Sobota, 13. júl 2024
Meniny má Margita | zajtra Kamil

BUDÚCI FYZIOTERAPEUTI ZÍSKAJÚ PRAX V POPREDNOM REHABILITAČNOM CENTRE VĎAKA NOVÉMU PARTNERSTVU

Prešov 27. február 2024 – Prešovská univerzita v Prešove (PU), zastúpená Fakultou zdravotníckych odborov (FZO), a rehabilitačné centrum Adeli Medical Center, podpísali Memorandum o spolupráci, čím sa otvárajú nové možnosti v zlepšovaní kvality vzdelávania a vedeckovýskumnej činnosti v oblasti fyzioterapie. Táto spolupráca, prvá svojho druhu na Slovensku, umožní študentom získavať najmodernejšie poznatky a prax priamo v prostredí jedného z najväčších neurorehabilitačných centier na svete.

Spolupráca medzi Prešovskou univerzitou a Adeli Medical Center v Piešťanoch symbolizuje významný krok vpred v rehabilitačnom vzdelávaní na Slovensku. Posilní vzdelávací proces, výskum a vytvorí tiež lepšie predpoklady pre kvalitnú starostlivosť o pacientov. „Vďaka spolupráci s Adeli Medical Center sa nám otvárajú nové možnosti, ako pripraviť našich študentov na výzvy, ktoré ich čakajú v profesionálnom živote. Je to pre nich príležitosť, aby sa učili priamo od popredných odborníkov a boli vystavení najnovším metódam a technológiám v rehabilitácii, “ uviedla Štefánia Andraščíková, dekanka Fakulty zdravotníckych odborov PU. Podľa jej slov spoluprácu inicioval doktor Jozef Pribula, ktorý ako neurológ s medzinárodnými skúsenosťami prispel k inovatívnym prístupom v edukačnom procese na fakulte. Tento impulz potvrdzuje aj pôsobenie absolventov fakulty v rehabilitačnom centre Adeli, čo podčiarkuje vysokú úroveň vzdelávania a odbornosti, ktorú fakulta poskytuje svojim študentom.

Predmetom spolupráce je účasť na vzdelávaní a výučbe v podobe prednášok a odborných seminárov zo strany odborníkov z praxe. Nemenej dôležité budú aj semestrálne stáže a klinická odborná prax študentov v rehabilitačnom centre Adeli, čo poskytne študentom poznatky a skúsenosti, ktoré môžu dokonca nahradiť ich zahraničné praxe. „Odbornej praxe sa od mája do augusta v dvojtýždňových turnusoch zúčastní celkovo 72 študentov Katedry fyzioterapie 2. ročníka bakalárskeho a 1.a 2. ročníka magisterského stupňa štúdia, “ ozrejmila dekanka.

Význam partnerstva vyzdvihla aj výkonná riaditeľka a správkyňa Nadácie Adeli, Zuzana Cyprichová: „Vynikajúci vzťahy s Prešovskou univerzitou vnímame ako jedinečnú príležitosť pre budúcich fyzioterapeutov učiť sa priamo od odborníkov v reálnej praxi a vzájomne sa obohacovať v rýchlo sa rozvíjajúcej oblasti rehabilitácie. Memorandum o spolupráci je základom pre pevné vzťahy medzi nami a univerzitou, čím sa vytvárajú predpoklady, že naše medzinárodné rehabilitačné centrum sa môže stať prvým zamestnávateľom absolventov Fakulty zdravotníckych odborov.“ Cyprichová zároveň doplnila, že v Adeli Medical Center sa od jeho vzniku od roku 2004 úspešne liečilo viac ako 20 000 pacientov z viac ako 64 krajín sveta.

Okrem vzdelávacích príležitostí, darovalo Adeli Medical Center fakulte aj prístroj ICAROS Health, v hodnote takmer 21 500 eur, určený na výučbu a prax študentov fyzioterapie. Tento prístroj, kombinujúci fyzický tréning s virtuálnou realitou, je zameraný na zlepšenie tréningu jadra tela, stability a rovnováhy a je novým prvkom pri neurorehabilitácii pacientov. „Prístroj je vhodný pre ortopedických pacientov trpiacich nešpecifickými bolesťami krížov a pacientov s cievnou mozgovou príhodou na aktívnu mobilizáciu, zlepšenie držania tela, zníženie rizika pádov, zlepšenie zmyslových funkcií, ako aj jemnej a hrubej motoriky. Svoje využitie a uplatnenie má aj vo fyzioterapii športovcov, “ uzavrela Cyprichová.

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK