Nedeľa, 21. apríl 2024
Meniny má Ervín | zajtra Slavomír

Prešov podporí zber kuchynského odpadu

Všetky prešovské domácnosti dostanú od mesta špeciálne vedierka na zber biologického kuchynského odpadu. Prešov chce takto podporiť triedenie biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu od zmesového komunálneho odpadu. Distribúcia 10-litrových vedierok začne už koncom februára.

Mesto Prešov podporí zber biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu nákupom a následnou distribúciou 10-litrových vedierok do všetkých domácností v Prešove. Tieto vedierka majú slúžiť ako prepravná nádoba kuchynského odpadu smerom k 23-litrovej zbernej nádoby v individuálnej bytovej výstavbe a pri komplexnej bytovej výstavbe smerom k veľkej 240-litrovej zbernej nádoby umiestenej na stojisku zberných nádob. Uvedené vedierko je preto vhodné umiestniť v blízkosti kuchynskej linky a dokúpiť si k nemu vhodný pachový filter a kompostovateľné sáčky, podľa potreby samotnej domácnosti.

"Našim cieľom je znížiť, alebo v ideálnom prípade úplne odstrániť tento druh odpadu zo zmesového komunálneho odpadu. Ak sa netriedi a končí na skládkach, stáva sa takýto bioodpad najväčším tvorcom skleníkových plynov a znečisťovateľom povrchových a podzemných vôd, pôdy či ovzdušia. Dobre vytriedený kuchynský bioodpad sa pritom dá ďalej využiť. Po spracovaní môže byť použitý napríklad ako hodnotný kompost alebo využitý na výrobu bioplynu a elektrickej energie, " povedal primátor mesta Prešov, František Oľha.

V priebehu posledného februárového týždňa roku 2024 začnú pracovníci mestského úradu v súčinností s Technickými službami mesta Prešov distribuovať tieto vedierka v bytových domoch mestskej časti Šváby. Jednotliví domoví dôverníci budú oslovení za účelom prevzatia 10-litrových vedierok pre všetky domácnosti, ktoré sa nachádzajú v jednotlivých vchodoch bytového domu. Ak sa v daný termín nebudú môcť domoví dôverníci zúčastniť prevzatia vedierok, poveria týmto svojho zástupcu.

V priebehu roka 2024 sa tieto vedierka budú postupne distribuovať v rámci celého územia mesta Prešov.

Mohlo by Vás zaujímať
Na Solivare pribudne 46 nových parkovacích miest
Mesto Prešov vybuduje na Solivare 46 nových miest na parkovanie. Parkoviská pribudnú na Lesníckej ulici medzi 4 vnútroblokmi, kde ľudia doteraz parkovali iba na nespevnených plochách. Zhotoviteľ má ukončenie prác naplánované do konca septembra 2024.
Ďalšie kroky k bezpečnejšiemu prostrediu na prešovských školách
Mesto Prešov podniká ďalšie kroky k tomu, aby sa žiaci prešovských škôl učili v bezpečnejšom prostredí. Jedným z nich je séria školení, ktorých sa zúčastňuje vyše 60 odborníkov zo školského prostredia v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Prešov.
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK