Streda, 29. máj 2024
Meniny má Vilma | zajtra Ferdinand

Mesto Prešov začína s rekonštrukciou zastávok MHD na Sídlisku III

Štyri zastávky MHD na Sídlisku III prejdú vďaka nenávratnému finančnému príspevku z európskych zdrojov výraznými zmenami. S rekonštrukciou začne zhotoviteľ už budúci týždeň.

Štyri zastávky MHD na Sídlisku III prejdú výraznými zmenami. S rekonštrukciou za účelom ich modernizácie začne zhotoviteľ v najbližších dňoch.

Zastávky MHD Volgogradská a Námestie Kráľovnej pokoja budú zrekonštruované v oboch smeroch. Trolejbusy a autobusy už nebudú stáť na ceste, ale cestujúcich vyzdvihnú po zájdení do zastávkových ník. V pozitívnom smere sa to dotkne aj vodičov, ktorí už nebudú musieť čakať za odchodom vozidiel MHD zo zastávok Volgogradská a Námestie Kráľovnej pokoja, ale plynulo prejdú okolo nich.

V rámci rekonštrukcie dôjde k vytvoreniu samostatného zastávkového pruhu, čím sa zamedzí stretu nastupujúcich/vystupujúcich s ostatnými účastníkmi cestnej premávky a zvýši sa bezpečnosť. Pohyb na zastávkach bude jednoduchší a cestovanie MHD komfortnejšie.

Stavebné práce budú zahŕňať vybudovanie samostatného zastávkového pruhu, osadenie označníkov, stavebné úpravy nástupných plôch zastávok a zastávkových pruhov s vytvorením bezbariérového prístupu v zmysle platnej legislatívy.

Predmetom projektu je rovnako aj úprava polohy trolejovej stopy na týchto zastávkach. Na každej zastávke dôjde k prekládke trakčných stožiarov na nové pozície.

Celkové oprávnené výdavky projektu sú vo výške 343 548,33 €, z čoho nenávratný finančný príspevok predstavuje sumu 326 370,91 €. Zvyšné náklady na realizáciu dofinancuje mesto z vlastných zdrojov. Zhotoviteľ stavby je spoločnosť Eurovia, s. r. o.

„Toto opatrenie je veľmi dôležité pre bezpečnosť chodcov, cestujúcich MHD či cyklistov, a rovnako aj z hľadiska zvýšenia plynulosti premávky v tejto lokalite, keďže ide o posledné zastávky, kde stáli autobusy a trolejbusy na ceste a blokovali a spomaľovali dopravu. Aj takýmto spôsobom sa snažíme zvyšovať kvalitu služieb pre našich občanov, “ uviedol primátor mesta Prešov František Oľha.

Z dôvodu rekonštrukcie bude od pondelka 4. septembra 2023 od 10:00 hod. zastávka MHD Námestie Kráľovnej pokoja dočasne presunutá. Pre cestujúcich budú k dispozícii náhradné nástupiská – v smere od centra mesta bude nástupisko posunuté o približne 120 m v smere jazdy, v smere na konečnú Sídlisko III bude nástupisko posunuté o približne 60 m proti smeru jazdy. K stavebným prácam by sa malo pristúpiť v priebehu budúceho týždňa, pričom predpokladaná doba výstavby sú 4 mesiace.

Za nepríjemnosti a obmedzenia spôsobené výstavbou sa ospravedlňujeme.

Projekt bol schválený z prostriedkov EÚ (Európsky fond regionálneho rozvoja REACT-EÚ) v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP).

Mohlo by Vás zaujímať
Na cestách pribudnú od 27.5. dve obmedzenia
Prešovčania sa musia od pondelka 27. mája 2024 pripraviť na dve dočasné obmedzenia. Jedno pribudne na Levočskej ulici a práce obmedzia dopravu aj na ulici Zborovská.
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK