Nedeľa, 10. december 2023
Meniny má Radúz | zajtra Hilda

Hackathon priniesol šikovné riešenia pre Prešov

V Múzeu Solivar sa počas uplynulého víkendu uskutočnil Hackathon Digitálne dvojča mesta Prešov. Zanietení programátori a IT nadšenci počas dvoch dní vymýšľali šikovné riešenia pre mesto Prešov.

Piateho hackathonu v réžii Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie sa zúčastnilo 15 tímov a približne 60 účastníkov. Dva tímy sa počas súťaženia zlúčili do jedného a riešenie nakoniec odovzdalo 10 tímov.

Témou Hackathonu Digitálne dvojča mesta Prešov bolo vytvoriť inovatívny koncept modelu mesta, ktorého podstatou je možnosť modelovať rôzne situácie z oblasti energetiky, dopravy, životného prostredia, bezpečnosti, urbanizácie, odpadového hospodárstva a priamo reagovať na vzniknuté otázky a predpokladať ich dopad v skutočnej realite.

Prvé miesto si odniesol tím NO LIMIT

Riešenie: Meranie okamžitej spotreby el. energie objektov mesta Prešov, publikovanie údajov do dátového skladu mesta a vizualizácia spotreby za ľubovoľnú časovú jednotku v grafoch.

Riešenie obsahuje:

meranie spotreby v reálnom čase, zbieranie a posielanie dát cez MQTT do dátového skladu mesta
vyhodnocovanie spotreby za ľubovoľnú časovú jednotku
možnosť vedieť upozorňovať na neštandardné udalosti v spotrebe energie
vytvoriť možnosť optimalizovať spotrebu na základe skutočných dát z meraní

Druhé miesto patrí tímu ZARF

Riešenie: Premietame komplikované dáta z dátového skladu mesta Prešov, ktorým rozumejú primárne programátori a dátoví analytici, do jednoduchých zobrazení, ako sú grafy, mapy, porovnania dát, s ktorými môže pracovať každý jeden pracovník či občan. Následne náš systém dáta monitoruje a pomáha mestu prispôsobovať sa a rozhodovať v kritických zmenách v datasetoch vďaka automatizovaným úlohám a notifikáciám.

Naše riešenie sa zaoberá interpretáciou dát a zobrazovaním primárne pre administratívnych pracovníkov a bežných občanov. Dáta premietame do viacerých jednoducho čitateľných formátov, ako sú grafy, štatistiky, mapy a ďalšie vizualizácie s dátami. Po tom, ako sú dáta naším systémom vysvetlené, ponúka automatizácie, vďaka ktorým vie mesto vybrané dáta monitorovať a spúšťať úlohy a notifikácie o tom, ak sa v dátach udiala abnormalita, ktorá môže pomôcť k vyriešeniu identifikovaného problému. Ak sa splní podmienka v ich monitorovanom datasete, či už prekročenia počtu obyvateľov, rýchlosť fúkania vetra, teploty v meste, a ďalšie informácie zo všetkých dostupných datasetov, mesto bude vedieť vždy okamžite reagovať.

3. miesto získal tím DŽAWĽ

Riešenie: Počas hackathonu náš tím vyvinul systém energetického manažmentu prispôsobený špeciálne pre mestské inštitúcie. Toto riešenie využíva údaje v reálnom čase zo senzorov umiestnených v každej miestnosti na meranie energetických dát a podľa toho upravuje vykurovanie. Softvér zohľadňuje nevyužité miestnosti a voľné dni a inteligentne upravuje vykurovanie, aby sa zabránilo zbytočnej spotrebe energie. Softvér na základe dát vyhodnocuje nedostatky a navrhuje ich možné riešenie. Tento udržateľný prístup nielenže reaguje na rastúce ceny energií, ale tiež pripravuje pôdu pre ekologickejšiu budúcnosť našich inštitúcií.

---

Vďaka unikátnemu projektu pod značkou hacknime.to z dielne Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR) sa spája a vytvára komunita kreatívnych TECH ľudí, ktorí prinášajú rýchle a moderné riešenia problémov v oblasti zefektívnenia procesov verejnej správy a zlepšovania kvality digitálnych služieb občanom. Projekt je financovaný z prostriedkov mechanizmu Plánu obnovy a odolnosti SR.

Mohlo by Vás zaujímať
Mažoretky Diridonky oslávia svoje 30. výročie na galavečeri v PKO Čierny orol
Prešovské mažoretky Diridonky tento rok oslavujú 30. výročie svojho vzniku. Pri tejto príležitosti v spolupráci s Parkom kultúry a oddychu pripravili špeciálny GALAVEČER - DIRIDONKY 30 ROKOV, ktorý sa uskutoční 26.11.2023 o 17:00 hod. v historickej sále PKO Čierny orol.
V Krajskom múzeu v Prešove ožijú spomienky na November 1989
Mesto Prešov v spolupráci s Krajským múzeom v Prešove organizuje pri príležitosti 34. výročia Nežnej revolúcie výstavu s názvom Zamatové spomienky. Otvorenie výstavy sa uskutoční 16.11.2023 o 15.00 hod.
Mandolínový súbor Tatrín slávi osemdesiatku
Mandolínový súbor Tatrín oslavuje 80 rokov od svojho vzniku. Súčasní členovia v ňom pôsobia od roku 1980.
Multižánrový festival HELFEST zverejnil dátum ročníka 2024. Návštevníci môžu očakávať niekoľko pozitívnych zmien, odkazuje kapela Heľenine Oči.
Multižánrový festival HELFEST zverejnil dátum ročníka 2024. Návštevníci môžu očakávať niekoľko pozitívnych zmien, odkazuje kapela Heľenine Oči.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK