Štvrtok, 01. jún 2023
Meniny má Žaneta | zajtra Xénia, Oxana

Spomienky na kráľovnú Alžbetu II. v centre Prešova

V Prešove sa chystá výstava unikátnych fotografií z návštevy kráľovnej Alžbety II. na Slovensku. 25. mája 2023 o 14.30 hod. výstavu na Hlavnej ulici slávnostne otvorí veľvyslanec Spojeného kráľovstva na Slovensku Nigel Baker spolu s primátorom mesta Prešov Františkom Oľhom.

Mesto Prešov v spolupráci s Veľvyslanectvom Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska pripravuje výstavu fotografií “Kráľovná Alžbeta II. na Slovensku”.

Ide o archívne fotografie zo štátnej návštevy zosnulej kráľovnej Alžbety II. a princa Philipa na Slovensku v roku 2008, keď navštívili Bratislavu aj Vysoké Tatry. Niektoré z nich sú pritom verejnosti prístupné po prvýkrát.

Fotografie dokumentujú rôzne časti programu kráľovského páru a poskytujú pohľad späť na jednu z najvýznamnejších návštev v histórii samostatného Slovenska. Sú tiež dôkazom toho, že osobnosť Alžbety II. presahuje hranice Spojeného kráľovstva a oslovila aj Slovákov, ktorí ju vo svojej krajine srdečne vítali na každej zastávke.

Výstavu, ktorá bude tento rok putovať po viacerých slovenských mestách, otvorí primátor mesta Prešov František Oľha spolu s britským veľvyslancom Nigelom Bakerom vo štvrtok 25. mája 2023 hod. na Hlavnej ulici (pešia zóna, priestor medzi Konkatedrálou sv. Mikuláša a Južným parkom). Fotografie budú nasledujúcich desať dní skrášľovať verejný priestor námestia a obyvatelia aj návštevníci mesta si ich môžu pozrieť do 2. júna 2023.

Britský veľvyslanec na Slovensku Nigel Baker o zosnulej kráľovnej povedal: „Alžbeta II. bola roky najlepšou britskou diplomatkou, upevňujúcou existujúce a budujúcou nové vzťahy. Nikto neurobil viac pre posilnenie zväzkov priateľstva, porozumenia a rešpektu medzi Spojeným kráľovstvom a zvyškom sveta, vrátane vzťahov so Slovenskom.” Podľa jeho slov, kráľovná nikdy nezabudla na “najkrajší kút v šírom svete” a teší ho, že výstava týchto neopakovateľných fotografií je symbolom úzkeho puta, ktoré spája Slovensko a Spojené kráľovstvo, špeciálne v roku, kedy oslavujeme 30 rokov nadviazania diplomatických vzťahov.

Kráľovná Alžbeta II. vládla 70 rokov, ktoré venovala službe ľudu Spojeného kráľovstva aj krajín spoločenstva národov Commonwealthu. To z nej urobilo najdlhšie vládnucu panovníčku v britskej histórii, ako aj milovanú a rešpektovanú osobnosť po celom svete.

Alžbeta II. vďaka svojmu 70-ročnému panovaniu cestovala oveľa viac ako jej predchodcovia. Absolvovala viac ako 260 oficiálnych návštev, z toho takmer 100 štátnych. Jednou z nich bola aj návšteva Slovenska v októbri 2008.

Počas rokov obrovských zmien v medzinárodných vzťahoch bola kráľovná zdrojom kontinuity a stability a dotkla sa životov miliónov ľudí ďaleko za hranicami Británie. Bola známa zmyslom pre zodpovednosť a oddanosťou životnej službe, ktorou plnila pre Spojené kráľovstvo dôležitú rolu aj v náročných časoch sociálnych zmien.

 

Zdroj: Veľvyslanectvo Spojeného kráľovstva, Veľkej Británie a Severného Írska

Monika Holečková, tlačová tajomníčka

Mohlo by Vás zaujímať
Dobrý festival štartuje už o mesiac! Do Prešova opäť zavítajú mená svetového formátu aj to najlepšie z domácej scény
Už o mesiac sa otvoria brány areálu prírodného kúpaliska Delňa, na ktorom sa odohrá trinásty ročník multižánrového DOBRÉHO FESTIVALU. Organizátori zverejnili program jednotlivých pódií a okrem bohatej hudobnej nádielky sa návštevníci môžu tešiť aj na známe relácie TV JOJ naživo! Príde DUB FX, DJ FRESH, THERION, THE ANIMALS, DRUGA RIKA a samozrejme aj domáci IMT SMILE!
DEŇ DETÍ V PREŠOVE
Čoskoro oslávime s našimi najmenšími Prešovčanmi jeden z ich najobľúbenejších dní v roku. Pri tejto príležitosti spolu s Mestom Prešov pripravujeme tradičné podujatie Deň detí, ktoré bude ešte väčšie a pestrejšie ako minulý rok.
Na Delni sa usilovne pracuje
V prešovskom rekreačnom areáli Delňa aktuálne prebieha pravidelná údržba pred letnou sezónou. Nádrž prírodného kúpaliska, ale aj jej okolie sa vyčistia a opravené budú viaceré objekty. Brány areálu by sa mali verejnosti otvoriť už v priebehu júna.
HELFEST ponúka ďalšie mená účinkujúcich, návštevníci festivalu sa môžu tešiť aj na jojkárske live INKOGNITO
Festival HELFEST, ktorý organizuje kapela Heľenine Oči, sa po prvýkrát uskutoční na letnom kúpalisku Delňa už v prvú septembrovú sobotu. Návštevníci nevšednej celodennej žúrky sa môžu tešiť na vymakaný, nie len, hudobný program. Organizátor predstavil ďalších účinkujúcich, ale aj spoluprácu s TV JOJ, ktorá, okrem iného, do Prešova prinesie live verziu relácie INKOGNITO.
Ochutnajte koktejl kultúry pre všetkých
Tri podujatia, jedno miesto. Ochutnajte kultúrny koktejl pre všetky generácie v Záhrade umenia. Stretneme sa na hudobných festivaloch pod holým nebom Musical Soul, Hudba v meste a na rozprávkovom Dni detí.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK