PIS: aktuálne informácie o meste, radnici a spoločenských, kultúrnych a športových akciach v regióne

https://www.pis.sk/clanok/20626/do_presova_opat_zavitaju_mena_svetoveho_formatu_aj_to_najlepsie_z_domacej_sceny-_dobry_festival_zacina_uz_o_mesiac.html

Do Prešova opäť zavítajú mená svetového formátu aj to najlepšie z domácej scény. Dobrý festival začína už o mesiac!

Ďalší ročník najväčšieho festivalu na východom Slovensku sa koná už o mesiac a v priebehu troch dní premení prírodné kúpalisko Delňa na svet plný hudby, farieb a umeleckých zážitkov. Organizátori zverejnili kompletný program jednotlivých pódií a oznámili viaceré novinky. Príde legendárny a cenami ovenčený DJ Roger Sanchez, reggae speváčka s unikátnym hlasom Sara Lugo, gruzínsky zázrak Trio Mandili, z UK dorazí Chop Suey, z Rakúska talentované DnB hviezdy Camo&Krooked a nemôžu chýbať domáci IMT SMILE, ktorí si pre rodné mesto nachystali špeciálnu show.

Dobrý festival sa bude konať už 14.6. – 16.6.2024 v Prešove. Vystúpenia sa udejú na viacerých pódiách rozmiestnených po celom areáli prírodného kúpaliska Delňa. Tradičné pódiá aj nové priestory budú čakať počas troch hudbou nabitých dní dospelých aj deti. Organizátori v priebehu roka zabezpečili úpravu areálu tak, aby mohol vzniknúť ucelený priestor pre gastro, a tak prechod medzi najväčšími pódiami Šariš aréna a Dobrá hudba bude pre návštevníkov ešte príjemnejší. Atmosféru klubových koncertov prinesie Višňový klub, ktorého dramaturgom je Martin Višňovský, na IQ stagei sa odprezentujú reggae a dub umelci z celého sveta a deti čaká bohatý program v detskej zóne. 

Pódium situované pri „legendárnom strome“ bude aj tento rok plné exkluzívnych vystúpení špičkových slovenských aj zahraničných hudobníkov. Na Dobrej hudbe zahrajú IMT SMILE spoločne s Kalim a Laci Strike Street dance academy, Kali sa však okrem tohto vystúpenia predstaví návštevníkom festivalu už prvý večer vo svojom samostatnom programe. Zo svetových pódií príde cenami ovenčený DJ Roger Sanchez, slnko a mix hudobných štýlov klezmer, jazzu a rómskej hudby do Prešova prinesie Barcelona Gipsy Balkan Orchestra, ľudové piesne z celého sveta zaznejú v podaní gruzínskych speváčok Trio Mandili. Pozvanie prijali aj Ine Kafe, Para, Peter Bič Project a Alkehol. 

Šariš aréna bude tento rok prezentovať to, čím je Dobrý festival vo svojej podstate – maximálnu rozmanitosť a multižánrovosť. V piatok folklór – Tomáš Kočko & Orchestr, Kandráčovci, Kollárovci a exkluzíne vystúpenie folklórneho súboru Šarišan – Rock na dzedzine, v sobotu zahrá No Control, Hex, či Chiki liki tu-a. Songy od System of a Dawn v podaní top UK revival kapely Chop Suey sa budú Delňou niesť v nedeľu večer a pridajú sa Slight lie, Patriarcha, Lunatic Gods a Catastrofy, . 

IQ pódium bude zamerané na tanečnú, elektronickú hudbu, funky, rap, hip hop, reggae a dub. Svoje sety tu odpáli Camo and Krooked, ktorí boli označení za jedných z najtalentovanejších DnB Dj-ov súčasnosti. Rýchle rýmy v rôznych štýloch a žánroch ako glitch hop, grime, trap a D&B zarapuje Gleb. Svoj set predstaví aj talentovaný Michalovčan Taomi. Chytľavú zmes na hranici štýlov reggae, dancehall, dub, bass, hip hop, funk a grime prinesie inovatívny DJ a kultový producent Vadim so supportom od MC Lasai. Vadim nedávno vydal spoločný singel s Dub FX-om, ktorý na Dobrom festivale vystúpil minulý rok. Reggae s poriadnou porciou soulu z Paríža prinesie Sara Lugo, z Maďarska Sena Dagadub, z Poľska Dreadsquad, príde aj Apg! , Juju Planet Dub a DJ Yanko Kráľ. Nádych francúzskej undergroundovej bass-music komunity zažijete s Monsieur Baptiste, z Poľska dorazí aj producent elektronickej hudby, DJ a hudobník, ktorý si získal uznanie pre svoju jedinečnú zmes dub, reggae a bass – Radikal Guru. Pôvodom z USA, aktuálne zo Španielska horúce root dub style rytmy zaznejú v podaní hudobníka Bukkha.

Vo Višňovom klube sa v priebehu troch dní predstavia Eniesa, Arythmia, Christina Mantis, Edo Klena & Klenoty, Chris Ellys, Ôk, Vojdi, Dušan Vlk & Temný Rudo, I am Pita, Darkness Positive, Ions a Etterna.

4 Brothers bolo v minulosti „neoficiálne“ pódium. Po minulé roky prilákalo stovky ľudí, ktorí pri ňom tancovali do skorých ranných hodín, a tak dostalo svoje oficiálne miesto v programe Dobrého festivalu. V podstate taká oficiálna „afterparty“ vás zabaví prekvapivými DJ setmi a dobije energiou. 

Galéria je oddychová a zábavná zóna pre celú rodinu. Jej centrom je spolupráca s Krajskou knižnicou P. O. Hviezdoslava v Prešove, ktorá pre deti pripravila zaujímavý program aj tento krát. Interaktívne čítanie detských knižiek, workshopy, či vyfarbovanie obrázkov zabavia vaše deti, kým vy si vychutnáte DOBRÚ kávu vo festivalovej kaviarni. 

Detský „kútik“ na Dobrom festivale je vlastne parádne detské ihrisko a samostatný detský festival v prírode, kde sa vaši najmenší môžu vyskákať, zatancovať, zabaviť, ale aj si oddýchnuť. Okrem kreatívnej a športovej zóny sa deti môžu tešiť na detský hudobný program v podaní Miško s Líškou, Spievankovo, Sníček Hugo, Paci Pac a Hanička a Murko.

 
21.5.2024 | Autor: Hana Tásler | Kultúra a voľný čas | čítané: 576 krát