania_zahlasovali_za_projekty_participativneho_rozpoctu.html

Prešovčania zahlasovali za projekty participatívneho rozpočtu

V Prešove prebieha pilotný ročník participatívneho rozpočtu. Verejnosť hlasovala za 9 projektov, medzi ktoré sa prerozdelí viac ako 40-tisíc eur. Jednotlivé projekty môžu žiadatelia začať realizovať už v júni 2024.

Favoritom verejného hlasovania sa stal projekt Slovenskej Mountainbikovej Asociácie o. z. , ktorá za pomoci získaného príspevku 5000 eur zrekonštruuje trať na horskú cyklistiku. Takzvaný trail s názvom SkočkyKočky má 1,5 km a je v rámci Prešova najnavštevovanejší a nájdete ho v mestských lesoch Prešova – Pod Malkovskou Hôrkou.

Medzi najúspešnejšie projekty, za ktoré verejnosť zahlasovala, patril aj Silvestrovský beh 2024, ktorý je v Prešove dlhodobou bežeckou tradíciou spájajúcou šport a myšlienku pomáhať druhým.

Trojicu najúspešnejších projektov prvého ročníka participatívneho rozpočtu v Prešove uzatvára projekt podaný občianskym združením Wave, ktoré plánuje príspevok investovať do inovácie kultúrnych podujatí vybudovaním pódia a hľadiska.

Medzi ďalšie podporené projekty, ktoré už čoskoro budú zveľaďovať Prešov patrí napríklad aj inštalácia troch TEQ stolov. Ide o športový multifunkčný prvok, ktorý je koncipovaný aj pre hendikepovaných športovcov a je určený na rôzne druhy športu: tzv. teqball, teqis, teqvolejbal, teqpong alebo qatch. Žiadateľ ich má v pláne umiestniť na verejných priestranstvách medzi ulicami Federátov – Justičná, Delňa, ZŠ Važecká – Šváby. K dispozícii pre Prešovčanov budú nepretržite bez obmedzení.

Cez participatívny rozpočet bude podporený aj projekt komunitnej záhrady vo vnútrobloku Grešova 2 – 20 a Vajanského 2, 4, 6; komentované výstavy protivojnového kresleného humoru s názvom Mozgopranie, ale aj moderná umelecká inštalácia a mestský fotopoint v jednom s názvom POCITY v Južnom parku v centre mesta.

Podporu našiel aj projekt elektrickej prípojky pre detské ihrisko na Sekčove, kde sú pravidelne organizované rôzne akcie, ako napr. Sídliskový Športový Festival, Sídlisková Stanovačka, večerné kino a podobne.

Deviatku úspešných projektov, podporených z participatívneho rozpočtu, uzatvára iniciatíva o inštaláciu trojrozmernej sochy významného fotografa a prešovského rodáka Karola Divalda v historickej lokalite jeho rodinného fotografického ateliéru.

Do hlasovania pilotného ročníka participatívneho rozpočtu v Prešove sa zapojilo takmer 600 ľudí, ktorí mali možnosť rozhodovať online alebo fyzicky u informátorov v budovách Mestského úradu v Prešove.

Na základe podaných žiadostí budú projekty podporené sumou približne 41-tisíc eur. Podpis zmlúv so žiadateľmi prebehne v najbližších dňoch po vyhodnotení verejného hlasovania a samotnú realizáciu projektov môžu zapojení jednotlivci či subjekty odštartovať už v mesiaci jún. Všetky práce však musia byť dokončené do 31. 12. 2024.

 
28.5.2024 | Autor: Mesto Prešov | Mesto Prešov | čítané: 285 krát