Utorok, 18. jún 2024
Meniny má Vratislav | zajtra Alfréd

Dobro a práca, čo vás baví, sú receptom na dlhovekosť, odkazuje storočná pani Mária

Medzi storočných Prešovčanov sa v tomto roku zaradila aj pani Mária Prociková z Royovej ulice. Ku gratulantom sa pripojilo aj mesto Prešov.

Pani Prociková sa narodila 1. mája 1924. Ku krásnemu životnému jubileu jej prišiel zablahoželať a popriať veľa zdravia aj druhý viceprimátor mesta Prešov Peter Krajňák.

Mária Prociková sa narodila a vyrastala v Matysovej. So svojím budúcim manželom Vasiľom sa zoznámila v čase, keď bol vojakom. Bol od nej o 9 rokov starší. Zosobášili sa 18. mája 1941, v deň jeho narodenín. Pani Mária mala vtedy sedemnásť rokov. S manželom napokon vychovali tri deti - dvoch synov a dcéru. Manžel Vasiľ celý život pracoval ako krajčír. Zomrel vo veku 95 rokov.

„Za prvej republiky mali obchod s oblekmi, otec ho otvoril a zriadil aj dielňu, kde sa šili obleky, mal aj učňov, ktorí sa uňho všetko naučili. Dokonca si tie obleky aj sami prezentovali, " usmieva sa dcéra Mária, keď ukazuje čiernobielu fotku z módnej prehliadky.

Mária Prociková takmer celý život pracovala v ich vlastnom obchode s oblekmi v centre Prešova. Až do svojich 70. rokov pracovala ako predavačka v obchodoch s textilom a odevmi, neskôr sa práce musela vzdať pre podlomené zdravie. Počas života prežila, žiaľ, aj ťažké a smutné chvíle - oboch synov jej vzala zákerná choroba.

Radosť však nachádzala v záhrade, ktorú si s manželom pekne podelili. Pani Mária sa starala o pestovanie zeleniny a úžitkovú časť záhrady, manžel Vasiľ mal na starosti nádherne vypestované kvety v predzáhradke.

Pani Mária má 5 vnúčat a 6 pravnúčat. „Vždy keď mala hostí, každý odišiel o tri kilá ťažší, " smeje sa dcéra, ktorá o mamke hovorí ako o výbornej hostiteľke, ktorá si takmer nikdy nesadla, keď mali návštevu, stále obsluhovala a starala sa o to, aby sa hostia u nich doma cítili dobre.

Pani Mária nám prezradila aj svoj vlastný, osobný recept na dlhovekosť: „Treba robiť robotu, čo vás baví. A robiť druhým dobro." Storočnej Prešovčanke Márii Procikovej prajeme všetko najlepšie a najmä veľa zdravia.

***

V Prešove žije aktuálne 21 obyvateľov vo veku 100 a viac rokov, t.j. 14 žien a 7 mužov.

Mohlo by Vás zaujímať
Prešovský trojičný jarmok opäť prinesie týždeň plný remesiel, folklóru a chutného jedla
Park kultúry a oddychu a mesto Prešov aj tento rok spoločne pripravili tradičný Prešovský trojičný jarmok v centre mesta, ktorý prenesie návštevníkov k svojim koreňom, ľudovej kultúre a remeslám.
Hviezdy Prešova zažiarili na pódiu
Veľkolepý Deň detí plný zábavy si mohli najmenší Prešovčania naplno užiť v Záhrade umenia vo štvrtok 30. mája 2024. Odmenení boli aj najlepší žiaci prešovských základných škôl v projekte Hviezdy Prešova.
Prešovská MHD vás odvezie na Posádkový deň detí
Dopravný podnik mesta Prešov, a.s. informuje cestujúcich, že v piatok 31. mája mimoriadne posilní spoje k letisku v Nižnej Šebastovej. Pre všetky deti a ich rodičov je pripravený Posádkový Deň detí.
Ocenenie za Úradnícky čin roka putuje do Prešova
Ocenenie za Úradnícky čin roka získal aj hlavný kontrolór mesta Prešov Alexander Ernst.​​ V decembri 2023 vypracoval stanovisko k návrhu prevodu mestských akcií v akciovej spoločnosti Východoslovenská vodárenská spoločnosť za dlhopisy.
Európske mesto športu: na Prešov sa pozrela zahraničná delegácia
Na tri dni do Prešova zavítala delegácia, ktorá bude posudzovať kandidatúru Prešova na titul Európske mesto športu. Jej úlohou bolo zmapovať sieť prešovských športovísk a vypočuť si obhajobu mesta ku kandidatúre. Zaujímali sa aj o možnosti športovania pre najmenších i dôchodcov.
Slávnostné zasadnutie Mestského zastupiteľstva mesta Prešov
V zmysle § 13 ods. 4 písm. a) v spojení s § 12 ods. 1 prvá veta zákona SNR č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov zvoláva primátor mesta Prešov František Oľha
Prešov sa pripravuje na množstvový zber komunálneho odpadu
V meste Prešov sa vôbec prvýkrát v histórii zavedie množstvový nevážený zber komunálneho odpadu. Týkať sa bude obyvateľov mesta vlastniacich rodinné domy. Títo Prešovčania si tak budú môcť zvoliť z viacerých druhov objemov smetných nádob a frekvencie, ako často im prídu smeti zbierať. Nový systém mestu prinesie väčšiu efektivitu nakladania s odpadmi a predpokladá sa aj pozitívny dopad na ekológiu.
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK