Utorok, 18. jún 2024
Meniny má Vratislav | zajtra Alfréd

Prešov ako centrum divadelného umenia už po 58. raz

Obľúbená súťaž umeleckej tvorivosti vysokoškolákov Slovenska, známa ako Akademický Prešov, sa uskutoční od 22. do 25. apríla 2024. Pred prešovským publikom vystúpia nielen profesionálne divadelné súbory zo Slovenska, ale aj z Čiech, Poľska a Maďarska. So širokým spektrom inscenačných poetík sa predstaví v symbolickom počte sedem študentských a sedem profesionálnych divadelných zoskupení.

Festivalu sa zúčastnia viaceré divadelné súbory zo slovenských vysokoškolských centier, ale aj zahraniční tvorcovia. „Hosťujúce divadlá vnímame ako zdroj inšpirácie pre domáce súbory naviac obohacujúce kontext prešovskej kultúry o osobitú výrazovú estetiku. Hoci súčasná kultúra je poznamenaná pretrvávajúcim vojnovým stavom na Ukrajine, divadelníci, ako aj literáti a prekladatelia neprerušili kontinuitu svojej umeleckej tvorby, čo sa odrazilo aj v prekvapujúco bohatom počte 24 zúčastnených umeleckých produkcií, analytických odborných seminárov, literárnych besied a tvorivých divadelných workshopov, “ ozrejmil šéfdramaturg festivalu Miron Pukan.

Na festivale sa tradične súťaží v kategóriách študentské divadlo, vlastná literárna tvorba, umelecký preklad a mediálne filmové umenie. Sedem študentských divadiel, vrátane mládežníckych súborov, sa na festivale predstaví so širokým druhovo-žánrovým spektrom inscenácií: od autorského divadla cez súčasné divadelné formy až po moderné divadelné tvary. „Rovnaký počet – sedem profesionálnych divadelných zoskupení zo Slovenska i zahraničia uvedie inscenácie, ktoré sú blízke postupom experimentálneho alternatívneho divadla spojeného s poetikou Akademického Prešova, “ doplnil Pukan. Organizátori tak nadväzujú na koncepciu festivalu z minulých ročníkov, ktorého cieľom je nielen prezentovať divadelné umenie, ale jeho pomocou taktiež prispievať k diskurzu o tendenciách súčasného divadla.

„Akademický Prešov mal od nepamäti neopakovateľnú atmosféru, mladosť tu prechádza zlomovou transformáciou, hra začína čoraz viac súvisieť so životom. Aura festivalu mladých je taká silná, že ešte dlho po rokoch sa účastníci, už ako tvorcovia, vracajú intenzívne k spomienkam na autentické čaro a radosť z prvej tvorby adresovanej vis-a-vis divákom, “ povedal riaditeľ festivalu a jeden z jeho zakladateľov Karol Horák, ktorý oslavuje 80. narodeniny. Pri tejto príležitosti mu Akademický Prešov spolu s jeho bývalými študentmi usporiadal umelecký (de)komponovaný program s podtitulom Horákovci Horákovi.

K vrcholným prezentáciám môžeme tento rok zaradiť inscenáciu Antiwords divadelného zoskupenia Spitfire Company z Prahy, poľské plenérové predstavenie Fantomy Divadla AKT Varšava, ktoré sa odohrá na priestranstve pred DJZ a hotelom Dukla, a nonverbálne fyzické divadlo výnimočnej maďarskej umelkyne Góbi Rity Társulat s názvom 2 m2. „Zo Slovenska sa môžeme tešiť na bratislavské Divadlo SkRAT, ktoré oslavuje 20 rokov svojej činnosti. Okrem inscenácie Unavená žiadosť s aktuálnou spoločensko-politickou témou uvedie tiež videokoláž zo svojich najslávnejších inscenácií. Predstavia sa aj Divadelný súbor dNO z Námestova s dokumentárnou inscenáciou No Land, či Divadlo ODIVO z Banskej Bystrice s pôsobivou inscenáciou Vnorená venujúcou sa obdobne ako maďarská produkcia téme starnutia, osamelosti a spomienok, “ priblížila dramaturgička festivalu Diana Laciaková.

Hosťujúce i domáce umelecké telesá vystúpia vo viacerých divadelných a klubových priestoroch mesta Prešov ako Divadlo Alexandra Duchnoviča, Divadlo Jonáša Záborského, Wave, Čukoláda, Dom kultúry a v priestoroch vysokoškolského areálu Prešovskej univerzity.

Vstup na všetky podujatia Akademického Prešova je dobrovoľný. 58. ročník festivalu je tiež obohatený o sprievodné podujatia, v ktorých sa predstavia stredoškolskí študenti a konzervatoristi so svojimi inscenačnými projektmi v rámci sekcie Divadlo mladých a prezentovať sa budú aj výsledky tvorivých divadelných dielní.

Mohlo by Vás zaujímať
Multižánrový festival HELFEST 2024 zverejnil kompletný Lineup. Oslava 25. narodenín kapely Heľenine Oči bude jedna veľká žúrka!
Pri príležitosti výročia vzniku kapely Heľenine Oči, veselá partička vymyslela a vdýchla život hudobnému festivalu HELFEST. Skúšobný, pilotný ročník, chalani minulý rok zvládli na výbornú, tento rok, o čosi skúsenejší, nastavili latku ešte vyššie. V prešovskej Delni sa 31.8.2024 predstaví takmer 40 interpretov z rôznych kútov Európy. Návštevníkov zaujme i sprievodný program, či oddychové a Fun zóny.
Prešov po prvý raz zažije vlastné autokino. Bude jediné na východnom Slovensku.
(PREŠOV, 27. máj 2024) Počas letných mesiacov do metropoly Šariša zavíta originálne Autokino Prešov s najväčším nafukovacím plátnom na Slovensku. Premietať sa bude na veľkokapacitnom parkovisku na ulici Jána Pavla II. v Prešove, každú stredu od začiatku júna až do konca augusta 2024. Návštevníci sa môžu tešiť najmä na obľúbené slovenské a české filmové novinky.
Do Prešova opäť zavítajú mená svetového formátu aj to najlepšie z domácej scény. Dobrý festival začína už o mesiac!
Ďalší ročník najväčšieho festivalu na východom Slovensku sa koná už o mesiac a v priebehu troch dní premení prírodné kúpalisko Delňa na svet plný hudby, farieb a umeleckých zážitkov. Organizátori zverejnili kompletný program jednotlivých pódií a oznámili viaceré novinky. Príde legendárny a cenami ovenčený DJ Roger Sanchez, reggae speváčka s unikátnym hlasom Sara Lugo, gruzínsky zázrak Trio Mandili, z UK dorazí Chop Suey, z Rakúska talentované DnB hviezdy Camo&Krooked a nemôžu chýbať domáci IMT SMILE, ktorí si pre rodné mesto nachystali špeciálnu show.
Dobrý festival štartuje už v piatok! Ako sa dostať na festival? Kde zaparkovať?
Už 14.6.2024 od 14:00 hod. sa otvoria brány prírodného kúpaliska Delňa, na ktorom sa bude konať 14. ročník, tentokrát trojdňového, DOBRÉHO FESTIVALU. Ako sa dostať na festival? Kde zaparkovať?
Prešovský Amfiteáter privíta Letné kino Pocity
Prešov, 28. mája 2024 – Kultúrne leto v Prešove dostane nový rozmer s príchodom Letného kina Pocity, ktoré sa tento rok uskutoční v kultovom prostredí prešovského amfiteátra. Podujatie sľubuje nezabudnuteľné večery pod holým nebom, plné filmových zážitkov pre všetkých milovníkov kinematografie.
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK