Nedeľa, 10. december 2023
Meniny má Radúz | zajtra Hilda

Mesto Prešov sa pripravuje na zimnú sezónu 2023/2024

Zimná údržba v meste Prešov potrvá od 15. novembra 2023 do 15. marca 2024. Vylepšený dispečing a zlúčenie údržby ciest a chodníkov majú za cieľ zabezpečiť koordinované zásahy pracovných čiat.

Zimnú údržbu ciest a chodníkov bude v tomto roku v meste Prešov zabezpečovať spoločnosť Technické služby mesta Prešov, a. s. v spolupráci so spoločnosťou Správa a údržba komunikácií mesta Prešov, s. r. o.

Oproti minulému roku dochádza k zlúčeniu oboch činností (údržba ciest a údržba chodníkov) za účelom optimalizácie a zjednodušenia systému nasadzovania techniky a personálnych zdrojov. Na tom sa bude podieľať aj jednotný dispečing, ktorý umožní zasahovať pracovným čatám koordinovane.

Dispečing zimnej údržby sa nachádza v areáli Technických služieb mesta Prešov, a. s. na Jesennej ulici. Jeho HW a SW vybavenie, ako aj prepojenie s dispečingom DPMP, a. s. , mestskej polície a SÚC PSK uľahčí a zjednoduší prácu dispečerov. Zriadené sú taktiež viaceré kanály pre komunikáciu s občanmi mesta, ako je napr. e-mailová adresa, prioritne určená pre podnety občanov, či nonstop krízová telefónna linka.

Mesto Prešov má v súčasnosti pripravený operačný plán zimnej údržby schválený mestským zastupiteľstvom, v ktorom sú zahrnuté všetky náležitosti jej zabezpečenia, a to vrátane organizačného či vecného zabezpečenia, rozdelenia skládok posypového materiálu a telefónneho spojenia. Operačný plán definuje a zatrieďuje komunikácie mesta Prešov do 4 kategórií obslužnosti, ktoré pokrývajú všetky komunikácie v správe mesta. Cieľom je zabezpečiť zjazdnosť a schodnosť mestských komunikácií v zimnom období v požadovanej kvalite a v rámci reakčných časov určených operačným plánom zimnej údržby.

Rozdelenie miestnych komunikácií pre potreby výkonu zimnej údržby do štyroch tried dôležitosti:

1. trieda - Zberné komunikácie s frekventovanými trasami MHD k dôležitým inštitúciám v meste.

2. trieda - Ostatné trasy MHD a dôležité obslužné komunikácie ako aj chodníky pri školách, priestranstvo zastávok MHD.

3. trieda - Obslužné komunikácie a chodníky podľa dopravnej dôležitosti z hľadiska mesta.

4. trieda - Úseky, do ktorých sú zaradené zaslepené komunikácie k osamelým domom, medzi-blokové komunikácie, parkoviská.

Na údržbu ciest a chodníkov je aktuálne naskladnených približne 100 ton posypovej soli a 400 ton štrku. Na údržbu komunikácií v centrálnej mestskej zóne je zabezpečený ekologický posypový materiál, t.j. chlorid horečnatý (približne 30 ton) spolu so zeolitom fr. 2-4 mm (približne 50 ton). Zimnú údržbu ciest a chodníkov bude zabezpečovať približne 70 pracovníkov.

Na zimnú údržbu ciest v meste Prešov sú zabezpečené 4 veľké sypače s radlicami a 4 menšie sypače s radlicami určené pre medziblokové priestory, nakladače, obslužná technika, dispečerské vozidlo. V prípade kalamitných situácií sú zmluvne dohodnuté aj externé kapacity techniky a personálu.

Na zimnú údržbu chodníkov je pripravených 18 mechanizmov (3x multicar - pluh + sypač; 3x traktor John Deere pluh + sypač; 1x traktor New Holland pluh + sypač; 1x Kubota - pluh + ručný posyp z korby; 3x multifunkčné stroje HAKO, 1x štvorkolka s príslušenstvom, 1x UNC – nakladač; 5x autá na prevoz pracovníkov, ktorí zabezpečujú ručné čistenie schodov, priechodov pre chodcov a zastávok MHD).

V meste Prešov máme 223 km mestských komunikácií a viac ako 250 km chodníkov.

***

Nonstop krízová linka dispečingu zimnej údržby: 0905 963 277

E-mailová adresa dispečingu zimnej údržby: zimnaudrzba@tsmp.sk, zu@tsmp.sk

Mohlo by Vás zaujímať
PREŠOVSKÉ VIANOČNÉ TRHY 2023 AKO ICH (NE)POZNÁTE
Atmosféru najkrajších sviatkov roka budú v Prešove dotvárať vianočné trhy, ktoré tento rok prinesú tri hlavné novinky. Trvať budú od 25. 11. – 22. 12. 2023 a 26. 12. – 31. 12. 2023.
Prešov sa zahalí do purpurovej farby na podporu najmenších
17. novembra si pripomíname Svetový deň predčasne narodených detí. Pri tejto príležitosti sa prešovské dominanty - budova historickej radnice a Caraffova väznica zahalia do purpurovej farby.
Slávnostná kolaudácia verejných priestranstiev na Námestí mládeže a Duchnovičovom námestí
Projekt revitalizácie verejných priestranstiev na Námestí mládeže a Duchnovičovom námestí bol úspešne ukončený a zavŕšený slávnostnou kolaudáciu stavby. Realizácia trvala 14 mesiacov.
Mesto Prešov navštívil veľvyslanec Írska
Mesto Prešov poctil svojou návštevou veľvyslanec Írska na Slovensku J. E. Dermot McGauran s delegáciou.
OZNAM: Skúška sirén 8.12.2023
Ministerstvo vnútra SR oznamuje občanom, že dňa 8.12.2023 o 12.00 hod. bude preskúšaná schopnosť prevádzky sirén na území SR.
Prešovskí školáci vyzdobili alej vianočných stromčekov
Aleja vianočných stromčekov v Južnom parku sa tieto dni začína pýšiť v plnej kráse svojou výzdobou. Postarali sa o ňu prešovskí školáci, ktorí si svoje stromčeky vyzdobili vlastnoručne vyrobenými vianočnými ozdobami z recyklovateľného a ekologického materiálu. Zdobenie dvanástich stromčekov prešovskými školami sa už stalo pevnou súčasťou prešovskej výzdoby a milou tradíciou počas adventného obdobia.
Anjelská kapustnica bude v Prešove pomáhať dvakrát
V Prešove sa aj tento rok uskutoční charitatívny projekt pod názvom Anjelská kapustnica. Chutná a teplá kapustnica zasýti telo a zahreje dušu, pretože vďaka nej pomôžeme tým, ktorí to najviac potrebujú.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK