Piatok, 14. jún 2024
Meniny má Vasil | zajtra Vít

Hviezdy Prešova zažiarili v Záhrade umenia

Mesto Prešov zorganizovalo v roku 2023 už 15. ročník projektu Hviezdy Prešova. Mená tohtoročných najlepších prešovských žiakov boli vyhlásené počas Dňa detí 1. júna 2023 v Záhrade umenia.

Cieľom projektu bolo opäť odmeniť tých žiakov prešovských základných škôl, ktorí robia radosť nielen svojim rodičom, ale vďaka mimoriadnym schopnostiam a výsledkom reprezentujú aj svoju školu a mesto Prešov.

Návrhy boli posudzované v troch kategóriách: šport, vedomosti a umenie. Oceňovanie žiakov sa uskutočnilo 1. júna 2023 počas veľkolepého Dňa detí v Záhrade umenia.

Ďakovný list a vecné ceny odovzdal deťom primátor mesta Prešov František Oľha a vedúci Odboru školstva, kultúry a cestovného ruchu Mestského úradu v Prešove Igor Hodžia.

V kategórii umenie si ocenenie prevzala druháčka z Evanjelickej základnej školy v Prešove – Barbora Kušnírová. Už ako prváčka čítala svojim spolužiakom rôzne príbehy, rozprávky a začala písať vlastné literárne prvotiny. V celoslovenskom kole v literárnej súťaži SLOVO získala v obrovskej konkurencii krásne 2. miesto a jej príbeh je súčasťou literárneho zborníka mladých autorov. V školskej súťaži Pisateľské brčko sa umiestnila na 3. mieste. Okrem písania aj kreslí, maľuje a spieva. Je absolútnou víťazkou v 1. kategórii v speváckej súťaži v speve kresťanských piesní. Je aj úspešnou riešiteľkou celoslovenského kola súťaže v informatike iBOBOR.

V kategórii vedomosti zvíťazili žiaci z prímy osemročného gymnázia Katolíckej spojenej školy sv. Mikuláša v Prešove Marko Balčák a Krištof Franko. Obaja sa umiestnili na 1. mieste celoštátneho kola Festivalu vedy a techniky a stali sa aj finalistami medzinárodnej súťaže Festival vedy a techniky Českej republiky v Pardubiciach. Za najlepší vedecký projekt v kategórii základných škôl dostali Cenu dekana Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského. V okresnom kole biologickej olympiády kategórie D získal Marko 2. miesto a Krištof olympiádu vyhral. Marko je tiež výborný plavec, o čom svedčia dosiahnuté prvenstvá v celoštátnom kole plaveckej súťaže Putovný pohár v štýle prsia a kraul. Florbalový tím Salezáni Prešov, ktorého je Marko hráčom, získal v celoslovenskom kole 1. miesto. Krištof sa už 9 rokov venuje spoločenským tancom štandard a latino. Popredné umiestnenia si vytancoval v tanečných súťažiach Rožňavský pohár, Novohrad Dance Open 2023, Dance Cup 2021. Niekoľko rokov trénoval atletiku a 8 rokov študuje hru na klavír.

V kategórii šport triumfovala Dorota Chovancová, ôsmačka zo Základnej školy Šrobárova v Prešove, ktorá sa venuje športovej streľbe. Je vicemajsterka Slovenska v streľbe zo vzduchovej pušky. Umiestňuje sa na prvých priečkach v extraligách v Martine, v Bratislave, v Košiciach a na majstrovstvách kraja Prešov a Banská Bystrica. Okrem úspechov na klubovej úrovni, dosahuje úspechy na športových súťažiach organizovaných mestom Prešov a ABC – Centrom voľného času. Pravidelne reprezentuje školu vo volejbale, vybíjanej, futbale, kde spolu so spolužiačkami dosahujú výborné výsledky na okresnej úrovni.

Všetkým oceneným srdečne blahoželáme!

Mohlo by Vás zaujímať
Prešovský trojičný jarmok opäť prinesie týždeň plný remesiel, folklóru a chutného jedla
Park kultúry a oddychu a mesto Prešov aj tento rok spoločne pripravili tradičný Prešovský trojičný jarmok v centre mesta, ktorý prenesie návštevníkov k svojim koreňom, ľudovej kultúre a remeslám.
Hviezdy Prešova zažiarili na pódiu
Veľkolepý Deň detí plný zábavy si mohli najmenší Prešovčania naplno užiť v Záhrade umenia vo štvrtok 30. mája 2024. Odmenení boli aj najlepší žiaci prešovských základných škôl v projekte Hviezdy Prešova.
Prešovská MHD vás odvezie na Posádkový deň detí
Dopravný podnik mesta Prešov, a.s. informuje cestujúcich, že v piatok 31. mája mimoriadne posilní spoje k letisku v Nižnej Šebastovej. Pre všetky deti a ich rodičov je pripravený Posádkový Deň detí.
Európske mesto športu: na Prešov sa pozrela zahraničná delegácia
Na tri dni do Prešova zavítala delegácia, ktorá bude posudzovať kandidatúru Prešova na titul Európske mesto športu. Jej úlohou bolo zmapovať sieť prešovských športovísk a vypočuť si obhajobu mesta ku kandidatúre. Zaujímali sa aj o možnosti športovania pre najmenších i dôchodcov.
Slávnostné zasadnutie Mestského zastupiteľstva mesta Prešov
V zmysle § 13 ods. 4 písm. a) v spojení s § 12 ods. 1 prvá veta zákona SNR č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov zvoláva primátor mesta Prešov František Oľha
Prešov sa pripravuje na množstvový zber komunálneho odpadu
V meste Prešov sa vôbec prvýkrát v histórii zavedie množstvový nevážený zber komunálneho odpadu. Týkať sa bude obyvateľov mesta vlastniacich rodinné domy. Títo Prešovčania si tak budú môcť zvoliť z viacerých druhov objemov smetných nádob a frekvencie, ako často im prídu smeti zbierať. Nový systém mestu prinesie väčšiu efektivitu nakladania s odpadmi a predpokladá sa aj pozitívny dopad na ekológiu.
Poznáme laureátov verejných ocenení mesta Prešov za rok 2023
Slávnostné zasadnutie mestského zastupiteľstva v Prešove sa opäť nieslo v noblesnej atmosfére oceňovania výnimočných osobností, ktoré si prevzali verejné ocenenia mesta Prešov. Po siedmykrát v histórii mesta boli odovzdané všetky verejné ocenenia - Cena mesta Prešov, Cena primátora mesta, Opálové zrnko a Čestné občianstvo mesta Prešov.
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK