Pondelok, 26. február 2024
Meniny má Viktor | zajtra Alexander

Mesto Prešov navštívil veľvyslanec Írska

Mesto Prešov poctil svojou návštevou veľvyslanec Írska na Slovensku J. E. Dermot McGauran s delegáciou.

Primátor mesta Prešov František Oľha prijal v budove historickej radnice vzácnu návštevu, veľvyslanca Írska na Slovensku, J. E. Dermota McGaurana. Pán veľvyslanec zastupuje Írsko na Slovensku od septembra 2021 a postupne spoznáva všetky jeho mestá, nakoľko začiatok jeho mandátu sprevádzala mimoriadna situácia v súvislosti s pandémiou.

Veľvyslanca Írska sprevádzal po Hlavnej ulici viceprimátor mesta Prešov Peter Krajňák, ktorý mu priblížil históriu centra mesta, predstavil jeho najväčšie dominanty, ale aj zaujímavosti. Pán veľvyslanec navštívil Konkatedrálu sv. Mikuláša, Katedrálu Jána Krstiteľa a obdivoval aj budovu Krajského súdu a ďalšie budovy v historickom centre mesta. Dozvedel sa veľa aj o významných osobnostiach, ktoré žili a pôsobili v Prešove, napríklad aj o P. O. Hviezdoslavovi, ako o tzv. "slovenskom Shakespearovi", ktorý má na Hlavnej 137 pamätnú tabuľu.

Pán veľvyslanec na konci prehliadky mesta dostal aj certifikát o prekročení 49. rovnobežky. Po prehliadke mesta viedol na radnici diskusiu s primátorom mesta Prešov Františkom Oľhom. Jednou z tém rozhovoru bola napríklad aj mestská hromadná doprava a ekologické formy dopravy, ale diskutovalo sa aj o súčasnom dianí vo svete.

Mohlo by Vás zaujímať
Fašiangové slávnosti sa vracajú do centra Prešova
Mesto Prešov a PKO Prešov chystajú fašiangové slávnosti, ktoré si tento rok môžete užiť naplno. Centrum mesta ožije už 9. februára 2024 (piatok) folklórnym fašiangovým sprievodom, ktorý vyvrcholí fašiangovou veselicou, inšpirovanou ľudovými tradíciami.
Do pešej zóny je vjazd autom bez povolenia zakázaný
Mesto Prešov upozorňuje vodičov motorových vozidiel na neoprávnené vjazdy do peších zón a do priestoru zóny s dopravným obmedzením.
Mesto Prešov upozorňuje na zákaz umiestňovania nelegálnych reklamných bannerov a plagátov
Mesto Prešov žiada fyzické a právnické osoby, ktoré bez povolenia umiestňujú rôzne typy reklamných pútačov na území mesta Prešov, aby ich bezodkladne odstránili. Za nelegálne umiestňovanie reklamných bannerov a plagátov na území mesta Prešov môže byť zodpovednej osobe uložená pokuta.
Mesto pozýva na verejné stretnutie k participatívnemu rozpočtu
Prešovská radnica rozbieha participatívny rozpočet. Verejnosť pozýva na prvé pracovné stretnutie, na ktorom odznejú najdôležitejšie informácie pre žiadateľov o podporu projektu.
O dotáciu pre kultúru, šport a sociálnu oblasť môžete požiadať do 1. marca 2024
Mesto Prešov zverejňuje výzvu na poskytnutie dotácií v oblasti kultúry, športu a v sociálnej oblasti. O dotáciu pre kultúru, šport a sociálnu oblasť môžete požiadať do 1. marca 2024 (vrátane).
O dotáciu pre kultúru, šport a sociálnu oblasť môžete požiadať do 1. marca 2024
Mesto Prešov zverejňuje výzvu na poskytnutie dotácií v oblasti kultúry, športu a v sociálnej oblasti. O dotáciu pre kultúru, šport a sociálnu oblasť môžete požiadať do 1. marca 2024 (vrátane).
Prešov má unikátnu aplikáciu pre väčšiu bezpečnosť občanov
Príslušníci Mestskej polície Prešov majú ako prví na Slovensku k dispozícii výnimočnú aplikáciu - portál Bezpečie, ktorý im umožní občanom ešte rýchlejšie pomôcť.
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK