PIS: aktuálne informácie o meste, radnici a spoločenských, kultúrnych a športových akciach v regióne

https://www.pis.sk/clanok/20630/dobro_a_praca-_co_vas_bavi-_su_receptom_na_dlhovekost-_odkazuje_storocna_pani_maria.html

Dobro a práca, čo vás baví, sú receptom na dlhovekosť, odkazuje storočná pani Mária

Medzi storočných Prešovčanov sa v tomto roku zaradila aj pani Mária Prociková z Royovej ulice. Ku gratulantom sa pripojilo aj mesto Prešov.

Pani Prociková sa narodila 1. mája 1924. Ku krásnemu životnému jubileu jej prišiel zablahoželať a popriať veľa zdravia aj druhý viceprimátor mesta Prešov Peter Krajňák.

Mária Prociková sa narodila a vyrastala v Matysovej. So svojím budúcim manželom Vasiľom sa zoznámila v čase, keď bol vojakom. Bol od nej o 9 rokov starší. Zosobášili sa 18. mája 1941, v deň jeho narodenín. Pani Mária mala vtedy sedemnásť rokov. S manželom napokon vychovali tri deti - dvoch synov a dcéru. Manžel Vasiľ celý život pracoval ako krajčír. Zomrel vo veku 95 rokov.

„Za prvej republiky mali obchod s oblekmi, otec ho otvoril a zriadil aj dielňu, kde sa šili obleky, mal aj učňov, ktorí sa uňho všetko naučili. Dokonca si tie obleky aj sami prezentovali, " usmieva sa dcéra Mária, keď ukazuje čiernobielu fotku z módnej prehliadky.

Mária Prociková takmer celý život pracovala v ich vlastnom obchode s oblekmi v centre Prešova. Až do svojich 70. rokov pracovala ako predavačka v obchodoch s textilom a odevmi, neskôr sa práce musela vzdať pre podlomené zdravie. Počas života prežila, žiaľ, aj ťažké a smutné chvíle - oboch synov jej vzala zákerná choroba.

Radosť však nachádzala v záhrade, ktorú si s manželom pekne podelili. Pani Mária sa starala o pestovanie zeleniny a úžitkovú časť záhrady, manžel Vasiľ mal na starosti nádherne vypestované kvety v predzáhradke.

Pani Mária má 5 vnúčat a 6 pravnúčat. „Vždy keď mala hostí, každý odišiel o tri kilá ťažší, " smeje sa dcéra, ktorá o mamke hovorí ako o výbornej hostiteľke, ktorá si takmer nikdy nesadla, keď mali návštevu, stále obsluhovala a starala sa o to, aby sa hostia u nich doma cítili dobre.

Pani Mária nám prezradila aj svoj vlastný, osobný recept na dlhovekosť: „Treba robiť robotu, čo vás baví. A robiť druhým dobro." Storočnej Prešovčanke Márii Procikovej prajeme všetko najlepšie a najmä veľa zdravia.

***

V Prešove žije aktuálne 21 obyvateľov vo veku 100 a viac rokov, t.j. 14 žien a 7 mužov.

 
27.5.2024 | Autor: Mesto Prešov | Mesto Prešov | čítané: 287 krát