Utorok, 28. máj 2024
Meniny má Viliam | zajtra Vilma

Duálne vzdelávanie na Mestskom úrade v Prešove

Mesto Prešov rozbehlo spoluprácu v oblasti duálneho vzdelávania s Obchodnou akadémiou. Dvom študentkám bude poskytované odborné vzdelávanie v oblasti ekonomických a administratívnych činností na mestskom úrade.

September 2023 nie je pre naše mesto len mesiacom, v ktorom začal nový školský rok, ale aj mesiacom rozbiehania spolupráce v oblasti duálneho vzdelávania na Mestskom úrade v Prešove.

Na základe prípravných stretnutí a následnej zmluvy o spolupráci mesta Prešov s Obchodnou akadémiou, ako organizačnou zložkou Spojenej školy, Masarykova 24, 080 01 Prešov, sa rozbehol projekt duálneho vzdelávania v študijnom odbore 6317 M obchodná akadémia.

Predmetom tejto spolupráce je záväzok mesta Prešov poskytovať žiakovi praktické vyučovanie v systéme duálneho vzdelávania v súlade so zákonom a pripraviť ho na výkon povolania zodpovedajúceho vzdelávaciemu štandardu odboru vzdelávania, v ktorom mu bude poskytované odborné vzdelávanie a príprava v systéme duálneho vzdelávania.

„Tento projekt nám má do budúcna pripraviť kvalifikovaných zamestnancov pre verejnú správu v oblasti ekonomiky, najmä čo sa týka financií a správy majetku. Som rád, že po príchode na úrad sa mi podarilo kolegov presvedčiť, aby tento projekt, ktorého som bol v minulosti súčasťou ako podnikateľ, bol realizovaný aj na mestskom úrade s cieľom vyškoliť nových kvalitných pracovníkov aj v oblasti verejnej správy. Veľmi sa teším, že študentky, ktoré k nám nastúpili, si vybrali práve Mestský úrad v Prešove, ako svoj priestor na vzdelávanie. Verím, že o štyri roky tu budú dievčatá ako prvé realizovať maturitné skúšky z odboru ekonomika a majetok a budú dobre pripravené na ďalšie vysokoškolské vzdelávanie alebo priamo na prácu vo verejnej správe, “ uviedol primátor mesta Prešov František Oľha.

 

PREČO duálne vzdelávanie?

 • duálne vzdelávanie zabezpečuje prepojenie teoretického vzdelávania v škole s odbornou praxou u zamestnávateľa
 • žiaci pred vstupom na trh práce získavajú praktické zručnosti, zvyšuje sa ich šanca na uplatnenie sa v praxi
 • žiaci získajú od zamestnávateľa hmotné a finančné zabezpečenie uvedené v podpísanej učebnej zmluve

 

Prvé študentky, ktoré nastúpili na Mestský úrad v Prešove do systému duálneho vzdelávania, nám prezradili, čo ich k tomu viedlo a aké sú ich prvé dojmy:

„Začala som študovať na Spojenej škole, Masarykova 24 v Prešove a na duálne vzdelávanie som si vybrala Mestský úrad v Prešove, pretože ma zaujíma verejná sféra. Som tu prvý deň a mám z toho dobrý pocit, preto verím, že sa tu toho naučím veľa a všetko čo sa naučím budem ľahšie uplatňovať v práci po skončení školy.“ - študentka Anna

„Začala som študovať odbor Obchodná akadémia na Spojenej škole v Prešove. Na duálne vzdelávanie som si vybrala Mestský úrad v Prešove. Myslím, že na mestskom úrade sa toho naučím najviac ohľadom ekonomiky, daní a financií. Verím, že tieto praktické skúsenosti mi pomôžu nájsť si rýchlejšie zamestnanie po skončení školy.“ - študentka Tamara

 

PRACOVNÉ ČINNOSTI, ktoré si študentky v duálnom vzdelávaní osvoja:

 • výkon ekonomických, obchodno-podnikateľských a administratívnych činností
 • vedenie podvojného účtovníctva, fakturácia, správa daní, mesačné výkazy, ročná závierka
 • zostavovanie finančného plánu a rozpočtu
 • administratívna podpora jednotlivých zložiek manažmentu
 • vybavovanie telefonickej, mailovej a poštovej komunikácie s internými aj externými partnermi
 • organizovanie pracovných porád, mítingov, školení, obchodných a služobných ciest, rezervácia hotelov, leteniek
 • vypracovanie zápisníc z pracovných porád a rokovaní
 • platobný a obchodný styk klientov, evidencia a archivácia dokumentov

Mohlo by Vás zaujímať
Prešovský trojičný jarmok opäť prinesie týždeň plný remesiel, folklóru a chutného jedla
Park kultúry a oddychu a mesto Prešov aj tento rok spoločne pripravili tradičný Prešovský trojičný jarmok v centre mesta, ktorý prenesie návštevníkov k svojim koreňom, ľudovej kultúre a remeslám.
Mesto Prešov odporúča občanom aktivovať si elektronickú schránku na doručovanie
Mesto Prešov bude aj v tomto roku doručovať niektoré rozhodnutia prostredníctvom Centrálneho Úradného doručovania (CÚD). Ide o rozhodnutia o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady. Predpokladaný termín vydávania a expedície rozhodnutí je koniec mesiaca apríl a mesiac máj.
Tour de Prešov po prestávke opäť štartuje
Aj Prešov má svoju Tour. Po prestávke sa 1. mája 2024 obľúbené cyklistické podujatie vracia do ulíc nášho mesta. Pripravené je množstvo noviniek.
Zmena prevádzky verejných toaliet v Prešove
Mesto Prešov informuje občanov o zmene prevádzky verejných toaliet od 1. mája 2024. Pre občanov budú k dispozícii verejné toalety na Floriánovej ulici.
Európske mesto športu: na Prešov sa pozrela zahraničná delegácia
Na tri dni do Prešova zavítala delegácia, ktorá bude posudzovať kandidatúru Prešova na titul Európske mesto športu. Jej úlohou bolo zmapovať sieť prešovských športovísk a vypočuť si obhajobu mesta ku kandidatúre. Zaujímali sa aj o možnosti športovania pre najmenších i dôchodcov.
Dobro a práca, čo vás baví, sú receptom na dlhovekosť, odkazuje storočná pani Mária
Medzi storočných Prešovčanov sa v tomto roku zaradila aj pani Mária Prociková z Royovej ulice. Ku gratulantom sa pripojilo aj mesto Prešov.
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK