Utorok, 18. jún 2024
Meniny má Vratislav | zajtra Alfréd

Európske mesto športu: na Prešov sa pozrela zahraničná delegácia

Na tri dni do Prešova zavítala delegácia, ktorá bude posudzovať kandidatúru Prešova na titul Európske mesto športu. Jej úlohou bolo zmapovať sieť prešovských športovísk a vypočuť si obhajobu mesta ku kandidatúre. Zaujímali sa aj o možnosti športovania pre najmenších i dôchodcov.

Do Prešova zavítala 5-členná delegácia hodnotiacej komisie neziskovej organizácie ACES Europe, ktorá prestížny titul Európskeho mesta športu udeľuje. Návštevy sa zúčastnil prezident ACES Europe Gian Francesco Lupatelli z Talianska, generálny tajomník organizácie Hugo Alonso zo Španielska ako aj ďalší delegáti Lukáš Vorel z Českej republiky, Granit Rugova z Kosova a Andrea Junger ako členka predstavenstva ACES Europe zastupujúca Slovensko.

Delegácia strávila celý jeden deň obhliadkami najvýznamnejších prešovských športovísk. Zavítali napríklad na Zimný štadión, do Tatran Handball Arény, no navštívili aj areál Fakulty športu Prešovskej univerzity či priestory atletického areálu pri ZŠ Šmeralova a mnohé ďalšie. Dôležitou zastávkou hodnotiacej komisie bola aj rozostavaná Futbal Tatran Aréna, pri ktorej prezident ACES Europe ocenil veľké odhodlanie mesta túto stavbu dokončiť.

Titul Európskeho mesta športu sa udeľuje na základe bodovacieho systému, v ktorom sa zohľadňujú viaceré kritériá. Hodnotená je športová infraštruktúra v meste, prístup k športoviskám a športom, pôsobenie športových klubov na mládežníckej aj vrcholovej úrovni, športové podujatia v meste, zapojenie všetkých vekových kategórií do športu a samotné financovanie športu v meste.

Od samotných členov delegácie zaznelo viacero pozitívnych a povzbudivých slov.

“Na Slovensku je vo všeobecnosti šport na vysokej úrovni. Prešov je športové mesto a má dobrý športový profil. Najviac na nás ale zapôsobili investície do športu za posledné roky, ale aj tie, ktoré máte naplánované do budúcnosti. Moje pocity o kandidatúre Prešova sú pozitívne a šance sú vysoké, ” uviedol generálny tajomník ACES Europe Hugo Alonso (preložené z angličtiny).

Získanie prestížneho titulu dokáže európskym mestám pomôcť vo viacerých aspektoch. Či už je to väčšia šanca pri získavaní grantov na šport alebo zvýšenie turistického ruchu a všeobecné uznanie v zahraničí.

“V našom meste Priština sme na získaní titulu tvrdo pracovali a môžem povedať, že nám to do mesta prinieslo omnoho viac športových aktivít, do našich športových klubov začali prichádzať sponzori a propagácia športu už nie je iba na národnej ale aj na medzinárodnej úrovni, ” uviedol na tlačovom brífingu delegácie člen hodnotiacej komisie z Kosova Granit Rugova (preložené z angličtiny).

Prešovský projekt Európskeho mesta športu pripravili koordinátori z Oddelenia kultúry, športu a cestovného ruchu mestského úradu, pričom za úlohu mali pripraviť všetky podklady ku kandidatúre, materiály pre členov komisie, ako aj sprevádzať zahraničnú návštevu počas jej pobytu v Prešov.

Hodnotiaca komisia má teraz dva týždne na to, aby o kandidatúre Prešova rozhodla a zaslala mestu vyrozumenie.

Mohlo by Vás zaujímať
Prešovský trojičný jarmok opäť prinesie týždeň plný remesiel, folklóru a chutného jedla
Park kultúry a oddychu a mesto Prešov aj tento rok spoločne pripravili tradičný Prešovský trojičný jarmok v centre mesta, ktorý prenesie návštevníkov k svojim koreňom, ľudovej kultúre a remeslám.
Hviezdy Prešova zažiarili na pódiu
Veľkolepý Deň detí plný zábavy si mohli najmenší Prešovčania naplno užiť v Záhrade umenia vo štvrtok 30. mája 2024. Odmenení boli aj najlepší žiaci prešovských základných škôl v projekte Hviezdy Prešova.
Prešovská MHD vás odvezie na Posádkový deň detí
Dopravný podnik mesta Prešov, a.s. informuje cestujúcich, že v piatok 31. mája mimoriadne posilní spoje k letisku v Nižnej Šebastovej. Pre všetky deti a ich rodičov je pripravený Posádkový Deň detí.
Ocenenie za Úradnícky čin roka putuje do Prešova
Ocenenie za Úradnícky čin roka získal aj hlavný kontrolór mesta Prešov Alexander Ernst.​​ V decembri 2023 vypracoval stanovisko k návrhu prevodu mestských akcií v akciovej spoločnosti Východoslovenská vodárenská spoločnosť za dlhopisy.
Slávnostné zasadnutie Mestského zastupiteľstva mesta Prešov
V zmysle § 13 ods. 4 písm. a) v spojení s § 12 ods. 1 prvá veta zákona SNR č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov zvoláva primátor mesta Prešov František Oľha
Prešov sa pripravuje na množstvový zber komunálneho odpadu
V meste Prešov sa vôbec prvýkrát v histórii zavedie množstvový nevážený zber komunálneho odpadu. Týkať sa bude obyvateľov mesta vlastniacich rodinné domy. Títo Prešovčania si tak budú môcť zvoliť z viacerých druhov objemov smetných nádob a frekvencie, ako často im prídu smeti zbierať. Nový systém mestu prinesie väčšiu efektivitu nakladania s odpadmi a predpokladá sa aj pozitívny dopad na ekológiu.
Poznáme laureátov verejných ocenení mesta Prešov za rok 2023
Slávnostné zasadnutie mestského zastupiteľstva v Prešove sa opäť nieslo v noblesnej atmosfére oceňovania výnimočných osobností, ktoré si prevzali verejné ocenenia mesta Prešov. Po siedmykrát v histórii mesta boli odovzdané všetky verejné ocenenia - Cena mesta Prešov, Cena primátora mesta, Opálové zrnko a Čestné občianstvo mesta Prešov.
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK