Sobota, 23. september 2023
Meniny má Zdenka | zajtra Ľuboš, Ľubor

KONFERENCIA FAKULTY ŠPORTU PONÚKNE ZAUJÍMAVOSTI Z OBLASTI VÝSKUMU POHYBOVEJ AKTIVITY

Prešov, 4. 9. 2023 – Fakulta športu (FŠ) Prešovskej univerzity (PU) v Prešove organizuje v dňoch 5. – 6. septembra 2023 medzinárodnú vedeckú konferenciu s názvom Diagnostika v športe 2023, zameranú na prezentáciu výsledkov výskumu v oblasti pohybovej aktivity.

Prvýkrát sa táto konferencia uskutočnila v roku 2009 a od roku 2013 je organizovaná v dvojročnom cykle. Výnimkou bol rok 2021, kedy sa nekonala z dôvodu celosvetovej pandémie COVID-19. „Konferencia je súčasťou kalendára odborných a vedeckých podujatí organizovaných na našom území. Počas jej histórie prijali pozvanie prednášať viacerí uznávaní odborníci zo Slovenska a zo zahraničia. Sme radi, že tohto roku prijali naše pozvanie prednášajúci z Česka, Chorvátska, Fínska, Maďarska a Slovinska“, konštatuje docentka Rút Lenková, predsedníčka organizačného výboru konferencie z FŠ PU.

Zameranie výstupov konferencie Diagnostika v športe 2023 je rozdelené do troch sekcií:

1. Súťažný šport v kontexte spoločenských zmien.
V rámci tejto sekcie budú mať zaujímavé prednášky:
• profesor Damir Knjaz z Fakulty kineziológie na Univerzite v Záhrebe (Moderné technológie zamerané na identifikáciu a monitoring talentovaných športovcov.)
• profesor František Záhalka z Laboratória športovej motoriky na Fakulte telesnej výchovy a športu Univerzity Karlovej v Prahe (Symetrie a asymetrie v športe: od morfológie a postavy k pohybu.)
• docent Tomáš Malý z Fakulty telesnej výchovy a športu Univerzity Karlovej v Prahe, ktorý zároveň pôsobí ako kondičný tréner prvého tímu mužov futbalového klubu AC Sparta Praha a je profesionálnym lektorom Českej futbalovej asociácie (Ako môžeme pomôcť elitným športovcom? Používanie aplikovaných vied o športe s cieľom zvýšiť výkonnosť a optimalizovať zaťaženie.)

2. Súčasný stav a perspektívy telesnej a športovej výchovy.
V rámci tejto sekcie budú mať zaujímavé prednášky:
• docent Tamás Csányi z Maďarskej univerzity vied o športe v Budapešti (Každodenná telesná výchova v Maďarsku – 10-ročné skúsenosti)
• profesor Damir Sekulić z Katedry kineziológie na Univerzite v Splite (Implementácia pohybovej gramotnosti do telesnej výchovy na základných školách – prekážky a možnosti)

3. Pohybová aktivita a zdravie.
V rámci tejto sekcie budú mať zaujímavé prednášky:
• docentka Mari Leppänen z Výskumného centra športovej medicíny UKK Inštitútu v Tampere (Prevencia s pohybovou aktivitou súvisiacich úrazov – kde sme a kam sa potrebujeme dostať).
• docent Boštjan Šimunič z Vedecko-výskumného centra v Kopri (Prečo Tenziomyografia prispieva k výskumu zdravia?)
Súčasťou konferencie budú tento roka aj dva workshopy. Prvý bude zameraný na prevenciu úrazov súvisiacich s pohybovou aktivitou u adolescentov, ten druhý zase na prácu s prístrojom Humac Norm, ktorý je využiteľný v tréningovej, rehabilitačnej, ale hlavne diagnostickej sfére podpory budovania výkonu športovcov a podpory zdravia bežnej populácie. Tento prístroj pribudol do Diagnostického centra FŠ PU vo februári tohto roka a je svojou kvalitou a možnosťami realizácie diagnostiky svalovej sily jedinečným a zároveň prvým takýmto prístrojom na Slovensku. „Cieľom prvého workshopu je upriamiť pozornosť všetkých, ktorí môžu potenciálne pomôcť s prevenciou úrazov súvisiacich s pohybovou aktivitou na túto dôležitú tému a diskutovať o možnostiach prevencie na základe dát, ktoré boli získané pomocou projektu PARIPRE, koordinovaného Fakultou športu PU. Na workshop tak pozývame všetkých, ktorých táto téma zaujíma“, uvádza doktor Peter Bakalár, koordinátor projektu z FŠ. PU.

„Cieľom workshopu Humac Norm je predstaviť možnosti využitia tohto zariadenia a metodiky izokinetickej dynamometrie v diagnostickej a rehabilitačnej praxi. Uvádzať ho budú výskumníci s viac ako 10 ročnými skúsenosťami v jej aplikácii, predovšetkým s dôrazom na diagnostiku vo vrcholovom športe a posttraumatickej rehabilitácii“, dopĺňa doktor Pavol Čech, prodekan a zároveň garant Diagnostického centra FŠ PU.

Link na program konferencie: https://www.unipo.sk/fakulta-sportu/dvs-2023/program/

Mohlo by Vás zaujímať
Prešovskí žiaci sa vrátili do školských lavíc
Naši školáci dnes prekračujú brány prešovských škôl, ktoré slávnostne otvárajú nový školský rok. Pre niektorých je prvý, pre iných ďalší, znamenajúci postup do vyššieho ročníka. Pre všetkých je však plný výziev a očakávaní.
PREŠOVSKÁ UNIVERZITA ZREKONŠTRUOVALA UŽ SVOJ TRETÍ INTERNÁT
Prešovská univerzita (PU) v Prešove dlhodobo systematicky zlepšuje ubytovacie zázemie pre svojich študentov. Aktuálne ukončila rekonštrukciu v poradí už tretieho internátu, ktorý sa nachádza na Námestí mládeže. Obnova jeho exteriérovej časti a druhá etapa interiérovej časti internátu stála takmer 1,24 milióna eur.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK