Pondelok, 17. jún 2024
Meniny má Adolf | zajtra Vratislav

Prešovčania zahlasovali za projekty participatívneho rozpočtu

V Prešove prebieha pilotný ročník participatívneho rozpočtu. Verejnosť hlasovala za 9 projektov, medzi ktoré sa prerozdelí viac ako 40-tisíc eur. Jednotlivé projekty môžu žiadatelia začať realizovať už v júni 2024.

Favoritom verejného hlasovania sa stal projekt Slovenskej Mountainbikovej Asociácie o. z. , ktorá za pomoci získaného príspevku 5000 eur zrekonštruuje trať na horskú cyklistiku. Takzvaný trail s názvom SkočkyKočky má 1,5 km a je v rámci Prešova najnavštevovanejší a nájdete ho v mestských lesoch Prešova – Pod Malkovskou Hôrkou.

Medzi najúspešnejšie projekty, za ktoré verejnosť zahlasovala, patril aj Silvestrovský beh 2024, ktorý je v Prešove dlhodobou bežeckou tradíciou spájajúcou šport a myšlienku pomáhať druhým.

Trojicu najúspešnejších projektov prvého ročníka participatívneho rozpočtu v Prešove uzatvára projekt podaný občianskym združením Wave, ktoré plánuje príspevok investovať do inovácie kultúrnych podujatí vybudovaním pódia a hľadiska.

Medzi ďalšie podporené projekty, ktoré už čoskoro budú zveľaďovať Prešov patrí napríklad aj inštalácia troch TEQ stolov. Ide o športový multifunkčný prvok, ktorý je koncipovaný aj pre hendikepovaných športovcov a je určený na rôzne druhy športu: tzv. teqball, teqis, teqvolejbal, teqpong alebo qatch. Žiadateľ ich má v pláne umiestniť na verejných priestranstvách medzi ulicami Federátov – Justičná, Delňa, ZŠ Važecká – Šváby. K dispozícii pre Prešovčanov budú nepretržite bez obmedzení.

Cez participatívny rozpočet bude podporený aj projekt komunitnej záhrady vo vnútrobloku Grešova 2 – 20 a Vajanského 2, 4, 6; komentované výstavy protivojnového kresleného humoru s názvom Mozgopranie, ale aj moderná umelecká inštalácia a mestský fotopoint v jednom s názvom POCITY v Južnom parku v centre mesta.

Podporu našiel aj projekt elektrickej prípojky pre detské ihrisko na Sekčove, kde sú pravidelne organizované rôzne akcie, ako napr. Sídliskový Športový Festival, Sídlisková Stanovačka, večerné kino a podobne.

Deviatku úspešných projektov, podporených z participatívneho rozpočtu, uzatvára iniciatíva o inštaláciu trojrozmernej sochy významného fotografa a prešovského rodáka Karola Divalda v historickej lokalite jeho rodinného fotografického ateliéru.

Do hlasovania pilotného ročníka participatívneho rozpočtu v Prešove sa zapojilo takmer 600 ľudí, ktorí mali možnosť rozhodovať online alebo fyzicky u informátorov v budovách Mestského úradu v Prešove.

Na základe podaných žiadostí budú projekty podporené sumou približne 41-tisíc eur. Podpis zmlúv so žiadateľmi prebehne v najbližších dňoch po vyhodnotení verejného hlasovania a samotnú realizáciu projektov môžu zapojení jednotlivci či subjekty odštartovať už v mesiaci jún. Všetky práce však musia byť dokončené do 31. 12. 2024.

Mohlo by Vás zaujímať
Prešovský trojičný jarmok opäť prinesie týždeň plný remesiel, folklóru a chutného jedla
Park kultúry a oddychu a mesto Prešov aj tento rok spoločne pripravili tradičný Prešovský trojičný jarmok v centre mesta, ktorý prenesie návštevníkov k svojim koreňom, ľudovej kultúre a remeslám.
Hviezdy Prešova zažiarili na pódiu
Veľkolepý Deň detí plný zábavy si mohli najmenší Prešovčania naplno užiť v Záhrade umenia vo štvrtok 30. mája 2024. Odmenení boli aj najlepší žiaci prešovských základných škôl v projekte Hviezdy Prešova.
Prešovská MHD vás odvezie na Posádkový deň detí
Dopravný podnik mesta Prešov, a.s. informuje cestujúcich, že v piatok 31. mája mimoriadne posilní spoje k letisku v Nižnej Šebastovej. Pre všetky deti a ich rodičov je pripravený Posádkový Deň detí.
Európske mesto športu: na Prešov sa pozrela zahraničná delegácia
Na tri dni do Prešova zavítala delegácia, ktorá bude posudzovať kandidatúru Prešova na titul Európske mesto športu. Jej úlohou bolo zmapovať sieť prešovských športovísk a vypočuť si obhajobu mesta ku kandidatúre. Zaujímali sa aj o možnosti športovania pre najmenších i dôchodcov.
Slávnostné zasadnutie Mestského zastupiteľstva mesta Prešov
V zmysle § 13 ods. 4 písm. a) v spojení s § 12 ods. 1 prvá veta zákona SNR č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov zvoláva primátor mesta Prešov František Oľha
Prešov sa pripravuje na množstvový zber komunálneho odpadu
V meste Prešov sa vôbec prvýkrát v histórii zavedie množstvový nevážený zber komunálneho odpadu. Týkať sa bude obyvateľov mesta vlastniacich rodinné domy. Títo Prešovčania si tak budú môcť zvoliť z viacerých druhov objemov smetných nádob a frekvencie, ako často im prídu smeti zbierať. Nový systém mestu prinesie väčšiu efektivitu nakladania s odpadmi a predpokladá sa aj pozitívny dopad na ekológiu.
Poznáme laureátov verejných ocenení mesta Prešov za rok 2023
Slávnostné zasadnutie mestského zastupiteľstva v Prešove sa opäť nieslo v noblesnej atmosfére oceňovania výnimočných osobností, ktoré si prevzali verejné ocenenia mesta Prešov. Po siedmykrát v histórii mesta boli odovzdané všetky verejné ocenenia - Cena mesta Prešov, Cena primátora mesta, Opálové zrnko a Čestné občianstvo mesta Prešov.
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK