Nedeľa, 21. apríl 2024
Meniny má Ervín | zajtra Slavomír

Župná SPŠE Prešov je tretia najlepšia stredná odborná škola v SR

Inštitút INEKO zostavil rebríček slovenských škôl za školský rok 2022/2023. V aktuálnom ročníku hodnotenia sa na popredné miesto znovu prebojovala Stredná priemyselná škola elektrotechnická v Prešove, ktorú zriaďuje Prešovský samosprávny kraj (PSK). Obhájila v ňom minuloročné tretie miesto. PSK má pritom v kategóriách gymnázií a SOŠ v TOP 10 až trojčlenné zastúpenie a medzi tridsiatkov najlepších celkovo sedem župných škôl.

Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy INEKO zverejnil rebríček celoslovenského hodnotenia škôl za školský rok 2022/2023. Zostavil ho na základe dosiahnutých výsledkov ich žiakov. Medzi 30 najlepších v kategóriách gymnázií a SOŠ sa tentoraz zaradilo sedem výchovno-vzdelávacích inštitúcií v zriaďovateľskej pôsobnosti PSK. Presnejšie štyri gymnáziá a tri stredné odborné školy. Najlepšie umiestnenie pritom dosiahla SPŠ elektrotechnická z Prešova. S priemerom 8,7 boda sa vo svojej kategórii zaradila na tretie miesto.
Prešovská elektrotechnická priemyslovka v aktuálnom hodnotení dosiahla najviac bodov (9,5) v ukazovateli prijímania absolventov na vysoké školy a ich nezamestnanosti (8,9). V prípade maturít jej bolo udelených 8,7 boda a za mimoriadne výsledky 7,8. Až 100% získala v súvislosti s využívaním informačno-komunikačných technológií. V hodnotení používateľov obdržala zhodne po štyri hviezdičky za kvalitu svojich pedagógov a ich prístup, ako aj za vybavenie a prostredie školy.
V rebríčku INEKO dosiahla táto župná škola zameraná na prípravu žiakov v elektrotechnických odboroch a informačných i sieťových technológiách popredné priečky aj v uplynulom období. V hodnotení školských rokov 2020/2021, 2019/2020, 2018/2019 a 2011/2012 v ňom získala prvenstvo. Od roku 2012 bola 5-krát druhá a na treťom mieste sa ocitla celkovo 3-krát.

Medzi strednými odbornými školami sú za uplynulý školský rok v tridsiatke najlepších ešte dve župné pedagogické školy. Konkrétne na 21. mieste s priemerom 7,4 boda SOŠ pedagogická z Prešova a na 28. mieste SOŠ pedagogická z Levoče (7,2 b.).

Popredné umiestnenia si v hodnotení školského roka 2022/2023 v kategórii gymnázií vybojovali celkovo štyri gymnáziá v správe PSK. Na 5. mieste je župné Gymnázium J. A. Raymana v Prešove (8,7 b.) a na 9. mieste Gymnázium, Kukučínova v Poprade (8,4 b). Do TOP 30 gymnázií sa prebojovali tiež Gymnázium v Lipanoch, ktorému patrí 25. miesto s hodnotením 7,9 boda a Gymnázium arm. gen. L. Svobodu v Humennom, ktoré to s priemerom 7,6 b. dosiahlo na celkové 30. miesto.

INEKO sa pri aktuálnom hodnotení stredných škôl znovu sústredilo na dosiahnuté výsledky žiakov a ich regionálnu uplatniteľnosť, ako aj na celoplošné meranie maturít, pedagogický zbor, využívanie IKT, prijímanie žiakov na vysoké školy či na ich mimoriadne úspechy.

Mohlo by Vás zaujímať
Máte doma budúceho škôlkara?
sto Prešov informuje rodičov o možnosti podávania žiadostí na prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie do materských škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Prešov na školský rok 2024/2025.
PREŠOVSKÁ UNIVERZITA SA STALA ODBORNÝM GARANTOM PROJEKTU NA BILINGVÁLNE VZDELÁVANIE DETÍ ZÁKLADNÝCH ŠKÔL
Prešov, 11. 04. 2024 – Prešovská univerzita (PU) v Prešove nadviazala spoluprácu s občianskym združením BILI School na projekte zameranom na bilingválne vzdelávanie detí od prvej triedy základnej školy. Tento inovatívny program, ktorý sa zaoberá vzdelávaním detí v dvoch jazykoch súčasne – slovenskom a anglickom, sa plánuje pilotne spustiť na vybraných verejných základných školách po celom Slovensku už v nadchádzajúcom školskom roku.
ŠTÁTNY TAJOMNÍK CHOVANEC DISKUTOVAL SO ŠTUDENTMI PREŠOVSKEJ UNIVERZITY O EURÓPSKEJ ÚNII
Prešov 18. 04. 2024 – O význame a prínosoch členstva Slovenskej republiky v Európskej únii diskutoval s viac ako stovkou študentov Prešovskej univerzity (PU) v Prešove štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ) Rastislav Chovanec.
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK